KOŠICE. V poradí piate Centrum včasnej intervencie (CVI) na Slovensku otvorili dnes v Košiciach. Doposiaľ fungovali štyri v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a Žiline.
"Je to centrum, ktoré bude zamerané na pomoc a podporu rodinám, ktorým sa narodí dieťa so zdravotným znevýhodnením, alebo výrazným rizikom zdravotného znevýhodnenia, ktoré môže plynúť napríklad z predčasného narodenia dieťaťa," uviedla riaditeľka CVI v Košiciach Simona Šimková.
Základom poskytovania takýchto služieb je podľa jej slov multidisciplinárny prístup. CVI v Košiciach bude bezplatne ponúkať služby sociálneho pracovníka, fyzioterapeuta, špeciálneho a liečebného pedagóga, psychológa či logopéda.
Služby budú poskytovať predovšetkým formou terénnych služieb v prirodzenom prostredí rodiny. Okrem priameho kontaktu sa s nimi môžu ľudia spojiť i telefonicky, alebo e-mailom.
Rizikový vývin
"Narodenie dieťaťa, ktorého vývin je rizikový, predstavuje pre každú rodinu náročnú životnú situáciu. Každé z nich predstavuje jedinečnú osobnosť so svojimi silnými a slabými stránkami a každá rodina predstavuje systém, v ktorom sa o jeho silné stránky možno oprieť a slabé stránky je potrebné rešpektovať, prijímať a posilňovať. Podstatou sprevádzania rodín detí s rizikovým vývinom v ranom veku je naplniť a vzájomne zladiť ich potreby," vysvetlil výkonný riaditeľ nadácie SOCIA a koordinátor projektu rozvoja včasnej intervencie na Slovensku Vladislav Matej.
Odborné rady nestačia
Vznik centra pozitívne vníma aj primárka Kliniky neonatológie Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) a Detskej fakultnej nemocnice (DFN) v Košiciach Vanda Chovanová.
"Deti so špeciálnymi potrebami vyžadujú starostlivosť viacerých špecialistov. Samotné odborné rady v ambulanciách však často nestačia, aby rodičia nadobudli pocit, že starostlivosť o svoje dieťa vykonávajú dostatočne efektívne a maximálne podporujú jeho vývoj. Centrum včasnej intervencie môže významne pomôcť v koordinácii starostlivosti, v posilňovaní kompetencií rodiny, v zlepšení jej kvality života a v znížení závislosti na sociálnych systémoch," povedala.
Matky nie sú pripravené
Gabriela Demeterová je matkou extrémne predčasne narodených dvojičiek.
"Chlapci už majú desať rokov. Keď sa narodili, vtedy také služby neboli poskytované. Narodili sa veľmi skoro v 27. týždni tehotenstva. Žiadna matka nie je pripravená na to, že sa jej narodí predčasne narodené dieťa. Môže si to prečítať v časopise ako príbeh nejakej inej matky. Všetky informácie, ktoré som potrebovala, som musela získavať pokútnym spôsobom či už na internete, alebo kto mi čo poradil a povedal," priblížila matka dvojičiek.
CVI preto podľa nej pomôže rodičom, že budú môcť získať všetky potrebné informácie na jednom mieste.
Ročne 400 detí
V troch košických pôrodniciach sa minulý rok narodilo viac ako 4600 detí. Celkovo sa v Košickom kraji za rok narodí približne 8500 detí.
Na Slovensku sa až osem percent detí narodí predčasne.
Na Klinike neonatológie Lekárskej fakulty UPJŠ a DFN v Košiciach ročne hospitalizujú takmer 400 detí s rôznymi zdravotnými znevýhodneniami.
Záujemcovia nájdu nové CVI v Košiciach na Komenského 3.
man mia
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári