Piate slovenské Centrum včasnej intervencie sídli na košickej adrese Komenského 3. Odbornú pomoc tu nájdu rodiny s deťmi do siedmich rokov, ktorých vývin je z rôznych príčin ohrozený či oneskorený.
Ponúka bezplatné služby sociálneho pracovníka, fyzioterapeuta, špeciálneho a liečebného pedagóga, psychológa, či logopéda. Skúsení odborníci pracujú v teréne, teda prichádzajú do prirodzeného rodinného prostredia detí.
Fungovanie rodiny sa mení
Riaditeľka centra Simona Šimková hovorí, že práca v rodine je veľkou výhodou. „Vidíme dieťa v prirodzenom prostredí, aké sú jeho reálne schopnosti, dokážeme pomôcť nastaviť rodinné prostredie tak, aby sa prispôsobilo dieťaťu a vytváralo pre neho najvhodnejšie podmienky na rozvoj.
„Novorodenec s rizikovým vývinom alebo dieťa so zdravotným znevýhodnením zmení zaužívané fungovanie rodiny. Máme snahu podporovať všetkých členov rodiny tak, aby boli v čo najväčšej napĺňané ich individuálne potreby aj napriek zložitej situácii, v ktorej sa so svojou rodinou ocitli.“
Rodič je podľa riaditeľky pre dieťa hlavným odborníkom a terapeutom, pretože len on vidí dieťa v komplexnom obraze. Špecialisti mu poradia ako sa má o dieťa starať, ale praktické kroky zostávajú na ňom.
„Našou snahou bude rodičom pomôcť a on potom musí všetky odporúčania aplikovať v bežnom živote.“

Potreby celej rodiny
Pripomína, že rodičov detí čaká náročná úloha. „Starostlivosť o znevýhodnené dieťa nie je šprint na sto metrov, že sa rodina vypne na dva roky a podujme sa k heroickým výkonom a potom funguje ďalej.
Práve naopak je to maratón alebo ultramaratón. V priebehu rokov sa menia potreby aj pohľad rodiny na to, čo potrebuje. Je dôležité, aby rodina napĺňala potreby všetkých jej členov, nielen dieťaťa.“
Dodáva, že centrum môže kontaktovať ktorákoľvek rodina telefonicky alebo emailom.
Na Slovensku fungujú štyri rovnaké centrá v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a Žiline. Za ich vznikom rovnako ako v Košiciach stojí Socia – Nadácia na podporu sociálnych zmien.
„Narodenie dieťaťa, ktorého vývin je rizikový, predstavuje pre každú rodinu náročnú životnú situáciu. Každé z nich predstavuje jedinečnú osobnosť so svojimi silnými a slabými stránkami a každá rodina predstavuje systém, v ktorom sa o jeho silné stránky možno oprieť a slabé stránky je potrebné rešpektovať, prijímať a posilňovať,“ hovorí výkonný riaditeľ nadácie Socia Vladislav Matej.
Asi 400 detí
Na Klinike neonatológie Lekárskej fakulty UPJŠ a Detskej fakultnej nemocnice Košice ročne hospitalizujú takmer 400 detí s rôznymi postihnutiami. Primárka kliniky Vanda Chovanová vznik košického centra víta.
„Deti so špeciálnymi potrebami vyžadujú starostlivosť viacerých špecialistov. Samotné odborné rady v ambulanciách často nestačia, aby rodičia nadobudli pocit, že starostlivosť o svoje dieťa vykonávajú dostatočne efektívne a maximálne podporujú vývoj. Centrum môže významne pomôcť v koordinácii starostlivosti, v posilňovaní kompetencií rodiny, v zlepšení jej kvality života a v znížení závislosti na sociálnych systémoch.“
Financie na chod košického centra pochádzajú zo zbierky 16.ročníka Plesu v opere.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári