Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Ako sa bežal prvý maratón v roku 1924

Výsledok vojakov Lenerta a Zajíca je pozoruhodný, keďže nikdy v živote nepretekali.

Na obrátke v Seni v roku 1949.Na obrátke v Seni v roku 1949. (Zdroj: Vojtech Bukovinský)
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Marathonský" beh v Košiciach

Dnes, na štátny sviatok, bude bežaný na trati Turňa – Košice – Gajdové kúpele prvý maratónsky závod na Slovensku, ktorý usporiada okrsok východoslovensko-podkarpatskoruský ČsAAU.

Trať vedie z Turne cez Šomody (Drienovec, pozn. autora) po hradskej ku Košiciam okolo Bauerneblovho pivovaru, ďalej po Rákócziho okružnej k múzeu, kde sa stáča po Komenského triede ku Komenského ústavu.

Trať potom vedie pozdĺž  električkových dráh  až ku Gajdovým kúpeľom na ihrisko, kde je 100 metrový finiš a kde bude možné zahliadnuť vytrvalosť bežcov, lebo trať o dĺžke 42 km a 200 metrov nie je ozaj „snadná".

Skryť Vypnúť reklamu

(Slovenský východ, 28.10.1924)

Prvý maratónsky beh na Slovensku

Súčasťou ľahkoatletických dostihov košickej posádky na oslavu 6. výročia samostatnosti ČSR, bol tiež maratónsky beh na trati dlhej 42,2 km. Je to prvý maratónsky beh na Slovensku a bude každého roku vždy len v Košiciach, v deň národného sviatku, 28. októbra.

Z ôsmich štartujúcich pretekárov preťalo cieľovú pásku sedem. Poradie bolo nasledovné: Hála, Košický atletický club (KAC) v čase 03:01:85; Schuller, Slávia Košice, 03:06:22; vojak Schmied, 12. horský prápor, 03:52:28; Kulcsár, KAC, 04:08:30; Bidonitz, KAC, 04:12:30; vojak Lenert, 32. peší pluk, 04:00:14, vojak Zajíc, 32. peší pluk, 04:14:05.

Štart pre maratónsky beh bol pred Turňou. Závod tento usporiadal východoslovenský okrsok ČsAAU pod protektorátom gen. Dr. Kovaříčka, náčelníka zdravotnej služby 11. pešej divízie, ktorý sa osobne dostavil na miesto štartu, kde prehovoril k bežcom. Na celej trati sa prizeralo dostihom mnoho obecenstva.

Skryť Vypnúť reklamu

Trať bola vyhovujúca, až na beh mestom, kde sú pretekári nútení behať po mestskej dlažbe. Počasie bolo taktiež dobré, až na miernu hmlu.

Po skončení behu odovzdal čestný protektor generál dr. Kovaříček víťazom čestné ceny, z ktorých jednu sám daroval, jednu cenu zakúpil dôstojnícky zbor posádky v Košiciach pre vojakov a  ostatné zabezpečili miestne civilné kluby.

(Slovenský východ, 30.10.1924)

V. maratónsky beh o prebor Slovenska

Tradičný košický maratónsky beh, usporiadaný 28. októbra východoslovensko-podkarpatskoruským okrskom ČsAAU v Košiciach, mal za pekného počasia a silnej konkurencie pekné výsledky, i keď nedosiahol úrovne maratónskeho behu vlani.

Štart bol, ako obyčajne, v kúpeľoch odbočky zväzu dôstojníctva o 12.15 hod. Pri štarte sa zhromaždilo 42 bežcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi nimi najmä favoriti vlaňajší víťaz Galambos, predvlaňajší víťaz Hempl, ďalej najlepší československý maratónsky bežec Krof, ďalej Zika a Béna, potom Kladewik z Linzu a početní iní košickí a cudzí bežci.

Obecenstvo venovalo závodu neobyčajne veľkú pozornosť. Počet ľudí, ktorí v hustých radoch stáli po oboch stranách Hlavnej ulice, a vôbec po celom meste, sa odhaduje na 18 až 20 tisíc. Ale aj na dedinách venovalo obyvateľstvo závodu veľkú pozornosť.

Hneď od štartu začal viesť tipovaný víťaz Galambos, za ktorým išli dve skupiny; v prvej z nich boli Sparťania: Krof, Zika a Béna. V tomto poradí sa pretekári udržiavali po celých prvých piatich kilometroch. Galambosov čas je na prvom meranom bode skvelý, má hodnotu 17 min. 50 sek.

V 10. km stále vedie Galambos, ktorý má čas 37 min. 60 sek., druhá skupina nasleduje tesne za ním a tretia taktiež. Po 10 km vytvára sa situácia takto: prvý je Galambos, tesne za ním Šťastný, potom Krof a Zika, ďalej Béna.

V zatáčke, ktorá je za Seňou je prvý Galambos za 1 hod. 32 min. 12 sek. Šťastný je tesne za ním, Krof a Zika asi 400 m vzdialení. Čas v zatáčke je lepší, ako vlaňajšieho roku. Nasleduje spiatočná cesta do Košíc, na ktorej v 30 km ešte stále vedie Galambos časom 1 hod. 58 min. 45 sek. Šťastný je asi 10 m za ním.

Tu nastáva jeden z najdramatickejších okamihov maratónu, Šťastný druhý raz predbieha Galambosa, ktorý ide krokom. Je na ňom badať veľkú telesnú depresiu, snáď z toho, že na občerstvovacích staniciach pije čiernu kávu.

Ale Galambos sa nevzdáva a využíva celý svoj fyzický fond a v 35. km už opäť vedie a od tejto doby už nebol nikým predstihnutý, lebo jeden z favoritov Krof sa vzdal závodu tesne pred 35. km pre žalúdočný kŕč.

Hovorili sme s týmto sympatickým športovcom o príčine jeho indispozície, a tuná povedal, že krč dostal asi z vetra, proti ktorému bežal. Ináč sa sťažoval na to, že na košický maratón nemôže trénovať lebo je zamestnaný a v pokročilej sezóne už je veľmi skoro tma. Tak mu vraj ostávajú na tréning len nedele.

Povedal: „My máme vždy tu v Košiciach pech". Isteže pech, keď pomyslíme na to, že náš Krof bol na olympiáde tretí najlepší európsky bežec.

Už po 35. km bolo jasne vidieť výsledok, ktorý sa mohol zmeniť len tým, že by bol Galambos postihnutý niečím podobným ako Krof. Šťastný, ktorý sa stále držal v jeho blízkosti a niekoľkokrát ho dokonca predbehol, bol unavený a tak sa nedalo očakávať, že by zvíťazil.

A skutočne, do cieľovej rovinky na ihrisku Slávie vbieha ako prvý Galambos (Maďarsko) v čase 2 hod. 53 min. 15 sek. Je vítaný búrlivým potleskom a volaním početného obecenstva.

Druhý je Šťastný tretí Zika a za ním nasledujú Zelenka (prvý zo Slovenska), Kladewik (Rakúsko), Staněk, Béna, Hekš, Jířan, Vršťala, Györffi (prvý z Podkarpatskej Rusi), Varga (druhý zo Slovenska), Gregora (tretí zo Slovenska), Ringelhan.

Všetci závodníci dobehli do cieľa v dobrom stave, najlepší finiš na ihrisku predviedol košický Halla, ktorý bol prvotriedny. Každý jeden maratónec bol privítaný veľkým potleskom obecenstva. Večer bol v Levočskom dome priateľský večierok, kde boli rozdané aj krásne čestné ceny.

(Slovenský východ, 30.10.1928)

Špiroch víťazom Maratónu slobody – vydarený XV. slovenský maratón v Košiciach

Po sedemročnej prestávke bol v nedeľu, 28. októbra 1945 znova usporiadaný v Košiciach tradičný maratón a keďže je to prvý od oslobodenia Košíc, ba celej ČSR — usporiadateľstvo ho pomenovalo „Maratónom slobody".

Za krásneho počasia nastupovalo ku štartu 36 bežcov zo všetkých kútov republiky. Škoda, že pre neprekonateľné ťažkosti sa nemohli dostaviť zahraniční účastníci.

K nastúpeným pretekárom prehovoril v mene miestneho národného výboru a ako zástupca Slovenskej národnej rady, predseda ŠK Jednota Košice, Dr. Anton Harčár. Po jeho prejave za ČsAAÚ pozdravil „Maratón slobody" jej zástupca podplukovník Zikmund.

Za pretekárov prehovoril J. Bena z AC Sparta Praha, ktorý na košickom maratóne nastupoval ku štartu už po trinásty raz.

Niečo po dvanástej odznel výstrel veliteľa Valacha a pretekári sa dali na 42 200 metrovú cestu. Po dvoch kolách na ihrisku, bežali cez mesto smerom na Šeňu (Seňa, poz. autora).

Celým mestom lemoval trať maratónskeho behu desaťtisícový dav nadšených divákov, ktorí pozdravovali prvých maratóncov v oslobodených Košiciach.

Priebeh pretekov

Na konci Štefánikovej ulice sa začali vytvárať malé skupiny. Prvých 10 km viedla skupina F. Štrupp, Špiroch, Žemplička a J. Štrupp, ktorá mala čas 37.02 min. S odstupom niečo väčším ako 100 m ich nasledovali Sekera a Česla, potom Vojtech, Černý, Béna, ďalej Alkus, Macháček a Koči.

Aj v 15. km ostal tento stav nezmenený. Čas prvých bol 55.20 min. Asi v 18. km sa dobre doťahujúci Alkus z Bratislavy vzdal preteky pre napuchnutie tváre od bolenia zuba, ale po 10 minútach, po malom ošetrení, pokračoval ďalej.

Do obrátky v Šeni (Seni, pozn. autora) prišli síce ešte stále v skupinách, ale keďže skoro všetci pretekári sa občerstvovali, niektorí odbehli skôr a tak v 25. km sa už nebežalo v skupinách. Prvý bol Špiroch, časom 1:35.12, za ním asi o 20 m J. Štrupp, potom Žemlička, Sekera, Česla.

Pri Žebeši (Šebastovce, pozn. autora), asi na 30. km už viedol veľkým náskokom Špiroch, časom 1:57.02 hod., za ním asi o jeden kilometer Žemlička, potom o ďalší kilometer J. Štrupp, za ním o 500 metrov Sekera z ŠK Bratislava, ktorý sa sťažoval na kŕče. Po 35. km bol Špiroch už takmer neohrozený. J. Štrupp tiež dostával kŕče a tak ho predbehol Žemlička.

Na ihrisku sa medzitým začal futbalový zápas a prítomných vyše 2009 divákov s neobyčajným napätím očakávalo príchod prvých maratóncov. Na to hlásateľ oznamuje, že prvý pretekár je už na Komenského ulici a blíži sa k ihrisku.

Okolo tretej hodiny vbieha na ihrisko Špiroch, futbalový zápas sa prerušuje a nadšené obecenstvo ho sprevádza po celé dve kolá úprimným potleskom, kým 100 metrov pred cieľom dostáva maratónsky vavrínový veniec a za búrlivého jasotu prítomných krásnym finišom vbieha do cieľa, časom 2:47.21.8 hod.

(Východoslovenská pravda, 30.10.1945)

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tento rok turizmu neprial
 2. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Opäť sme na dobrej vlne
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 7. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 8. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 9. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 10. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 1. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 8. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 17 143
 2. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 12 309
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 800
 4. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 7 556
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 814
 6. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 5 576
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 3 946
 8. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 3 730
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 3 274
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 2 928

Blogy SME

 1. DagmaRA Sarita Poliaková: V adventnom stíšení ďakujem
 2. Anton Kovalčík: Postmodernistický prístup k telesnému postihnutiu.
 3. Marian Nanias: Jadrová energia – Dôvera spoločnosti k vedeckým poznatkom.
 4. Štefan Vidlár: Babenkám
 5. Ján Šeďo: Spomienky bývalého elitného policajta zabalené v kriminálnych príbehoch - akt odvahy v troch dejstvách ( zatiaľ ).
 6. Roland Ondrus: Lockdown
 7. Jakub Konečný: Samit pre demokraciu: východiská a očakávania pred najväčšou diplomatickou akciou roka
 8. ASEKOL SK: Končí sa doba plastová. Do čoho vám zajtra zabalia jedlo?
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 14 947
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 4 986
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 779
 4. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 4 711
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 618
 6. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 395
 7. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 250
 8. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 407
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič predstavuje svoj návrh dávať 500-eurové poukazy ľuďom nad 60 rokov za to, že sa dajú zaočkovať proti ochoreniu Covid-19.

Ekonómovia odhadujú, že poukážka priláka len asi stotisíc ľudí.


12 h
Peter Schutz.

Zo slovenských verejných peňazí robí bankomat samotná žaba na prameni.


13 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


6 h
Obchod Pepco v Bratislave. (ilustračné foto)

Milan Drahoš o nejednoznačnosti lockdownu i útokoch na zamestnancov.


15 h

Blogy SME

 1. DagmaRA Sarita Poliaková: V adventnom stíšení ďakujem
 2. Anton Kovalčík: Postmodernistický prístup k telesnému postihnutiu.
 3. Marian Nanias: Jadrová energia – Dôvera spoločnosti k vedeckým poznatkom.
 4. Štefan Vidlár: Babenkám
 5. Ján Šeďo: Spomienky bývalého elitného policajta zabalené v kriminálnych príbehoch - akt odvahy v troch dejstvách ( zatiaľ ).
 6. Roland Ondrus: Lockdown
 7. Jakub Konečný: Samit pre demokraciu: východiská a očakávania pred najväčšou diplomatickou akciou roka
 8. ASEKOL SK: Končí sa doba plastová. Do čoho vám zajtra zabalia jedlo?
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 14 947
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 4 986
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 779
 4. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 4 711
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 618
 6. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 395
 7. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 250
 8. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 407
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu