Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 19. január, 2020 | Meniny má Drahomíra, Mário
Z ARCHÍVU VEREJNEJ KNIŽNICE JÁNA BOCATIA

Ako sa bežal prvý maratón v roku 1924

Výsledok vojakov Lenerta a Zajíca je pozoruhodný, keďže nikdy v živote nepretekali.

Na obrátke v Seni v roku 1949.Na obrátke v Seni v roku 1949.(Zdroj: Vojtech Bukovinský)
Článok pokračuje pod video reklamou

„Marathonský" beh v Košiciach

Dnes, na štátny sviatok, bude bežaný na trati Turňa – Košice – Gajdové kúpele prvý maratónsky závod na Slovensku, ktorý usporiada okrsok východoslovensko-podkarpatskoruský ČsAAU.

Trať vedie z Turne cez Šomody (Drienovec, pozn. autora) po hradskej ku Košiciam okolo Bauerneblovho pivovaru, ďalej po Rákócziho okružnej k múzeu, kde sa stáča po Komenského triede ku Komenského ústavu.

Trať potom vedie pozdĺž  električkových dráh  až ku Gajdovým kúpeľom na ihrisko, kde je 100 metrový finiš a kde bude možné zahliadnuť vytrvalosť bežcov, lebo trať o dĺžke 42 km a 200 metrov nie je ozaj „snadná".

(Slovenský východ, 28.10.1924)

Prvý maratónsky beh na Slovensku

Súčasťou ľahkoatletických dostihov košickej posádky na oslavu 6. výročia samostatnosti ČSR, bol tiež maratónsky beh na trati dlhej 42,2 km. Je to prvý maratónsky beh na Slovensku a bude každého roku vždy len v Košiciach, v deň národného sviatku, 28. októbra.

Z ôsmich štartujúcich pretekárov preťalo cieľovú pásku sedem. Poradie bolo nasledovné: Hála, Košický atletický club (KAC) v čase 03:01:85; Schuller, Slávia Košice, 03:06:22; vojak Schmied, 12. horský prápor, 03:52:28; Kulcsár, KAC, 04:08:30; Bidonitz, KAC, 04:12:30; vojak Lenert, 32. peší pluk, 04:00:14, vojak Zajíc, 32. peší pluk, 04:14:05.

Štart pre maratónsky beh bol pred Turňou. Závod tento usporiadal východoslovenský okrsok ČsAAU pod protektorátom gen. Dr. Kovaříčka, náčelníka zdravotnej služby 11. pešej divízie, ktorý sa osobne dostavil na miesto štartu, kde prehovoril k bežcom. Na celej trati sa prizeralo dostihom mnoho obecenstva.

Trať bola vyhovujúca, až na beh mestom, kde sú pretekári nútení behať po mestskej dlažbe. Počasie bolo taktiež dobré, až na miernu hmlu.

Po skončení behu odovzdal čestný protektor generál dr. Kovaříček víťazom čestné ceny, z ktorých jednu sám daroval, jednu cenu zakúpil dôstojnícky zbor posádky v Košiciach pre vojakov a  ostatné zabezpečili miestne civilné kluby.

(Slovenský východ, 30.10.1924)

V. maratónsky beh o prebor Slovenska

Tradičný košický maratónsky beh, usporiadaný 28. októbra východoslovensko-podkarpatskoruským okrskom ČsAAU v Košiciach, mal za pekného počasia a silnej konkurencie pekné výsledky, i keď nedosiahol úrovne maratónskeho behu vlani.

Štart bol, ako obyčajne, v kúpeľoch odbočky zväzu dôstojníctva o 12.15 hod. Pri štarte sa zhromaždilo 42 bežcov.

Medzi nimi najmä favoriti vlaňajší víťaz Galambos, predvlaňajší víťaz Hempl, ďalej najlepší československý maratónsky bežec Krof, ďalej Zika a Béna, potom Kladewik z Linzu a početní iní košickí a cudzí bežci.

Obecenstvo venovalo závodu neobyčajne veľkú pozornosť. Počet ľudí, ktorí v hustých radoch stáli po oboch stranách Hlavnej ulice, a vôbec po celom meste, sa odhaduje na 18 až 20 tisíc. Ale aj na dedinách venovalo obyvateľstvo závodu veľkú pozornosť.

Hneď od štartu začal viesť tipovaný víťaz Galambos, za ktorým išli dve skupiny; v prvej z nich boli Sparťania: Krof, Zika a Béna. V tomto poradí sa pretekári udržiavali po celých prvých piatich kilometroch. Galambosov čas je na prvom meranom bode skvelý, má hodnotu 17 min. 50 sek.

V 10. km stále vedie Galambos, ktorý má čas 37 min. 60 sek., druhá skupina nasleduje tesne za ním a tretia taktiež. Po 10 km vytvára sa situácia takto: prvý je Galambos, tesne za ním Šťastný, potom Krof a Zika, ďalej Béna.

V zatáčke, ktorá je za Seňou je prvý Galambos za 1 hod. 32 min. 12 sek. Šťastný je tesne za ním, Krof a Zika asi 400 m vzdialení. Čas v zatáčke je lepší, ako vlaňajšieho roku. Nasleduje spiatočná cesta do Košíc, na ktorej v 30 km ešte stále vedie Galambos časom 1 hod. 58 min. 45 sek. Šťastný je asi 10 m za ním.

Tu nastáva jeden z najdramatickejších okamihov maratónu, Šťastný druhý raz predbieha Galambosa, ktorý ide krokom. Je na ňom badať veľkú telesnú depresiu, snáď z toho, že na občerstvovacích staniciach pije čiernu kávu.

Ale Galambos sa nevzdáva a využíva celý svoj fyzický fond a v 35. km už opäť vedie a od tejto doby už nebol nikým predstihnutý, lebo jeden z favoritov Krof sa vzdal závodu tesne pred 35. km pre žalúdočný kŕč.

Hovorili sme s týmto sympatickým športovcom o príčine jeho indispozície, a tuná povedal, že krč dostal asi z vetra, proti ktorému bežal. Ináč sa sťažoval na to, že na košický maratón nemôže trénovať lebo je zamestnaný a v pokročilej sezóne už je veľmi skoro tma. Tak mu vraj ostávajú na tréning len nedele.

Povedal: „My máme vždy tu v Košiciach pech". Isteže pech, keď pomyslíme na to, že náš Krof bol na olympiáde tretí najlepší európsky bežec.

Už po 35. km bolo jasne vidieť výsledok, ktorý sa mohol zmeniť len tým, že by bol Galambos postihnutý niečím podobným ako Krof. Šťastný, ktorý sa stále držal v jeho blízkosti a niekoľkokrát ho dokonca predbehol, bol unavený a tak sa nedalo očakávať, že by zvíťazil.

A skutočne, do cieľovej rovinky na ihrisku Slávie vbieha ako prvý Galambos (Maďarsko) v čase 2 hod. 53 min. 15 sek. Je vítaný búrlivým potleskom a volaním početného obecenstva.

Druhý je Šťastný tretí Zika a za ním nasledujú Zelenka (prvý zo Slovenska), Kladewik (Rakúsko), Staněk, Béna, Hekš, Jířan, Vršťala, Györffi (prvý z Podkarpatskej Rusi), Varga (druhý zo Slovenska), Gregora (tretí zo Slovenska), Ringelhan.

Všetci závodníci dobehli do cieľa v dobrom stave, najlepší finiš na ihrisku predviedol košický Halla, ktorý bol prvotriedny. Každý jeden maratónec bol privítaný veľkým potleskom obecenstva. Večer bol v Levočskom dome priateľský večierok, kde boli rozdané aj krásne čestné ceny.

(Slovenský východ, 30.10.1928)

Špiroch víťazom Maratónu slobody – vydarený XV. slovenský maratón v Košiciach

Po sedemročnej prestávke bol v nedeľu, 28. októbra 1945 znova usporiadaný v Košiciach tradičný maratón a keďže je to prvý od oslobodenia Košíc, ba celej ČSR — usporiadateľstvo ho pomenovalo „Maratónom slobody".

Za krásneho počasia nastupovalo ku štartu 36 bežcov zo všetkých kútov republiky. Škoda, že pre neprekonateľné ťažkosti sa nemohli dostaviť zahraniční účastníci.

K nastúpeným pretekárom prehovoril v mene miestneho národného výboru a ako zástupca Slovenskej národnej rady, predseda ŠK Jednota Košice, Dr. Anton Harčár. Po jeho prejave za ČsAAÚ pozdravil „Maratón slobody" jej zástupca podplukovník Zikmund.

Za pretekárov prehovoril J. Bena z AC Sparta Praha, ktorý na košickom maratóne nastupoval ku štartu už po trinásty raz.

Niečo po dvanástej odznel výstrel veliteľa Valacha a pretekári sa dali na 42 200 metrovú cestu. Po dvoch kolách na ihrisku, bežali cez mesto smerom na Šeňu (Seňa, poz. autora).

Celým mestom lemoval trať maratónskeho behu desaťtisícový dav nadšených divákov, ktorí pozdravovali prvých maratóncov v oslobodených Košiciach.

Priebeh pretekov

Na konci Štefánikovej ulice sa začali vytvárať malé skupiny. Prvých 10 km viedla skupina F. Štrupp, Špiroch, Žemplička a J. Štrupp, ktorá mala čas 37.02 min. S odstupom niečo väčším ako 100 m ich nasledovali Sekera a Česla, potom Vojtech, Černý, Béna, ďalej Alkus, Macháček a Koči.

Aj v 15. km ostal tento stav nezmenený. Čas prvých bol 55.20 min. Asi v 18. km sa dobre doťahujúci Alkus z Bratislavy vzdal preteky pre napuchnutie tváre od bolenia zuba, ale po 10 minútach, po malom ošetrení, pokračoval ďalej.

Do obrátky v Šeni (Seni, pozn. autora) prišli síce ešte stále v skupinách, ale keďže skoro všetci pretekári sa občerstvovali, niektorí odbehli skôr a tak v 25. km sa už nebežalo v skupinách. Prvý bol Špiroch, časom 1:35.12, za ním asi o 20 m J. Štrupp, potom Žemlička, Sekera, Česla.

Pri Žebeši (Šebastovce, pozn. autora), asi na 30. km už viedol veľkým náskokom Špiroch, časom 1:57.02 hod., za ním asi o jeden kilometer Žemlička, potom o ďalší kilometer J. Štrupp, za ním o 500 metrov Sekera z ŠK Bratislava, ktorý sa sťažoval na kŕče. Po 35. km bol Špiroch už takmer neohrozený. J. Štrupp tiež dostával kŕče a tak ho predbehol Žemlička.

Na ihrisku sa medzitým začal futbalový zápas a prítomných vyše 2009 divákov s neobyčajným napätím očakávalo príchod prvých maratóncov. Na to hlásateľ oznamuje, že prvý pretekár je už na Komenského ulici a blíži sa k ihrisku.

Okolo tretej hodiny vbieha na ihrisko Špiroch, futbalový zápas sa prerušuje a nadšené obecenstvo ho sprevádza po celé dve kolá úprimným potleskom, kým 100 metrov pred cieľom dostáva maratónsky vavrínový veniec a za búrlivého jasotu prítomných krásnym finišom vbieha do cieľa, časom 2:47.21.8 hod.

(Východoslovenská pravda, 30.10.1945)

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 2. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy
 3. Ako budeme jesť v roku 2020? Letí výstrednosť aj ekológia
 4. First moment Turecko: Deväť hotelov len pre dospelých
 5. Prichádza nová doba: firmy, ktoré riešia spoločenské problémy
 6. Viete, prečo sú dôležité ekologické predajne?
 7. Slovenský magazín čítajú v 83 krajinách sveta. Viete, o čom je?
 8. Takto by ste sa mali správať v horách, radí horský záchranár
 9. Nové VIVO! Bratislava žne úspechy
 10. Tipy od sprievodkyne: Magický Marakéš vás očarí svojimi vôňami
 1. V košickom Kauflande pribudol nový McDonald´s
 2. Duálna akadémia: Na strednej škole sa vzdelávajú, aj zarábajú
 3. SEAT získal titul Company of the Year na CES 2020
 4. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 5. Česko-Slovenský ples sa blíži, v predaji sú posledné vstupenky
 6. Nezabudnite na svoju povinnosť do konca januára 2020!
 7. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy
 8. myhive Polus Towers menia meno na myhive Vajnorská
 9. Ako budeme jesť v roku 2020? Letí výstrednosť aj ekológia
 10. Ako na nový rok… Za toto rozhodne neplaťte!
 1. First moment Turecko: Deväť hotelov len pre dospelých 15 929
 2. Slovenský magazín čítajú v 83 krajinách sveta. Viete, o čom je? 11 138
 3. Takto by ste sa mali správať v horách, radí horský záchranár 10 227
 4. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny 10 014
 5. Tipy od sprievodkyne: Magický Marakéš vás očarí svojimi vôňami 8 972
 6. Miesta na Slovensku, o ktorých ste možno nevedeli 8 757
 7. Vydávajú tých, ktorých sa iní báli. Vydavateľstvo Absynt 8 181
 8. Obraz, ktorý chceli komunisti do každého bytu, ide na kreditky 8 147
 9. Keď okolo neho kráčali, vždy spal. Čo prežívajú zachránení 7 895
 10. Ako na nový rok… Za toto rozhodne neplaťte! 7 163

Téma: História


Článok je zaradený aj do ďalších tém história

Neprehliadnite tiež

Rozhovor

Náčelník košickej mestskej polície chce špeciálnu zásahovú jednotku

Výstupy zo stoviek kamier zatiaľ sleduje jeden človek.

Nový náčelník MsP Slavomír Pavelčák.
Pohľad Lenky Hanikovej

Demagógia a riešenia. Prečo jedni podporujú a druhí odmietajú Kotlebu

Nahlas sa postavili proti aj Rómovia, ktorí boli hlavnou kartou kampane.

ilustračné.

Od vraždy košických policajtov na Adlerovej ulici uplynie 25 rokov

Obaja vrahovia sú už na slobode. Prvý v roku 2006, druhý minulý rok.

Zľava Ľubomír Palacký a Ladislav Nistor.

Obvinili ho z vraždy kamaráta, súd ho vzal do väzby

Muž zo Spišských Vlachov svoju obeť dosekal sekerou a nožmi.

Eskorta privádza Antona na košický súd.

Hlavné správy zo Sme.sk

Petra Vlhová prijíma gratuláciu od Mikaely Shiffrinovej.

Čo ja s tým mám? Reaguje Fico na Počiatkovo video s Trnkom

Šéf Smeru dáva od svojho exministra ruky preč.

Predseda Smeru Robert Fico dáva od Jána Počiatka ruky preč.
Píše Silvia Hudáčková

Z prekvapivého víťazstva Zuzany Čaputovej sa nepoučili

Netreba sa hanbiť, ak na prvý raz nie je paritné zastúpenie mužov i žien.

Zuzana Čaputová sa prihovára podporovateľom po volebnom víťazstva vo februári 2019.

Harryho a Meghan už nebudú oslovovať kráľovská výsosť

Tituly vojvodu a vojvodkyne zo Sussexu im zostanú.

Princ Harry so svojou manželkou Meghan.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop