Korzár logo Korzár Košice

Ako sa bežal prvý maratón v roku 1924

Výsledok vojakov Lenerta a Zajíca je pozoruhodný, keďže nikdy v živote nepretekali.

Na obrátke v Seni v roku 1949.Na obrátke v Seni v roku 1949. (Zdroj: Vojtech Bukovinský)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Marathonský" beh v Košiciach

Dnes, na štátny sviatok, bude bežaný na trati Turňa – Košice – Gajdové kúpele prvý maratónsky závod na Slovensku, ktorý usporiada okrsok východoslovensko-podkarpatskoruský ČsAAU.

Trať vedie z Turne cez Šomody (Drienovec, pozn. autora) po hradskej ku Košiciam okolo Bauerneblovho pivovaru, ďalej po Rákócziho okružnej k múzeu, kde sa stáča po Komenského triede ku Komenského ústavu.

Trať potom vedie pozdĺž  električkových dráh  až ku Gajdovým kúpeľom na ihrisko, kde je 100 metrový finiš a kde bude možné zahliadnuť vytrvalosť bežcov, lebo trať o dĺžke 42 km a 200 metrov nie je ozaj „snadná".

SkryťVypnúť reklamu

(Slovenský východ, 28.10.1924)

Prvý maratónsky beh na Slovensku

Súčasťou ľahkoatletických dostihov košickej posádky na oslavu 6. výročia samostatnosti ČSR, bol tiež maratónsky beh na trati dlhej 42,2 km. Je to prvý maratónsky beh na Slovensku a bude každého roku vždy len v Košiciach, v deň národného sviatku, 28. októbra.

Z ôsmich štartujúcich pretekárov preťalo cieľovú pásku sedem. Poradie bolo nasledovné: Hála, Košický atletický club (KAC) v čase 03:01:85; Schuller, Slávia Košice, 03:06:22; vojak Schmied, 12. horský prápor, 03:52:28; Kulcsár, KAC, 04:08:30; Bidonitz, KAC, 04:12:30; vojak Lenert, 32. peší pluk, 04:00:14, vojak Zajíc, 32. peší pluk, 04:14:05.

Štart pre maratónsky beh bol pred Turňou. Závod tento usporiadal východoslovenský okrsok ČsAAU pod protektorátom gen. Dr. Kovaříčka, náčelníka zdravotnej služby 11. pešej divízie, ktorý sa osobne dostavil na miesto štartu, kde prehovoril k bežcom. Na celej trati sa prizeralo dostihom mnoho obecenstva.

SkryťVypnúť reklamu

Trať bola vyhovujúca, až na beh mestom, kde sú pretekári nútení behať po mestskej dlažbe. Počasie bolo taktiež dobré, až na miernu hmlu.

Po skončení behu odovzdal čestný protektor generál dr. Kovaříček víťazom čestné ceny, z ktorých jednu sám daroval, jednu cenu zakúpil dôstojnícky zbor posádky v Košiciach pre vojakov a  ostatné zabezpečili miestne civilné kluby.

(Slovenský východ, 30.10.1924)

V. maratónsky beh o prebor Slovenska

Tradičný košický maratónsky beh, usporiadaný 28. októbra východoslovensko-podkarpatskoruským okrskom ČsAAU v Košiciach, mal za pekného počasia a silnej konkurencie pekné výsledky, i keď nedosiahol úrovne maratónskeho behu vlani.

Štart bol, ako obyčajne, v kúpeľoch odbočky zväzu dôstojníctva o 12.15 hod. Pri štarte sa zhromaždilo 42 bežcov.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi nimi najmä favoriti vlaňajší víťaz Galambos, predvlaňajší víťaz Hempl, ďalej najlepší československý maratónsky bežec Krof, ďalej Zika a Béna, potom Kladewik z Linzu a početní iní košickí a cudzí bežci.

Obecenstvo venovalo závodu neobyčajne veľkú pozornosť. Počet ľudí, ktorí v hustých radoch stáli po oboch stranách Hlavnej ulice, a vôbec po celom meste, sa odhaduje na 18 až 20 tisíc. Ale aj na dedinách venovalo obyvateľstvo závodu veľkú pozornosť.

Hneď od štartu začal viesť tipovaný víťaz Galambos, za ktorým išli dve skupiny; v prvej z nich boli Sparťania: Krof, Zika a Béna. V tomto poradí sa pretekári udržiavali po celých prvých piatich kilometroch. Galambosov čas je na prvom meranom bode skvelý, má hodnotu 17 min. 50 sek.

V 10. km stále vedie Galambos, ktorý má čas 37 min. 60 sek., druhá skupina nasleduje tesne za ním a tretia taktiež. Po 10 km vytvára sa situácia takto: prvý je Galambos, tesne za ním Šťastný, potom Krof a Zika, ďalej Béna.

V zatáčke, ktorá je za Seňou je prvý Galambos za 1 hod. 32 min. 12 sek. Šťastný je tesne za ním, Krof a Zika asi 400 m vzdialení. Čas v zatáčke je lepší, ako vlaňajšieho roku. Nasleduje spiatočná cesta do Košíc, na ktorej v 30 km ešte stále vedie Galambos časom 1 hod. 58 min. 45 sek. Šťastný je asi 10 m za ním.

Tu nastáva jeden z najdramatickejších okamihov maratónu, Šťastný druhý raz predbieha Galambosa, ktorý ide krokom. Je na ňom badať veľkú telesnú depresiu, snáď z toho, že na občerstvovacích staniciach pije čiernu kávu.

Ale Galambos sa nevzdáva a využíva celý svoj fyzický fond a v 35. km už opäť vedie a od tejto doby už nebol nikým predstihnutý, lebo jeden z favoritov Krof sa vzdal závodu tesne pred 35. km pre žalúdočný kŕč.

Hovorili sme s týmto sympatickým športovcom o príčine jeho indispozície, a tuná povedal, že krč dostal asi z vetra, proti ktorému bežal. Ináč sa sťažoval na to, že na košický maratón nemôže trénovať lebo je zamestnaný a v pokročilej sezóne už je veľmi skoro tma. Tak mu vraj ostávajú na tréning len nedele.

Povedal: „My máme vždy tu v Košiciach pech". Isteže pech, keď pomyslíme na to, že náš Krof bol na olympiáde tretí najlepší európsky bežec.

Už po 35. km bolo jasne vidieť výsledok, ktorý sa mohol zmeniť len tým, že by bol Galambos postihnutý niečím podobným ako Krof. Šťastný, ktorý sa stále držal v jeho blízkosti a niekoľkokrát ho dokonca predbehol, bol unavený a tak sa nedalo očakávať, že by zvíťazil.

A skutočne, do cieľovej rovinky na ihrisku Slávie vbieha ako prvý Galambos (Maďarsko) v čase 2 hod. 53 min. 15 sek. Je vítaný búrlivým potleskom a volaním početného obecenstva.

Druhý je Šťastný tretí Zika a za ním nasledujú Zelenka (prvý zo Slovenska), Kladewik (Rakúsko), Staněk, Béna, Hekš, Jířan, Vršťala, Györffi (prvý z Podkarpatskej Rusi), Varga (druhý zo Slovenska), Gregora (tretí zo Slovenska), Ringelhan.

Všetci závodníci dobehli do cieľa v dobrom stave, najlepší finiš na ihrisku predviedol košický Halla, ktorý bol prvotriedny. Každý jeden maratónec bol privítaný veľkým potleskom obecenstva. Večer bol v Levočskom dome priateľský večierok, kde boli rozdané aj krásne čestné ceny.

(Slovenský východ, 30.10.1928)

Špiroch víťazom Maratónu slobody – vydarený XV. slovenský maratón v Košiciach

Po sedemročnej prestávke bol v nedeľu, 28. októbra 1945 znova usporiadaný v Košiciach tradičný maratón a keďže je to prvý od oslobodenia Košíc, ba celej ČSR — usporiadateľstvo ho pomenovalo „Maratónom slobody".

Za krásneho počasia nastupovalo ku štartu 36 bežcov zo všetkých kútov republiky. Škoda, že pre neprekonateľné ťažkosti sa nemohli dostaviť zahraniční účastníci.

K nastúpeným pretekárom prehovoril v mene miestneho národného výboru a ako zástupca Slovenskej národnej rady, predseda ŠK Jednota Košice, Dr. Anton Harčár. Po jeho prejave za ČsAAÚ pozdravil „Maratón slobody" jej zástupca podplukovník Zikmund.

Za pretekárov prehovoril J. Bena z AC Sparta Praha, ktorý na košickom maratóne nastupoval ku štartu už po trinásty raz.

Niečo po dvanástej odznel výstrel veliteľa Valacha a pretekári sa dali na 42 200 metrovú cestu. Po dvoch kolách na ihrisku, bežali cez mesto smerom na Šeňu (Seňa, poz. autora).

Celým mestom lemoval trať maratónskeho behu desaťtisícový dav nadšených divákov, ktorí pozdravovali prvých maratóncov v oslobodených Košiciach.

Priebeh pretekov

Na konci Štefánikovej ulice sa začali vytvárať malé skupiny. Prvých 10 km viedla skupina F. Štrupp, Špiroch, Žemplička a J. Štrupp, ktorá mala čas 37.02 min. S odstupom niečo väčším ako 100 m ich nasledovali Sekera a Česla, potom Vojtech, Černý, Béna, ďalej Alkus, Macháček a Koči.

Aj v 15. km ostal tento stav nezmenený. Čas prvých bol 55.20 min. Asi v 18. km sa dobre doťahujúci Alkus z Bratislavy vzdal preteky pre napuchnutie tváre od bolenia zuba, ale po 10 minútach, po malom ošetrení, pokračoval ďalej.

Do obrátky v Šeni (Seni, pozn. autora) prišli síce ešte stále v skupinách, ale keďže skoro všetci pretekári sa občerstvovali, niektorí odbehli skôr a tak v 25. km sa už nebežalo v skupinách. Prvý bol Špiroch, časom 1:35.12, za ním asi o 20 m J. Štrupp, potom Žemlička, Sekera, Česla.

Pri Žebeši (Šebastovce, pozn. autora), asi na 30. km už viedol veľkým náskokom Špiroch, časom 1:57.02 hod., za ním asi o jeden kilometer Žemlička, potom o ďalší kilometer J. Štrupp, za ním o 500 metrov Sekera z ŠK Bratislava, ktorý sa sťažoval na kŕče. Po 35. km bol Špiroch už takmer neohrozený. J. Štrupp tiež dostával kŕče a tak ho predbehol Žemlička.

Na ihrisku sa medzitým začal futbalový zápas a prítomných vyše 2009 divákov s neobyčajným napätím očakávalo príchod prvých maratóncov. Na to hlásateľ oznamuje, že prvý pretekár je už na Komenského ulici a blíži sa k ihrisku.

Okolo tretej hodiny vbieha na ihrisko Špiroch, futbalový zápas sa prerušuje a nadšené obecenstvo ho sprevádza po celé dve kolá úprimným potleskom, kým 100 metrov pred cieľom dostáva maratónsky vavrínový veniec a za búrlivého jasotu prítomných krásnym finišom vbieha do cieľa, časom 2:47.21.8 hod.

(Východoslovenská pravda, 30.10.1945)

História

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 065
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 727
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 260
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 195
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 169
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 035
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 941
  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  3. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 780
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 879
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 614
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 170
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 795
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 633
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 155
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 821
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


12
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci zrejme nepoznajú.


Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


6
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  3. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 780
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 879
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 614
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 170
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 795
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 633
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 155
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 821
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu