Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 27. február, 2021 | Meniny má AlexanderKrížovkyKrížovky

Rusnacka špivanka otvorila štábu RTVS cestu k srdciam asýrskych kresťanov

Z medzinárodného festivalu si priniesli víťazstvo.

V štúdiu RTVS. O dojmy z víťazstva sa podelili aj s divákmi TeleReginy.V štúdiu RTVS. O dojmy z víťazstva sa podelili aj s divákmi TeleReginy. (Zdroj: archív RTVS)

Nájsť spôsob, ako si získať dôveru ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy a usadiť sa v neznámej krajine, bol prvý predpoklad úspechu. Napokon sa dvojici tvorcov – Silvii Košťovej a Milanovi Rezníčkovi - podarilo za jediný deň nakrútiť dokument, ktorý oslovil porotu na Medzinárodnom festivale televíznych a rozhlasových programov pre národnostné menšiny Môj rodný kraj. Z Ukrajiny si za film „Kým je život, ostáva nádej" priniesli víťazstvo.

Zhasla červená, zo štúdia odchádzajú hostia. Podelili sa s divákmi o informácie o cyklistickej „diaľnici" EuroVelo, ktorá povedie cez oba východoslovenské kraje, jaskyniari porozprávali o novoobjavených priestoroch v Gombaseckej jaskyni.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Nepochybne zaujali historické fotografie, ktorých autorom je farár Béla Petrik z obce Rad v Trebišovskom okrese.  A kto má problémy so srdcom, mohol sa telefonicky  poradiť s kardiológom v štúdiu.

„Padla" aj pre dramaturgičku relácie TeleRegina Silviu Košťovú a režiséra Milana Rezníčka.

Len na chvíľu. Doma sa už na večerníček teší Silviin  7-ročný syn Lukáško. A potom chcú aspoň pár chvíľ stráviť spolu ešte aj s dcérou Nataškou. Je to pre nich  vzácnosť. Silviu od práce na ďalšom vydaní relácie s podtitulom Všetky odtiene regiónov... opäť delí len pár hodín.  Pripravuje ju  totiž dva až trikrát do týždňa.

Zdá sa priam neuveriteľné, že popri takomto zhone sa dá stihnúť nakrútiť film, ktorý si pred pár dňami z 18. ročníka medzinárodného festivalu priniesol najvyššie ocenenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Tri výkričníky vedú na súťaž

Vo dvoch kategóriách – rozhlasovej a televíznej – súťažilo 110 programov z 9 európskych krajín. Tých televíznych bolo 69. Redakcia národnostného vysielania  košického televízneho štúdia doteraz posielala programy do súťaže každý rok. 

„Za roky som si vybudovala systém, že rovno po schvaľovačke si zapíšem – súťaž - dám výkričník - jeden, dva, tri. Keď majú tri výkričníky, idú rovno na súťaž.  Tohto roku som si pozrela aj programy z iných redakcií a medzi nimi zarezonoval dokument o asýrskych kresťanoch. Je to veľmi zaujímavá, citlivá, emocionálna  sonda do duše ľudí, ktorí utekajú pred vojnou," povedala nám tímlíderka Redakcie národnostného vysielania RTVS Ľuba Koľová.

Spev prelomil ľady

Večer 10. decembra 2015 na košickom letisku pristálo lietadlo so 149 asýrskymi kresťanmi zo severného Iraku. Obavy z vojny ich vyháňajú z domovov a nádej v lepší život privádza na Slovensko.

Skryť Vypnúť reklamu

Prestupnou stanicou sa stáva záchytný tábor v Humennom. A sem za nimi vedie cesta redaktorky, dramaturgičky a režisérky Silvie Košťovej, kameramana a spolurežiséra Milana Rezníčka, kameramana Martina Štelbaského a zvukára Jaroslava Hajdu.

„Oslovili nás z náboženskej redakcie v Bratislave vyrobiť reláciu Orientácie o príbehoch týchto ľudí," dozvedáme sa od Silvie.

„Téma utečencov nám s Milanom je blízka, lebo sme kedysi vyrábali Policajné magazíny aj o tomto probléme. Tak sme sa rozhodli ísť do toho.  Nebolo jednoduché sa tam dostať. Na migračnom úrade  toho mali dosť, dávali už súhlas na vstup televíziám nielen zo Slovenska, ale aj českým, rakúskym, francúzskym... Pred nami tam bolo množstvo štábov. Aj ľudia, za ktorými sme šli, už boli presýtení tými štábmi. Po príchode nás zaviedli do jednej väčšej miestnosti, kde sme mali nahrať rozhovory. Boli tam hlúčiky mladých ľudí i tých starších. Navzájom sme sa obzerali."

Napokon Silviina spontánnosť prelomila ľady, zoznámili sa, vyobjímala ich. Ukázali si fotografie svojich rodín, miest, kde vyrastali.

„Zlom nastal vtedy, keď som zaspievala našu rusnacku špivanku. A zrazu Dalida začala spievať. Ten jej autentický spev kresťanských piesní v sýrčine a v starovekej aramejčine dal nášmu stretnutiu  úplne iný rozmer.  Rozhodli sme sa ním podhrať takmer celý film. Ale sú tam aj iní hudobníci z ich radov, ktorí sa potom pretekali v snahe predviesť sa nám."

Necítia nenávisť ani túžbu po pomste

My si len ťažko vieme predstaviť, čo zažívajú ľudia v situácii Roonyho Khoshabu.

Narodil sa v roku 1984 počas vojny medzi Irakom a Iránom, v roku 1991 bola prvá vojna s USA, do roku 2003 museli prekonávať ekonomickú blokádu, potom prišla ďalšia vojna. Vlastne za celý život nepoznal, čo je to mier. Al-Káida, problémy medzi sunitmi a šiítmi, napokon v roku 2014 im Islamský štát vzal ich domovy.

Vyštudoval stavebnú fakultu a pracoval ako manažér informačných systémov.  Teraz sa aj s manželkou a tromi deťmi ocitol v cudzom svete, ktorý nie vždy býva k ľuďom na úteku prívetivý. A nezáleží na tom, že utekajú pred vojnou, že im ide často o holé životy.  No oni nezatrpkli.

"Necítime v srdci túžbu po pomste alebo nenávisť. Ježiš nás naučil odpúšťať. My milujeme všetkých. Milujeme Islamský  štát, modlíme sa za nich, ale nemilujeme to, čo robia. Modlíme sa za nich, aby im Boh odpustil. Naša kresťanská viera je stále s nami a vždy s nami zostane," vyjadril sa Roony v dokumente.

„V tých očiach je vidieť, že ten človek prechádza životom ťažko a veľmi by chcel, aby už bolo lepšie. Rozprával to veľmi úprimne, tak to opisoval, že mi naskakovali zimomriavky. Ukazoval fotografie, jeho žene stekali slzy po tvári, keď tam videla svoju mamu a nemala ju pri sebe. Pokúšala som si predstaviť seba, ako by som ja bola v tej situácii. Nedalo sa to," zverila sa so svojimi pocitmi autorka dokumentu.

Keďže televízny štáb nemal veľa času na nakrúcanie a aj priestorové podmienky mali ďaleko od ideálu, dianie snímali dvaja kameramani. 

„Snažili sme sa v tej malej miestnosti zachytiť ľudí takých spontánnych, ako boli. Kamery snímali, ale my sme sa s nimi rozprávali akoby bez nich. Snažili sme sa nevystrašiť ani deti, lebo by prestali rozprávať aj rodičia. Myslím, že nás vnímali inak ako tých, ktorí sa len pýtali, prečo odišli, čo sa tam deje, ale že si uvedomovali, že ich v tejto krajine niekto privítal," porozprával o nakrúcaní jeden z dvojice kameramanov a spolurežisér Milan Rezníček.

„Môžem si maľovať očné linky a nosiť minisukne?"

Nie  všetko, o čom sa náš štáb rozprával s migrantmi, sa dostalo aj do filmu. Silvia sa s dievčatami rozprávala aj o ich predstave života. Chceli by, aby nemuseli premýšľať, čo  môžu a čo nie.

„Mňa sa potom pýtali – Môžem si tu v Humennom dať krátku sukňu?  A môžem mať také linky namaľované, ako máš ty? Môžeme si dať mejkap? Nebude nám nikto brániť? A z akého mesta si ty? Aj tam je to dovolené? -  To bolo také zlaté. Postupne v tej neveľkej miestnosti bola taká dobrá, až rodinná atmosféra. Prichádzali ďalší a každý nám chcel porozprávať ten svoj príbeh," spomína na februárové nakrúcanie Silvia.

„Nebolo to jednoduché nakrúcať, keď sa takmer všetko odohrávalo v jednej miestnosti. Ale vďaka tomu, že sme nakrúcali aj v kostole v Humennom a že sme mali zábery z Utečeneckého centra Mar Ellia v Erbile v irackom Kurdistane od Tonyho Friča, ktorý tam s tými ľuďmi strávil ako dobrovoľník veľmi veľa času, to nebolo nezáživné," hodnotil prácu na dokumente Milan.

„Bolo to ako v divadle – síce máš jednu scénu, ale príbeh je silný. A vidíš rôzne emócie na tvárach tých ľudí," dopĺňa Silvia.

Konkurencia na festivale bola silná

Tvorcovia dokumentu, ktorých k názvu Kým je život, ostáva nádej, inšpiroval vedec Stephen Hawking, mali podľa tímlíderky Redakcie národnostného vysielania  a zároveň  členky medzinárodnej poroty súťaže Ľuby Koľovej, silnú konkurenciu.

Na druhom mieste skončil film On, ona a vojna z produkcie luhanskej regionálnej televízie – príbeh vzťahu čečenskej moslimky - ostreľovačky a Ukrajinca, ktorí sa stretli vo vojnovej zóne. 

„Nádhernou kamerou  zaujal rumunský film  Na Poloninu – Ukrajinci, žijúci na Polonine, učia tradície  chovu oviec a výroby bryndze. Ten uzavrel víťaznú trojicu filmov. Dokument košickej RTVS o asýrskych kresťanoch však jednoznačne zabodoval a zvíťazil," potvrdila každoročná porotkyňa.

Edelweiss – plesnivec, typický kvet Karpát, hlavná cena, ktorou na Zlatej hore neďaleko Užhorodu odmeňujú, nie je jediná, z ktorej sa Silvia môže tešiť. Ďalšie špeciálne ocenenie získala za profil speváčky, dirigentky, pedagogičky a propagátorky rusínskych a ukrajinských piesní Anny Derevjanikovej z cyklu (Ne)celebrity.

A košická RTVS zabodovala aj v rozhlasovej súťaži – špeciálnu cenu si odniesla Ľudmila Garjanská za program z cyklu Korene - 30 rokov zboru Karpaty.

„Nevieš si predstaviť, akú som mala radosť, keď som sa o tom úspechu dozvedela. To sa nedá ani opísať," uzatvára spomínanie na nakrúcanie filmu Silvia Košťová, redaktorka a dramaturgička košického televízneho štúdia RTVS.

A hneď aj zapadá do každodenného zhonu pri prípravách ďalších vydaní TeleReginy.

 

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 2. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 3. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 4. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 5. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto!
 6. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur
 7. Geis pomáha zvládať komplikácie v cezhraničnej preprave
 8. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje
 9. Online zľavy: Viete, kde ich vyhľadať?
 10. Šanca pre mladé talenty
 1. O2: Mentálne zdravie zamestnancov je pre nás veľkou prioritou
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 3. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 4. Dáma s pávím pierkom
 5. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 6. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 7. Získaj náskok pred štartom
 8. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 9. MetLife spustila online nahlasovanie poistných udalostí
 10. Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 18 154
 2. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 9 958
 3. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 8 513
 4. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 8 410
 5. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 8 095
 6. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 7 544
 7. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 570
 8. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 5 490
 9. Ako vyzerá majetok Slovákov? Zvyšuje sa najmä z jedného dôvodu 5 316
 10. Zažite farebný Marakéš a hory Atlasu so slovenským sprievodcom 4 852
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ustašovci deportovali do lágra Jasenovac Srbov, Rómov, Židov, ale aj množstvo ďalších ľudí bez ohľadu na pohlavie, vek, národnosť či vierovyznanie.

Ustašovci zavraždili v lágri 106 Slovákov a každý z nich má svoj príbeh.

26. feb
Antigénové testy na koronavírus.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 306-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 7 075 obetí. Opatrenia riadi covid automat.

14 h
Prevádzkovatelia podnikov môžu žiadať o tri typy štátnej pomoci.

Mešká a je nedostatočná.

26. feb
Zanzibar láka na krásne pláže aj vstup bez testov.

Vírusu podľahol aj viceprezident Zanzibaru.

22 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop