Od roku 1983 podnes platí rovnaký územný plán. Zo zákona má mesto sústavne sledovať, či sa nezmenili územno-technické, hospodárske a sociálne predpoklady, na základe ktorých bola navrhnutá koncepcia organizácie územia.
Mesto bolo a je povinné pravidelne, najmenej však raz za štyri roky, preskúmať schválený územný plán, či nie sú potrebné jeho zmeny alebo doplnky alebo či netreba obstarať nový územný plán....
Po roku 1989 nastali zásadné spoločenské zmeny. Zmenili sa právne normy, terciálna sféra narástla niekoľkonásobne, podstatne narástla dopravná zaťaženosť, viac ľudí chce bývať individuálne. Územný plán však na zmeny vôbec nereagoval, a keď, iba čiastkovo.
Uznesenie z XVIII. rokovania mestského zastupiteľstva v Košiciach zo dňa 6. septembra 2001 číslo 700 určilo Spôsob prípravy a spracovania územného plánu mesta Košice. Prešli roky a územný plán mesto nemá....
Vo februári 2015 (!) vyhlásila hovorkyňa Košíc Linda Šnajdárová: „Po spracovaní prieskumov a rozborov mesto stanoví ciele, požiadavky a priority. „Je dôležité, aby sa občania zapojili do tohto procesu formou poskytnutia informácií, námetov, prezentovaním požiadaviek."
Spomenie si niekto na to, že by radnica vyzývala občanov na poskytnutie informácií, námetov, prezentovanie požiadaviek k zadaniu nového územného plánu mesta?
O územnom pláne však bolo „ticho po pěšine"
Proces tvorby nového územného plánu sa nachádza v etape zadania - mesto oznámilo Oznámenie o prerokovaní Zadania pre nový územný plán 19. 9. 2016.
Zo zákona prerokovanie zadania územného plánu má oznámiť verejnosti účinnou formou a spôsobom, ktorý je v mieste obvyklý.
Návrh zadania sa musí na 30 dní vystaviť na verejné nahliadnutie. Verejnosť je oprávnená podať pripomienky k návrhu zadania do 30 dní odo dňa oznámenia.
Prerokovanie Zadania zabezpečí obstarávateľ. Organizuje sa ako verejné prerokovanie, so zverejnením pre verejnosť na webovej stránke mesta Košice, v miestnej tlači a výveskami na verejne dostupných miestach.
Orgány štátnej správy, mestské časti a dotknuté obce, právnické a fyzické osoby budú písomne požiadané o stanoviská. Stanoviská a pripomienky musia byť uplatnené písomne, najneskôr do 30 dní od oznámenia o začatí prerokovania zadania – to je do 19.10.2015.
Vedia o tom občania? Pripomienky získané v procese prerokovania Zadania sa vyhodnotia a premietnu do výsledného znenia Zadania.
Účinná forma oznámenia znamená forma, ktorou obstarávateľ zabezpečí, aby sa o zadaní skutočne dozvedela relevantná masa obyvateľov.
Malo by to byť v záujme mesta. Väčšina obyvateľov o zadaní nevie vôbec nič....
Mestská pamiatková rezervácia (MPR) v Košiciach je plošne najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku, k zastavanému územiu mesta Košice tvorí necelé jedno percento!
Toto územie je stále zaťažované významnými mestskými a nadmestskými funkciami. Domy, ktoré v minulosti slúžili najmä na obytné účely, sú dnes aj na poschodiach a v podkroviach zaťažované administratívnou a obchodnou funkciou s vysokými nárokmi na distribučnú dopravu.
Nie je zodpovedaná otázka: kde sa má rozvíjať hospodárske a administratívne centrum mesta.
Stále je tendencia situovať nové biznis centrá do historického centra mesta, čo následne vytvára problémy. Nový územný plán musí chrániť MPR – je to náš Košický zlatý poklad.
Na Námestie osloboditeľov a okolie, či Štúrovu sa tlačia ďalšie investície...
Mesto Košice nerealizovalo myšlienku Nového mestského centra v lokalite nad Starou sladovňou - v geometrickom strede mesta a územie „asanačného pásma" už viac ako 60 rokov chátra. Namiesto toho sú signály o pripravovanej bytovej výstavbe v tomto území.
Do lokalít sa vťahujú funkcie, ktoré tam nepatria a vytvárajú ďalšie problémy – najmä dopravné (najnovšie Národné tenisové centrum či korčuliarska hala na Medickej). Mesto úpravami územného plánu podlieha tlaku investorov.
Opakovane sa nekoncepčne zasahuje do územného plánu mesta Košice čiastkovými zmenami, ktoré problémy neriešia, ale naopak - prinášajú (Steel Aréna, T-Systems) – súčasné parkovacie problémy sa začali nevhodným umiestnení stavieb...
Dopravné koridory, o ktorých uvažoval ÚPN HSA Košice boli na mnohých miestach zastavané (Bardejovská, Golianova, Kostolianska, Moldavská), čo prinesie ďalšie výzvy.
Je dôležité, aby mesto prostredníctvom záväzného územného plánu chránilo životné prostredie – všetky jeho zložky. Starostlivosť o zeleň má byť tiež premietnutá do územného plánu – napríklad dokument o miestnom územnom systéme ekologickej stability.
Mesto Košice prijalo viacero dokumentov, ktoré sa zaoberali ochranou životného prostredia. Niektoré (na protest prokurátora) zrušilo bez náhrady, iné nedodržiava. O
chrana stromov pri stavebnej činnosti nezodpovedá požiadavkám tretieho tisícročia. (Napr. pri výstavbe Kasární Kulturpark bolo likvidovaných viac než 70 stromov a architekt sa o tom, že pracuje v biocentre (MÚSES) dosvedel až po kolaudácii. Nemal mu to kto povedať...
Mesto prijíma ekologické dokumenty a zároveň prijíma opatrenia na likvidáciu zelene. Plošne investičnou výstavbou budov, či výstavbou parkovísk a dopravných stavieb.
Napríklad – pripravuje likvidáciu Ťahanovského lesa (petícia proti predaju prebehla, avšak, zdá sa, že mesto je k požiadavkám občanov hluché) a likvidáciu Borovicového hája jeho „odverejnením". Mesto nechce prijať povinnosť starať sa o zeleň (napríklad aj o Memoriálny park – bývalý cintorín ECaV)...
Aktívna skupina občanov mesta sa rozhodla zamedziť likvidácii Borovicového hája – stretávame sa 6. októbra 2016 pred vstupom do Borovicového hája (zastávka MHD 71, 72 „Hodonínska". V ten deň aj spustíme petíciu na záchranu Borovicového hája. http://cms.stromy-kosice.webnode.sk/news/rozlucka-s-borovicovym-hajom/
Popri príprave nového mestského plánu mesto rieši svoje problémy aj zmenami a doplnkami územného plánu – napríklad Územný plán hospodársko – sídelnej aglomerácie Košice, Zmeny a doplnky 2016 – č. 110 (Predkladá: p. Raši, primátor) mesta.
Mesto popri tom nenápadne „vychádza v ústrety investorom. Mesto dlhodobo nerieši vysporiadanie pozemkov a potom sa dostáva do problémov. Riešenie vlastníckych vzťahov cez zmenu územného plánu prináša obrovské riziká do budúcnosti. Tomu chceme zabrániť.
ŽIADAME, ABY ÚZEMNÝ PLÁN BOL DIKTOVANÝ HLAVNE POTREBAMI OBČANOV MESTA A NIELEN POTREBAMI ZÁUJMOVÝCH SKUPÍN!
(Text bol uverejnený v týždenníku Košický Večer.)
Autor: LADISLAV ROVINSKÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári