KOŠICE. Ponuka aktuálnych výstav v Košiciach je riadne rozmanitá. Na svoje si prídu milovníci fotografického umenia, kreatívnych nápadov, ilustrácií aj inštalácií.
Slovenské technické múzeum (STM) hostí do 19. októbra výstavu fotografií s názvom Tulák hôr. Ich autor je rodák z Tatier Alexander Luczy.
Počas stredoškolského štúdia v Košiciach sa dostal do skupiny horolezcov, ktorí výrazne ovplyvnili jeho celoživotnú náklonnosť k vysokohorskému športu.
„Hoci je vyštudovaný stavebný inžinier, diplom horského vodcu mu patrí od roku 1968. Aj keď po Pražskej jari emigroval do Švajčiarska, kde žije dodnes, svojich záľub sa nevzdal ani tam. Je držiteľ mnohých medzinárodných fotografických ocenení a ceny Grand Prix na Svetovej súťaži horskej fotografie v Antibes vo Francúzsku,“ naznačila Jana Ďuricová Žakarovská zo STM. Výstava prezentuje 44 fotografií.
Práce maturantov
V priestoroch verejnej knižnice Jána Bocatia na Hviezdoslavovej 5 je do 14. októbra inštalovaná výstava s názvom Maturita 2016.
Ponúka pohľad na kreatívne práce študentov Školy úžitkového výtvarníctva. Vznikli ako návrhy objektov a výtvarných diel, ktoré majú slúžiť na propagáciu knižnice a čítania.
Vystavené sú interiérové prvky, hračky, reklamné predmety, grafické návrhy a riešenie exteriéru.
V Atrium klube objavíte do 17. októbra výstavu obrazov členov Klubu neprofesionálnych výtvarníkov Ferdynanda Brzęka z Rzeszowa.
„Prináša a ponúka pestrú paletu rôznorodých diel. Prevažnou väčšinou sú v klube zastúpené ženy, čo sa odzrkadľuje aj na tematike prác. Dominujúce sú prírodné motívy, lesné zákutia, zátišia s kvetmi a ovocím a architektúra,“ naznačila kurátorka výstavy Helga Tomondyová.
Vyše sto najreprezentatívnejších rozprávkových titulov doplnených o 28 rozprávkových ilustrácií ponúka v LitParku do 7. októbra výstava Európske rozprávky.
„Predstavuje rozprávkové knihy krajín Európy napísané v rôznych európskych jazykoch a ilustrované umelcami z týchto krajín“, hovorí o výstave Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre deti a mládež meste Košice.
Opevnenie ako umenie
Do 29. januára sa v priestoroch Východoslovenskej galérie koná výstava s názvom LEVEL, ktorá diváka prenesie do zneisťujúceho sveta naliehavých odkazov, do sveta na pomedzí hmatateľného a virtuálneho.
Autori výstavy, slovenskí výtvarníci Monika a Bohuš Kubinskí, ňou uzatvárajú súbor predchádzajúcich projektov zameraných na hrôzy vojen či postavenie človeka v nich.
„Hlavným materiálom použitým na stvárnenie tohto posolstva sa stávajú časti pôvodného vojenského opevnenia – guľové bunkre obranného valu z 2. svetovej vojny, ktoré výtvarníci zachránili pred nenávratným zničením. V rozmerných železobetónových guliach rozpoznali silný výtvarný i emotívny náboj a tak ho rozvinuli do netradičnej priestorovej inštalácie,“ naznačila kurátorka Zuzana Pacáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári