Biela noc sa vydarila, Košicami blúdili tisíce ľudí
Dosť muziky bolo aj za menej peňazí.
Ladislav Kerekeš
Externý prispievateľ
Zázračný strom života v Mestskom parku a čáry-máry s laserom. Najviac si to užívali decká, keď zistili, že svetlá reagujú prostredníctvom snímačov na pohyby ich rúk. Inštalácia Kanaďana menom Maotik, hlavnej hviezdy tohoročnej Bielej noci v Košiciach.
(Zdroj: Judita Čermáková)
KOŠICE. Siedmy ročník interaktívneho festivalu svetla a hudby priniesol do Košíc 34 umeleckých projektov z celej Európy.
Pôsobivé inštalácie z dielne svetových a slovenských tvorcov pritiahli v sobotu krátko po zotmení na prechádzku do centra mesta desiatky tisíc ľudí.
Väčšina opýtaných Košičanov, ale aj zahraničných návštevníkov, ktorých sme oslovili, bola s festivalom spokojná. „Je to úžasné, veľmi si to užívame,“ povedal na Alžbetinej Korzáru Michael Oberhauser z Nemecka.
Podobne nadšene sa vyjadrovali aj dvaja mladíci pochádzajúci z Humenného a z Bratislavy. Martin a Peter aktuálne žijú a pracujú v Londýne a ako nám povedali, do Košíc prišli špeciálne na Bielu noc. Našli sa však aj kritici.
Jana Sajková z Košíc, ktorá si vyšla pozrieť inštalácie s manželom a dvomi deťmi na Dominikánskom námestí, len lakonicky skonštatovala:
„Slabota, vlani to bolo oveľa lepšie.“
Toho roku sa po prvý do Bielej noci zapojila aj Štátna filharmónia Košice s dvoma hudobnými projektmi v kombinácii s nemými filmami. A mali plno. Aj napriek tomu, že festival bol po prvý raz čiastočne spoplatnený, ľudí to neodradilo, súdiac podľa dlhých radov čakajúcich pred budovou Alfa v Kasárňach Kulturparku, ale aj pred Kunsthalle.
Ďalší z „hajlajtov“ tohoročnej Bielej noci. Dobrý dojem zo zaujímavej inštalácie v Kunsthalle trochu rušil hysterický krik jedného zo zriadencov, aby sa návštevníci nedotýkali vystaveného kinetického objektu s názvom Boreal Hallo od Vicenta Leroya z Francúzska. Inak dobré... (zdroj: Judita Čermáková)
Svetelno-zvuková inštalácia Petra Vrabeľa a Braňa Bernára s názvom Udalosť. Priťahovala stovky zvedavcov. Práve tu začali svoje objavovanie košickej Bielej noci napríklad aj Michael Oberhaus z Nemecka. Ako sa nám zveril, bol Košicami unesený a veľmi sa mu svetelné inštalácie páčili. (zdroj: Judita Čermáková)
Objekt svetelného dizajnéra Róberta Farkaša s názvom Luna. Jeho autor si hovorí aj inštalatér svetla. Farkaš rozumie svetlu a tiež jeho kráse a výpovednej hodnote. Či sa mu táto inštalácia vydarila? Podľa záujmu návštevníkov zrejme áno. Mnohí, vrátane nás, začali svoje putovanie košickou Bielou nocou práve pri Mlynskom náhone. (zdroj: Judita Čermáková)
Jeden z najzaujímavejších objektov. Inštalácia švajčiarskej dvojice Sabine Lang a Daniela Baumanna s názvom Comfort #13 na rohu Františkánskej ulice. sa jednoducho nedala obísť bez povšimnutia. (zdroj: Judita Čermáková)
Podľa viacerých opýtaných najvydarenejšia inštalácia aktuálneho ročníka. V budova Alfa v Kulturparku ste mohli vďaka inštalácii Timée Guillauma Marmina z Francúzska precítiť, aké je to strácať sa v priestore, alebo len jednoducho obdivovať hru svetelných lúčov so siluetami návštevníkov predstavenia. Napriek tomu, že šlo o jednu zo spoplatnených inštalácií, pred budovou sa hadil dlhý rad zvedavcov. (zdroj: Judita Čermáková)
Jedna z troch inštalácií v Kasárňach Kulturparku. Priamo na námestí sa deti mohli hrať so svetlom, ktoré reagovalo na ich pohyb. Okrem detí sa tu však zabavili aj Martin a Peter, ktorí špeciálne kvôli Bielej noci pricestovali do Košíc z Londýna, kde obaja mladí muži žijú. (zdroj: Judita Čermáková)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári