KOŠICE. Výstavu fotografií s názvom Perute od českého autora Ladislava Sitenského otvorili v stredu v Slovenskom technickom múzeu (STM) v Košiciach.
Celkovo 70 čiernobielych záberov z obdobia druhej svetovej vojny dokumentuje účasť československých letcov v jednotkách britského Kráľovského letectva (RAF).
Výstava pripomína kľúčové historické momenty - nástup pilotov na loď do Anglicka po kapitulácii Francúzska, zábery z jednotlivých letísk rôznych československých perutí po celej Británii, oslavy konca vojny v Londýne aj návrat preživších do rodnej vlasti.
Kto je Ladislav Sitenský
Ladislav Sitenský (1919-2009) ako príslušník československej zahraničnej armády počas vojny dokumentoval boje na západnom fronte.
Od novembra 1942 pôsobil na Inšpektoráte čs. letectva v Londýne, kde mal na starosti archív a návštevy perutí.
Fotografovať a publikovať začal už v 30. rokoch 20. storočia.
V roku 1939 mal svoju prvú samostatnú výstavu v budove Novej techniky v Prahe, kde vystavil 300 fotografií.
Fotografovaniu zasvätil prakticky celý život, urobil okolo pol milióna fotografií, vydal 15 samostatných publikácií, usporiadal 47 samostatných výstav a zúčastnil sa na desiatkach ďalších, u nás i v zahraničí.
V roku 2007 ho prezident Českej republiky vyznamenal Medailou za zásluhy o štát v oblasti kultúry a umenia.
Kurátorkou výstavy je Sitenského vnučka Adéla Kándlová, ktorá sa popri výbere vystavovaného materiálu zamerala aj na technickú stránku autorovej fotografickej tvorby.
"V priebehu svojho života vystriedal 65 rôznych fotoaparátov, z toho štyri prototypy zrekonštruované podľa jeho predstáv, a 80 prídavných objektívov. Uverejnil takmer každú desiatu snímku, ktorú exponoval," uviedla.
Výstava v STM, ktorá sa koná v rámci Dní českej kultúry, bude prístupná do 6. novembra.
Organizátormi sú Český spolok v Košiciach, České centrum v Bratislave a STM.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári