KOŠICE. Obrátil sa na redakciu Korzára, že má niekoľko užitočných podnetov. Profesor Václav Šutiak je bývalý pedagóg Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.
Odkedy je na dôchodku, chodí po meste, cestuje aj za synom do Bruselu a porovnáva.
Rozhodol sa, že svoje skúsenosti ponúkne na využitie aj mestu. Na jeho prekvapenie však nikto záujem neprejavil.
Ide pritom podľa jeho slov často o jednoduché riešenia, ktoré by mohli pomôcť zlepšiť stav životného prostredia v Košiciach, aj v ďalších mestách, ktoré jeho nápady inšpirovali.
Radnica nemá záujem
Podľa Šutiaka by stačilo, ak by napríklad koše na smeti mali veká, aby sa z nich odpadky nerozsýpali po okolí.
Chodníky by zas bolo možné zabezpečiť proti parkujúcim autám uložením jednoduchých betónových kvádrov, ktoré by vymedzili priestor na parkovanie tak, aby zostal priestor pre chodcov aj pre mamičky s kočíkmi.
A to sú len dva z množstva nápadov, s ktorými do redakcie prišiel.
„Keď sa to dá zvládať v Bruseli, niet žiadnych dôvodov obávať sa, že by sme to nemohli vyriešiť aj u nás v Košiciach. Všetko je len o ľuďoch a ich ochote,“ myslí si Šutiak.
Ako uviedol ďalej, obrátil sa aj priamo na košickú radnicu. „Poslal som im svoje podnety už dávnejšie, ale dodnes ostali bez odpovede,“ sťažuje sa profesor.
Podobnú skúsenosť máme aj my. Magistrát na naše otázky k podnetom občana nereagoval.
Reagoval iba Kosit
Odpovedala len firma Kosit, ktorá má na starosti zber, spracovanie a likvidáciu odpadu.
Ako uviedla pre Korzár Silvia Karolyiová z oddelenia pre styk s verejnosťou, vítajú názor každého občana, ktorý sa o problematiku odpadov zaujíma a navyše aj prináša riešenia.
Zároveň však pripomenula, že udržiavanie verejného poriadku by malo byť aj vecou každého obyvateľa mesta.
„Len za posledných osem mesiacov sme riešili bezmála 50 prípadov poškodenia kontajnerov, pričom cena jednej 1 100-litrovej nádoby sa pohybuje okolo 160 eur, čo nie je málo,“ konštatuje Karolyiová.
Zlepšováky vítajú
„Každý ďalší návrh na zlepšenie však vítame,“ hovorí Karolyiová. Kosit má podľa jej slov štúdiu, v ktorej analyzuje súčasný stav aj možné zlepšenia situácie.
K jednému z podnetov Šutiaka dodala, že v praxi sa im osvedčilo využívať koše na smeti s vekom najmä v rámci kultúrnych podujatí, ale len na krátkodobé rozmiestnenie.
„Pri takomto type nádob (s vrecami a s vekom) dochádza vo väčšine prípadov k poškodeniu plastového vreca a následnému neporiadku okolo košov,“ dôvodí a dodáva, že na takéto nádoby navyše veľmi nepriaznivo vplýva aj vietor, dážď a chlad. Vrecia sa neosvedčili aj preto, že ich ľahko dokáže poškodiť aj zver.
Karolyiová pripomenula, že Kosit už rok pracuje na kampani „Za čistejšie Košice“.
V rámci tejto akcie podľa nej firma nakúpila 500 nových kontajnerov na triedený zber, vytvorila dva nové zberné dvory a zorganizovala rôzne súťaže pre občanov, ktoré by ich mali viac motivovať k čistote
. „Situácia sa mierne zlepšila, ale stále je čo doháňať,“ konštatuje Karolyiová.










Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári