Košičania sa na košickom maratóne nestratili

Zuzana Korotvičková. Najlepšia zo Sloveniek.
Zuzana Korotvičková. Najlepšia zo Sloveniek. (Autor: Judita Čermáková)
Sportnet|8. okt 2016 o 00:00

V kráľovskej disciplíne, maratóne, boli zo slovenských bežcov najlepší práve Košičania.

KOŠICE. V takmer dvanásťtisícovom dave bežcov, ktorý sa v prvú októbrovú nedeľu vydal na trate jednotlivých bežeckých disciplín 93. ročníka Medzinárodného maratónu mieru boli aj stovky či tisíce Košičanov.

A nestratili sa. Veď v kráľovskej disciplíne, maratóne, boli zo slovenských bežcov najlepší práve Košičania – medzi ženami Zuzana Korotvičková z BK Steel Košice a medzi mužmi Jozef Urban z Obalservisu Košice.

Pre Jozefa Urbana bol štart na domácom maratóne úspešnou bodkou za pomerne turbulentnou sezónou.

V januári tohto roka vymenil trénera, vrátil sa pod krídla košického klubu a trénera Pavla Madára a navyše sa z neho stal atlét už len popri zamestnaní.

Počas prvej polovice sezóny sa neúspešne pokúšal o splnenie náročného olympijského limitu, ale brány brazílskeho Ria de Janeiro napokon neprekročil.

Navyše ho prenasledovali aj zdravotné problémy, ale pred košickým maratónom sa dostal do skvelej formy a dočkal sa zaslúženej odmeny v podobe výrazného zlepšenia osobného rekordu, keď cieľovú pásku preťal v čase 2:22:16, čo znamenalo poldruhaminútové zlepšenie osobného rekordu.

„Nečakal som takýto čas, malo byť dosť teplo. Nakoniec bolo počasie viac menej ideálne a chcem sa poďakovať všetkým Košičanom, ktorí sa prišli pozrieť na maratón a tlačili ma dopredu. Bežalo sa mi výborne, druhá polovica bola trochu drsnejšia, lebo som bežal sám. V tej prvej mi pomáhala naša štafeta z klubu Obalservis," povedal v cieli ôsmy muž celkového poradia.

V jeho prípade to znamenalo nielen 300-eurovú odmenu za umiestnenie v prvej desiatke a 1000-eurovú odmenu za prvenstvo medzi slovenskými bežcami, ale aj 500-eurový bonus za čas pod 2:25:00.

Pacemaker pre slovenskú špičku?

Napriek tomu vystúpenie slovenských atlétov, z ktorých Bratislavčan Boris Csiba rovnako s výrazným zlepšením osobného maxima dobehol na deviatom mieste, riaditeľa pretekov Branislava Koniara potešilo.

„Slováci pripravili skvelé predstavenie. Dvaja v desiatke je výborný výsledok. Jožko Urban už pred maratónom naznačil, že má skvelú formu. Hoci má za sebou náročný rok, je vidieť, že mu pomohla zmena trénera aj zmena stravovacích návykov," dodal Koniar.

Prezradil, že košický bežec si už vlani pýtal rady od chodca Mateja Tótha, majstra sveta a olympijského víťaza, ktorý bol aj v tomto roku hosťom MMM.

Ako priznal Urban, jediným negatívom behu ulicami Košíc bolo, že väčšiu polovicu trate bežal osamotený.

„Je náročné bežať sám. Aj preto som vďačný za ten čas. V prvej polovici som išiel trochu opatrnejšie, ale nechcel som prepáliť tempo a bál som sa, aby sa mi neozvalo zranenie. V závere ma chytal kŕč do stehna, ale videl som, že idem na osobák, tak som to už len kontroloval. Škoda, že tu nebežia nejakí európski bežci na úrovni 2:15, 2:20, s ktorými by sme sa mohli potiahnuť," povzdychol si Urban.

Na jeho slová reagoval aj Koniar, ktorý nevylúčil, že by v budúcnosti organizátori zabezpečili pacemakera, teda naháňača tempa, či ľudovo povedané „zajaca" aj pre slovenskú maratónsku špičku.

„Keď uvidíme, že existuje silná slovenská trojica či štvorica, tak do toho iste radi zainvestujeme," dodal Koniar.

Košičania v popredí

Aj medzi ženami bola najlepšou Slovenkou Košičanka. Zuzana Korotvičková dobehla ako štvrtá v celkovom poradí v čase 2:58:28.

"V cieli sa už cítim lepšie, ale na trati to bolo ťažké. Od 35. kilometra som sa už poriadne vytrápila, na 38. už prišla veľká kríza. Som však šťastná, že som to stihla pod tri hodiny," priznala v cieli 37-ročná Košičanka, ktorá za svojím osobným maximom spred troch rokov zaostala o necelú poldruha minútku.

Pohľad do výsledkovej listiny hlavných disciplín, polmaratónu a maratónu ukazuje, že bežci z Košíc a blízkeho okolia sa nestratili.

Medzi mužmi nad 40 rokov bol Vladimír Vizner z Čane tretí, bronzový bol aj Štefan Rácz z Budimíra medzi päťdesiatnikmi a v najvyššej vekovej kategórii nad 70 rokov zvládli trať úspešne  šiesty 74-ročný Eugen Pastor, ktorý sa maratónu venuje už niekoľko desiatok rokov a kráľovskú bežeckú disciplínu si zabehol aj v New Yorku, Bostone či austrálskom Melbourne.

Hneď za ním v tejto kategórii skončil ďalší známy košický vytrvalec, 70-ročný Juraj Fotul.

Medzi ženami nad 40 rokov zvíťazila Mahuliena Krištanová z bežeckého klubu Code 2B Košice, medzi päťdesiatničkmi patrí Košičankám Zlatici Semanovej a Alžbete Tiszovej druhé, respektíve tretie miesto.

Štyridsiaty so štyridsiatkou

Kategóriu mužov nad 60 rokov sme zámerne vynechali, pretože v nej bol z Košičanov najlepší Peter Polák.

Medzi šesťdesiatnikmi dobehol na piatom mieste, mimochodom za štvrtým slovenským expremiérom Mikulášom Dzurindom.

Pre 67-ročného Poláka mal tohtoročný maratón osobitnú príchuť a miestami sa zdalo, že mu na trati diváci tlieskajú oveľa silnejšie ako iným a aj v cieli prijímal gratulácie od poriadneho množstva známych i neznámych ľudí.

Polák so symbolickým štartovým číslom 40 zabehol v nedeľu 2. októbra svoj jubilejný 40. košický maratón. Známy košický ultramaratónec, ktorý si svoju dennú dávku nabehaných kilometrov poctivo zapisuje, počas svojej takmer päť desaťročí trvajúcej bežeckej kariéry v tréningu či na pretekoch niekoľkokrát obehol Zem a v nohách má už vyše tristotisíc zabehnutých kilometrov.

Ako sa pochválil pred dvoma rokmi pri oslávach okrúhlych narodenín, v auguste 2013 svietilo v jeho zápisníku magické číslo 333 333 km.

Ako povedal v cieli, pri štyridsiatom košickom maratóne si chcel predovšetkým vychutnať atmosféru v uliciach.

A hoci ako skúsený bežec vzhľadom na natrénované vedel, že v tomto roku to pod 3:30 nebude, napokon zaostal za touto hranicou len o necelých osem minút.

„Nechal som sa trocha strhnúť atmosférou, v druhej polovici trate som musel spomaliť. Pre mňa bolo najdôležitejšie, že som svoj štyridsiaty maratón v Košiciach úspešne dobehol až do cieľa," povedal v cieli Polák, ktorého  časy z prvých košických maratónov v osemdesiatych rokov minulého storočia by ešte aj dnes stačili na umiestnenie v prvej desiatke celkového poradia.