KOŠICE. Povodne, ktoré zasiahli Košice v roku 2010, postavili do pozoru vodohospodárov. Menšie obce sa snažili pomôcť si, ako sa dá.
V Ťahanovciach-obci požiadali Úrad vlády o príspevok z rezervy premiérky Ivety Radičovej a dostali 30-tisíc eur. Pustili sa teda do vtedy nevídaného a zaznávaného projektu. Budovania ekologických hrádzí v lese.
Nigut: Máme to odskúšané
Protipovodňovú ochranu obce Ťahanovce vybudovali na jar v roku 2011.
„Osvedčilo sa nám to, lebo už pri najbližších otepleniach, hlavne po zime, nám tento systém zachytil veľké množstvá vody. Taktiež pred hranicou intravilánu obce bola vybudovaná posledná záchytná hrádza, ktorá zachytáva vodu pred obcou. Je to posledná inštancia,“ vysvetľuje starosta Ťahanoviec Ján Nigut (KDH).
Ako dodáva, ide o unikátny systém prirodzených hrádzok, ktoré dokážu zadržať viac ako 3 000 metrov kubických vody.
„Nemáme tu nákladné technické opatrenia, ako stavidlá či rôzne merania, lebo by to bolo drahé. Vybudovali sme systém troch jazierok v lese na prítokoch, kde voda najviac stekala. Počas dažďa sme sledovali, odkiaľ voda tečie a rozhodli sme sa pre výstavbu. Ide o systém hlinených záchytných prirodzených nádrží s postupným odtokom. Voda sa postupne vstrebáva do lesa.“

Ak by prišli povodne, domy by nezaplavilo
Nával vody počas dažďa vraj vedia tieto opatrenia zachytiť. V roku 2010 tieto hrádze v obci nemali, v lese bolo len obyčajné koryto a veru spôsobilo obrovské problémy.
Vytopených bolo viacero ulíc. Hornád síce robil problémy, ale hlavné problémy robila voda z lesa.
„Systém protipovodňovej ochrany dokáže ochrániť obec pred veľkou vodou. Toto je ekologický systém, ktorý by určite v roku 2010 zadržal vodu a domy by neboli zatopené.“
Stavbu realizovali z peňazí z Úradu vlády SR, išlo o 30-tisíc eur, pridali aj peniaze z rozpočtu. Dokopy ich úpravy vyšli na 50-tisíc eur.
Nigut vraví, že existovalo veľa skeptikov, ale prax ukázala, že aj pomerne malá investícia dokáže menšie obce ochrániť pred veľkou vodou. Navyše ide o ekologický systém, ktorý pomohol aj vegetácii v lese.
„Ide v podstate o mechaniku tekutín a prirodzenými hrádzami sme zadržali vodu v lese. To sa nám podarilo za pomerne nízke náklady v porovnaní s tým, ak by sme tu murovali betónové hrádze. Vidno, že územie ožilo. Bol to suchý les, dnes tu je veľa zelene, chodia tu kačky, predtým sme tu žaby nemali, teraz áno.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári