VARŠAVA, KOŠICE. Metropola a hlavné mesto Poľska Varšava, vzdialená od Košíc skoro 400 kilometrov vzdušnou čiarou, láka aj východniarov oddychom, kultúrnym vyžitím či posedením pri dobrom pivku alebo kávičke.
Vďaka novej, tento rok naštartovanej spolupráci košického letiska s poľskými aerolíniami LOT sú len za asi hodinu vo Varšave, kam z Košíc lietajú šesťkrát týždenne.
Varšavské letisko Frederyka Chopina je navyše prestupnou stanicou aj na lety takmer do celého sveta.
Povstala z ruín
Z letiska do centra mesta odvezie návštevníkov metro alebo autobus. Varšava je relatívne mladým veľkomestom, dýcha však aj históriou, ktorú sprostredkoval Roman Polanski vo filme Pianista.
Mesto na rieke Visla vstalo z popola po tom, čo ho v druhej svetovej vojne Nemci takmer totálne zničili.
„Až 87 percent mesta bolo v ruinách. Museli sme Varšavu postaviť odznova. Vychádzali sme z dobových obrazov či fotografií,“ hovorí turistická sprievodkyňa Beata Dzedzej.
Staré mesto postavili domáci odznova, medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí kráľovský palác, Žigmundov stĺp či barbakán. V centre mesta to žije, ľudia posedávajú v kaviarniach, navštevujú múzeá a korzujú.
Zlodeji odišli na západ
„Počas socializmu to bolo smutné, zanedbané a sivé mesto, ktoré pôsobilo depresívne. Za posledné roky sa Varšava diametrálne zmenila. Je tu veľa atrakcií pre rodiny s deťmi, mládež, aj pre ľudí, ktorí sa chcú zabaviť alebo dobre najesť. Môžu sa poprechádzať po parkoch, či zažiť živé koncerty,“ hovorí Beata.
Turistov uchváti nespočetné množstvo pamiatok, ale aj srdeční ľudia. Varšava je pokojné a bezpečné mesto, miestni srandujú, že sa tam nekradne, pretože všetci zlodeji odišli na západ.
Vypočuť si môžete bezplatný chopinovský koncert v Kráľovských Kúpeľoch (Lazienki Królewskie), zažiť piknik na Mokotovských poliach, či sa poprechádzať po bulvári na brehoch Visly.
Ak máte radi múzeá a históriu, nevynechajte Múzeum dejín poľských Židov POLIN, Chopinovo múzeum a Národné múzeum.
Prechádzkou po „Kráľovskej ceste“ uvidíte tri rezidencie poľských kráľov, zaujímavé sú židovské štvrti aj Múzeum Varšavského povstania.
Dominantou Varšavy je monumentálny Palác kultúry a vedy. V meste pribudlo i veľa mrakodrapov.
Top atrakcia – Stalinov dar
Po úpadku komunizmu sa mesto zmenilo aj vplyvom príchodu zahraničného kapitálu.
Naj atrakciou je spomínaný Palác kultúry, dar Stalina poľskému ľudu. Ide o najvyššiu budovu v meste a kedysi v nej rokovali aj Leonid Brežnev či Kim Ir Sen.
Stalin poslal zo Sovietskeho zväzu do Varšavy 4 000 robotníkov. Budova má vyše 8 000 miestností a stále nájdu ďalšie.
Tie najväčšie je možné prenajať si na svadbu, za nájom zaplatíte 5 000 eur na deň. Návštevník si môže sadnúť do kresiel, kde títo páni sedávali.
Po páde bývalého režimu chceli domáci budovu zbúrať. Záujem mal aj americký milionár, ktorý ju chcel kúpiť a previezť za more.
„Dobre, že zostala, ponúka výhľad z 30. poschodia na celé mesto, vrátane mrakodrapov,“ uzavrela našu prehliadku Beata.






Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári