KOŠICE. Transplantačné centrum Univerzitnej nemocnice L. Pasteura sa roky venuje transplantácii obličiek. Zabezpečuje program darcovstva orgánov a obličkový transplantačný program v Košickom a Prešovskom kraji. Rozhovor poskytol primár pracoviska Ľuboslav Beňa, ktorý zároveň pôsobí ako hlavný transplantačný koordinátor SR.
Aké typy transplantácií sa robia v Košiciach?
– V košickom transplantačnom centre realizujeme program transplantácie obličiek od mŕtvych darcov i od žijúcich darcov. Transplantácie od žijúcich darcov tvoria približne 15 percent celého programu a ročne sa transplantuje 50-60, v tých lepších rokoch 70 obličiek. Žijúci darca môže byť ktokoľvek, kto sa rozhodne pomôcť svojmu blízkemu. Program transplantácie od žijúcich darcov sa v posledných rokoch zvyšuje. Pôvodne sme ho vnímali ako doplnkový program, ale keďže mŕtvych darcov je málo, stáva sa rozhodujúcim.
Ako dlho trvá proces od nájdenia vhodného darcu po transplantáciu?
– Odvtedy, ako lekár identifikuje potenciálneho darcu, teda pacienta, ktorý má ťažko poškodený mozog a je mu diagnostikovaná mozgová smrť, do chvíle realizácie úspešnej transplantácie, prebehnú hodiny až dni. Môže to byť minimálne 12 hodín, častokrát sa však proces predĺži na niekoľko dní. Od samotného odobratia obličky od mŕtveho darcu do momentu jej natransplantovania uplynie zvyčajne nie viac ako 24 hodín.

Kto každý môže byť darcom?
– Každý, kto za svojho života nevyslovil jasný nesúhlas s darovaním orgánov po smrti – u týchto pacientov sa predpokladá, že s odberom súhlasili. Takýto legislatívny princíp predpokladaného súhlasu sa využíva približne v polovici vyspelých európskych krajín.
Rieši niekto v nemocniciach to, či je ten či ten pacient vhodný darca?
– Samozrejme, je to záležitosť lekárov intenzivistov na oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny. Súvisí to so vzdelávaním medicínskych profesionálov, ktoré realizujeme systematicky v našom regióne už viac ako 10 rokov. Snažíme sa takýmto spôsobom zvyšovať medicínske povedomie a zároveň pôsobiť proaktívne aj v laickej verejnosti.

Zažili ste niekedy počas svojej praxe, že by dal echo o vhodnom darcovi niekto z príbuzných?
– Stalo sa nám, že raz nás oslovil pán, ktorý sám čakal na obličku s tým, že jeho sestra mala mozgovú príhodu a leží v ťažkom stave na OAIM v jednej nemocnici. Chcel vedieť, či je vôbec možné o takomto prípade uvažovať. Nasmerovali sme ho na lekárov v danom meste a oni potom kontaktovali nás.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári