Odborníci sa stretávajú s nevôľou pozostalej rodiny pri odbere orgánov od ich mŕtveho príbuzného. Najmä v prípade takzvaných ideálnych, teda mladých potenciálnych darcov.
V minulom roku bolo vďaka transplantácii orgánov zachránených 165 pacientov. Mohlo ich byť ešte viac?
To sa zrejme už nikdy nedozvieme. Pravdou je, že Slovensko patrí medzi krajiny s najnižším počtom orgánových transplantácií v Európe.
Slovenská transplantačná krivka za posledné tri roky (v období od januára do septembra) mierne kolíše. Štatistiky ukazujú, že zatiaľ najúspešnejším bol vlaňajší rok so 193 transplantáciami.

Mierny pokles
Od januára tohto roku sa na Slovensku uskutočnilo 143 transplantácií. V porovnaní s rovnakým obdobím vlani je to mierny pokles. Kritický bol rok 2014 so 117 transplantáciami.
Riaditeľ Národnej transplantačnej organizácie Daniel Kuba vidí za lepšími číslami dopad kampane Sedem životov, ktorá má vzdelávať verejnosť o význame darovania orgánov, zvýšiť počet odberov a transplantácií a skrátiť čas čakania ľuďom, ktorých život je ohrozený.
Podotýka, že za ostatné dva roky klesol počet pacientov čakajúcich na transplantáciu pečene o 46 percent, na transplantáciu obličky o 24 percent.
Odborníci upozorňujú na problém s transplantáciou sŕdc. Prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti Zuzana Žilinská konštatuje, že sa pri odberoch orgánov od mŕtvych darcov stretávajú s nevôľou pozostalej rodiny.
„Väčšina darcov totiž nevyhovuje kritériám pre tento transplantačný program. Najčastejšie sa s negatívnym postojom k darcovstvu zo strany rodiny stretávame najmä u tzv. ideálnych, teda mladých potenciálnych darcov orgánov. Práve oni si, žiaľ svoje orgány vrátane svojho srdca odnášajú obrazne povedané do neba.“

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári