KOŠICE. Po Milanovi Rastislavovi Štefánikovi a Sándorovi Máraiovi je hlavnou postavou nového autorského projektu režiséra a choreografa Ondreja Šotha legendárna postava čiernobieleho filmu Charlie Chaplin.
Nová inscenácia baletu Štátneho divadla Košice bude mať premiéru v piatok 21. októbra v historickej budove divadla a ako hovorí Ondrej Šoth, Chaplina chce divákovi priblížiť nielen ako geniálneho herca a filmového tvorcu, ale aj ako syna, manžela, otca - človeka, ktorý aj napriek neuveriteľnej sláve a bohatstvu zostáva stále nohami na zemi a s pokorou a strachom spomína na časy, keď ako dieťa nemal čo jesť, prebýval na ulici a celé detstvo trpel veľkou chudobou.

Kedy a prečo vznikla prvotná myšlienka pretaviť do tanečného divadla život Charlieho Chaplina?
Nápad sa zrodil pred dvoma rokmi a motiváciou bol akýsi nespravodlivý tlak, ktorý sa v súčasnosti deje v politike, v spoločnosti, proti ktorému treba obhajovať ľudské postoje a humanistické ciele, pri ktorom by sa nemalo zabúdať na chudobu. Motiváciou bol aj boj proti silnejúcemu fašizmu, aj u nás na Slovensku. Jednoducho chcem ľuďom priblížiť humánne a ľudské postoje, aby ľudia videli, že história sa opakuje a že tu bola osobnosť, ktorá mala komplikovaný život, ktorú politicky zdehonestovali FBI a médiá. Aj preto som sa rozhodol ukázať príbeh Charlieho Chaplina.
Chaplina ľudia vnímajú predovšetkým ako smiešneho chlapíka s typickou chôdzou, klobúkom a paličkou. Ale Chaplin nebol len komik, ale aj človek s viac ako zaujímavým životným osudom. Kde ste čerpali inšpiráciu pri tvorbe libreta či scenára?
Vychádzal som predovšetkým z jeho kníh, ale aj z dokumentárnych filmov, ktorých som videl veľké množstvo. Hľadal som v nich podstatu jeho života a našiel som veľa vecí, o ktorých som ani nevedel a ktoré boli v známom životopisnom filme len naznačené. Ako jeho chudoba, jeho pobyt v sirotinci, jeho zbláznenie a pobyt na psychiatrii, ktoré prežil ako dieťa. Práve tieto aspekty jeho života sa snažíme rozvinúť. Tým všetkým si prešiel, kým sa dopracoval k tomu, že posunul vývoj filmu a ovplyvnil milióny ľudí. A to viedlo k tomu, že sa ho zľakli. Obvinili ho, že bol komunista, potom, že bol Žid či Róm. A nakoniec ho vyhnali zo Spojených štátov a nikdy sa tam už nemohol vrátiť a aj na preberanie Oscara za celoživotné dielo dostal len trojdňové vízum.
Priestor v predstavení dostanú aj detskí herci či tanečníci, s ktorými pripravuje choreografie Marek Šarišský. Ako sa pracovalo počas skúšobného obdobia s deťmi a ako zvládajú určite nie ľahké skúšky?

Videl som jeho tvorbu ako choreografa v Šarišskej Lipe a veľmi sa mi páčila. A keďže je u nás v divadle zamestnaný, tak som ho oslovil na spoluprácu, lebo som rád, keď mladí dostávajú šancu a navyše v domácom prostredí. A deti? Práca s nimi je ťažká, ale myslím si, že to zvládli veľmi dobre.
V každom zo svojich projektov prekvapujete nejakou novinkou, v Máraiovi experimentálnym usporiadaním hľadiska a javiska, v Smrti v Benátkach lávkou a využitím lopty ako podstatnej rekvizity. Na čo sa môžu diváci tešiť v Charlie Chaplinovi?
Scénu tvorí deväť hliníkových stolov. Stôl je v tomto prípade symbolom domova, ktorý Chaplin hľadal celý život, ale zároveň sa v stoloch, s ktorými pracujú tanečníci, ukrýva množstvo ďalších symbolov. Stoly nie sú len rekvizitou. Tanečníci ich prenášajú, tancujú na nich a celé predstavenie je v tomto veľmi kreatívne.
Zosnulého Borisa Hybnera zastúpil Juraj Benčík
Šothove tanečné projekty sú multižánrové a často v nich využíva netradičné prvky. V Máraiovi to bolo spojenie herca s tanečníkmi, pri Chaplinovi to bude, ako inak, klasická groteska známa z čiernobielych filmov.
„Pôvodnú koncepciu sme riešili ešte s Borisom Hybnerom, ktorý žiaľ medzitým zomrel. Vtedy som si spomenul na Juraja Benčíka, ktorého poznám z Bratislavy a ktorý ako jediný Slovák pôsobil na pozícii klauna aj v legendárnom Cirque du Soleil. Oslovil som ho na spoluprácu práve pre scény s groteskami," hovorí Ondrej Šoth.
Ondrej Šoth prizval k spolupráci na tomto projekte aj scenáristku a dramaturgičku Zuzanu Mistríkovú, s ktorou vytvorili úspešný umelecký a tvorivý tandem v mnohých úspešných inscenáciách nielen košického baletu.
Dôležitou súčasťou predstavenia sú kostýmy a scénografia. Kostýmy Ľudmily Várossovej sú prierezom viacerých štýlov a umeleckých období. Zaujímavé scénografické riešenie vytvoril Juraj Fábry a filmové fragmenty predstavenia pripravil Vasyl Sevastyanov.
Chaplin bude v novej inscenácii stvárnený vo viacerých postavách, ako dieťa, ako komik v groteske, ale aj ako civilný človek.
V úlohe Charlieho Chaplina tak budú v predstavení alternovať sólisti Sergii Iegorov, Maksym Sklyar, Vasyl Sevastyanov, Dmytro Krutii a Marcel Medvecz, postavu Charlieho - dieťaťa stvárnia Šimon Topolčáni, Tomáš Kopal. V ďalších postavách diváci uvidia Kostiantyna Brandlera, Eugeniia Korsakova, Igora Pashka, Mareka Šarišského, Elenu Chetvernyu, Liudmylu Kolimečkov Vasylyevu, Jozefa Marčinského, Šimona Stariňáka, Giorgu Bergamasco, Anastasiu Kravtcovu, Evu Sklyarovu, Janu Kolesovú- Hriadeľovú, Katarínu Frigovú, Ninu Ravasovú, Františku Vargovú, Shoko Yamadu, Ami Fujikawu, Lillu Babos, Dariu Ivanenko, Silviu Borsetti, Kristinu Kostiuchenko, ale aj ďalších dvoch detských sólistov Mateja Kristana a Jozefa Gbúrika.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári