KOŠICE. Spisovateľ Alfonz Lukačin opäť načrel do histórie. Po tej dávnejšej, keď v Staviteľovi chrámu písal o období vzniku Dómu sv. Alžbety a po cestopise, v ktorom skúmal starovekých Etruskov, pretavil tentoraz do knižnej podoby históriu nedávnu.
Novú knihu uviedli do života na mieste, kde Feld chodieval do slávnej kresliarskej školy Eugena Króna, v terajšej historickej účelovej budove Východoslovenského múzea.
Ako sa priznal Lukačin, kniha sa nerodila ľahko. Vychádzal zo spomienok tých, ktorí si Felda, malého veľkého muža ešte pamätajú.
„Vďačný som riaditeľovi múzea Robertovi Pollákovi, ktorý ma nechal nazrieť do archívov. Veľmi pomohol doktor Andrej Poracký, ktorý sa o majstra Felda v posledných rokoch staral. Ale spôsobil aj to, že som knihu prerábal. Ako spisovateľ som chcel zaplniť prázdne miesto, o ktorom som nemal doložené historické fakty a tak som si vymyslel príbeh o tom, že Feld počas štúdií v Maďarsku mal veľkú lásku s modelkou. To je nemožné, povedali mi. On cítil ako chlapec. To sa nemohlo stať. A tak som začínal odznova, ale aj veľa pochopil. Napríklad aj to, prečo sa Feld sám prihlásil vo vtedajšej Tabačke do transportu do koncentračného tábora, keď ho jeho žiačka zo zoznamu vyškrtla. Hoci bol vekom dospelý muž, stále bol chlapcom a išiel za rodičmi," priblížil Lukačin niečo zo zákulisia vzniku knihy.
Tá nie je životopisom, hoci možno až tri štvrtiny z nej vychádzajú z historických faktov.
Je pútavým rozprávaním a sondou do niektorých období umelcovho života cez príbehy, ktoré prežil a ktoré akoby sám Feld rozpráva.
A dokonca končí tým, že Feld vlastne nezomrel, ale reinkarnoval sa a stále chodí po Košiciach a kreslí.
„Hoci nie som rodený Košičan, dnes už viem, že toto mesto je jedinečné svojou atmosférou. Aj preto ten záver. Feld v tých Košiciach jednoducho stále je. Akoby stále chodil po svojich obľúbených uličkách a zachytával ich neopísateľnú atmosféru," vysvetľuje Lukačin.
Krstným otcom novej knihy sa stal publicista Tibor Kočík, ktorý niektoré jej časti publikoval v Slovenských rozhľadoch už v roku 2013.
Okrem pútavého príbehu tvorí veľkú časť knihy aj obrazová príloha s fotografiami diel Felda a Króna.
„Keď som ju začal písať, ešte som netušil, že o majstrovi Feldovi sa bude toľko hovoriť, že vznikne jeho galéria, že bude mať sochu na Puškinovej. Lepšiu reklamu by som pre ňu ani sám nevymyslel," pousmial sa Lukačin.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári