Korzár logo Korzár Košice

Pribudne k pešej zóne v centre Košíc aj Mlynská a Alžbetina?

Odborníci si vedia predstaviť centrum bez áut, len ak by mesto splnilo dôležité podmienky.

(Zdroj: archív)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pavel TITL, dopravný špecialista

Oficiálne sa vznik pešej zóny a vylúčenie automobilovej dopravy na bývalej Leninovej dnes Hlavnej ulici datuje k 2. januáru 1984.

Predchádzalo tomu od októbra 1978 trojročné obdobie (tzv. 1. etapa regulovania automobilovej dopravy v centre mesta), keď pešia zóna fungovala iba v dňoch pracovného pokoja, a od novembra 1981 do januára 1984 už aj v pracovných dňoch, ale obmedzene, nakoľko vozidlá dopravnej obsluhy a zásobovania mohli vchádzať na Hlavnú bez obmedzenia.

To sa skončilo  v roku 1984, keď bol upravený aj režim zásobovania len na večerné a skoré ranné hodiny, s maximálnym využitím zásobovania obchodných prevádzok na Hlavnej z dvorových priestorov od Mäsiarskej a Kováčskej ulice.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sme chceli rozšíriť pešiu zónu aj na tieto dve spomínané ulice, muselo by sa rátať s potrebou vjazdu zásobovacích vozidiel a dopravnej obsluhy v širšom časovom rozsahu, ako je to dnes do pešej zóny. Ďalším problémom sú tu sídliace firmy a služby pre občanov, ktoré by stratili priamy styk s motorizovaným návštevníkom, a tí by hľadali adekvátnu náhradu v iných častiach mesta s dostupnosťou motorovými vozidlami.

Neopomenuteľný je aj fakt, že by sa vylúčením automobilovej dopravy rozšírila plocha v centre, ktorá by nebola dopravne obslúžená, a vyžadovala by si zvýšenie ponuky spojov MHD po jeho okraji – teda na Moyzesovej a Štefánikovej ulici.

Chcem upozorniť na fakt, že pri zavádzaní pešej zóny  vtedajší Útvar dopravného inžinierstva mesta Košice perspektívne uvažoval s obnovením električkovej dopravy pod povrchom Hlavnej ulice, nakoľko kvalitná pešia zóna si vyžaduje kvalitnú MHD v jej bezprostrednom okolí – a električka pod Hlavnou ulicou by bola tým najlepším variantom.

SkryťVypnúť reklamu

Na záver ešte jeden problém vylúčenia dopravy z Kováčskej a Mäsiarskej – pri súčasnom rezonovaní problémov so statickou dopravou aj z dôvodu zlej koncepčnej činnosti firmy EEI pri jej realizácii si je nutné uvedomiť, že obe menované ulice spĺňajú (aj keď kapacitne nedostatočne) požiadavky na zabezpečenie statickej dopravy, ako rezidentskej, tak aj parkovanie návštevníkov centra.

Keby boli dnes k dispozícii temer dvadsať rokov plánované, ale dodnes nezrealizované garážové domy na Kasárenskom námestí, Vodnej, Drevnom trhu a Dominikánskom námestí, tak by nebol až taký problém uzavrieť Kováčsku a Mäsiarsku ulicu pre vjazd automobilov.

V súčasnej situácii pri zohľadnení všetkých mnou uvedených faktov to považujem za nevhodné riešenie dopravy v CMZ mesta. Samozrejme, to nevylučuje aby sa vyššie uvedené problémy postupne riešili a v budúcnosti sa táto otázka otvorila.

SkryťVypnúť reklamu

Peter KALMUS, výtvarník a občiansky aktivista

Ten spomínaný Zlatý kríž už roky nazývam aj ekumenické a unikátne centrum historických Košíc. Ak začneme prechádzku po ňom napríklad na Puškinovej pri úžasnej architektúre židovskej synagógy, o pár minút si už možme s obdivom vychutnávať ďalšiu skvelú stavbu evanjelického kostola na Mlynskej ulici.

Pokiaľ v krátkom čase nechceme ísť na Hlavnú ulicu, môžeme sa zatúlať ku kalvínskemu kostolu, ktorý je v tesnej blízkosti Miklušovej väznice.

Večerný pohľad odtiaľ smerom na Hlavnú je rovnako pôsobivý ako pohľad z nej na kostolík s kohútom na veži. Pretože unikátne šošovkové centrum žiaľ necitlivé zásahy z obdobia komunizmu - zbúranie neskutočne hodnotných budov a postavenie obchodného domu Dargov (Domino) a hotela Slovan, či na druhej strane Prior (Tesco) už našťastie a chvalabohu je pešou zónou.

Môžeme sa presunúť na Mäsiarsku ulicu a odtiaľ na Dominikánske námestie, ktoré svojou neopakovateľnou atmosférou očarí snáď každého návštevníka. Určite je pozitívne, že sa tam opäť vrátil zeleninový trh.

Ak by bola Mäsiarska ulica súčasťou pešej zóny, tak rozhodne prechádzka po nej okolo rodného domu Máraia, až po jeho sochu by bola nielen Košičanmi, ale aj návštevníkmi príjemným potešením.

Prirodzene, ak by sa podarilo vytvoriť v celom historickom jadre toho jedinečného mesta pešiu zónu, bola by to rarita, nielen v rámci Slovenska. Mimochodom, ak je celé historické centrum Mestskou pamiatkovou rezerváciou, prečo by nemohlo byť umocnené o pešiu zónu?

Peter MURKO, dlhoročný hlavný architekt mesta, dnes riaditeľ Cassovar business center

Keby som bol romantik, tak určite áno.

Ale teraz naozaj. Nič čierno bielo nefunguje - ani historické jadro nášho mesta celkom bez áut podľa mňa nemôže existovať. Prečo - lebo by prestalo žiť a to, čo tu dnes z neho máme - jedno atraktívne centrum so svojím aktívnym životom (čo tiež dokonca niekomu vadí...)

Ale v tom najužšom centre určite menej áut a len tých, ktoré tam naozaj nevyhnutne a na nevyhnutný čas byť musia.

Poďme po poriadku:
a/ Hlavná ulica. Ranné zásobovanie v striktne určenom čase - ráno do 9.00 hod. a potom už len tí, ktorí tam byť musia. Polícia, keď sa deje nejaký cirkus - aj to sa dá častokrát bez auta a hasiči, keď horí. Samozrejme Kosit s nevyhnutnou čistiacou technikou. Žiadne výnimky áut napr. rôznych modrých značiek, ale aj iných majstrov sveta, ktorí nevyhnutne musia zastať na Hlavnej a riešiť „minimálne záchranu sveta" v nejakej reštaurácii. Keď vedeli chodiť prezidenti a králi za čias primátorovania a prezidentovania pána Schustera, myslím, že by to šlo aj dnes.

b/ Prvý okruh okolo Hlavnej - Kováčska, Mäsiarska - nevyhnutný servis a aktivity pre Hlavnú, ktorá je pešou zónou. Nevyhnutný parking pre rezidentov tam bývajúcich a prevádzky, ktoré si parkovanie vyžadujú, ale tých je podľa mňa málo - možno polikliniky a miesto pre sanitky. Takáto redukcia si ale vyžaduje dobudovanie už dlho naplánovaných viacpodlažných parkingov (Kasárenské námestie, roh Vodnej a Kováčskej), kde by mohli autá zaparkovať a nasmerovaním dopravy tak, aby z týchto parkingov najkratšou cestou opustili historické jadro mesta.

c/ Zvyšná časť historického jadra - v okrajových častiach stanoviská taxíkov, miesta pre tam bývajúcich rezidentov. Pre ostatných návštevníkov parking len v minimálnom množstve a vysoko spoplatnený. Ale aj toto riešenie si vyžaduje - nazvem to servis pre návštevníkov. Záchytný parking - čo najbližšie k centru. Pred Jumbom už je, Aupark to vo svojom parkingu akceptuje, ale podľa mňa nebude stále. Bolo by dobre, keby sa mesto dohodlo s vlastníkom v súčasnosti nevyužitých Malinovského kasární na Moyzesovej ulici. Ich poloha je ideálna na záchytné parkovisko - v dotyku s centrom, voľných plôch veľa a priestor je v súčasnosti nevyužitý. (A keď sa tam začne niečo stavať, dohliadnuť na dostatok parkovacích miest aj pre návštevníkov centra.)

Na záver si myslím, že viacerí, keď ideme do historického centra - najmä v čase voľna, resp. za aktivitami, ktoré sa v ňom skoro dennodenne konajú, by sme mohli skúsiť aj také - čo sa volá MHD. Mnohí sme si už odvykli (vrátane mňa...), ale myslím, že je načase opäť to skúsiť. A v pohode si dať pivko, resp. pohár vína a potom bez problémov MHD domov.

Peter SCHUTZ, politický komentátor:

Áno, viem, celkom farbisto. Ja by som zónu rozšíril aj na Moyzesovu - tu bývam  - ale, ehm, to by už asi neprešlo. 

Samozrejme, riešená musí byť doprava po vonkajších okruhoch, aby motorizovaní mali do Starého Mesta jednoduchý prístup.

Pešie zóny aj podstatne väčšieho rozsahu  než vnútorné košické centrum sú bežné na Západe a jazdiť autom až "do brucha" mesta nie je základné ľudské právo.

Nie som žiadny ekologista, ale aj vzduch by bol čistejší.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 849
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 778
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 795
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 395
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 249
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 727
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 279
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 1 957
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 967
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 70 949
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 384
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 29 803
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 22 053
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 021
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 046
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 567
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 967
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 70 949
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 384
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 29 803
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 22 053
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 021
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 046
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 567
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu