Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 25. október, 2021 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Mobilná aplikácia Ubian pomôže cestujúcim v košickej MHD

Aplikácia funguje pre mobilné zariadenia so systémom Android.

Na snímke vpravo Rastislav Kuciak, produktový manažér spoločnosti TransData predvádza aplikáciu UBIAN, vľavo generálny riaditeľ DPMK Richard Majza. (Zdroj: TASR)
Skryť Vypnúť reklamu

KOŠICE. Mobilná aplikácia Ubian pomáha cestujúcim, ktorí využívajú verejnú mestskú a prímestskú dopravu v Košiciach.

Ako na tlačovej besede informovali predstavitelia spoločnosti TransData Žilina, ktorá aplikáciu vyvinula a Dopravného podniku mesta Košice, stačí mobilný telefón alebo tablet a priamo z miesta, na ktorom sa cestujúci nachádza, môže zistiť všetko o doprave do cieľa svojej cesty po zadaní adresy.

Košice sú prvým slovenským mestom, ktoré uviedlo do prevádzky novú mobilnú aplikáciu Ubian. Všetky potrebné informácie sú na webovej stránke www.ubian.sk.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aplikácia funguje pre mobilné zariadenia so systémom Android. Stiahnuť si ju možno zdarma na Google Play.

Postupne bude modifikovaná aj pre iné platformy.

Aplikácia sa momentálne testuje, užívatelia už majú možnosť využívať jej služby a zároveň posielať pripomienky a nápady na zlepšenie.

Aplikácia zatiaľ naviguje pri cestovaní mestskou hromadnou dopravou a prímestskou autobusovou dopravou, prevádzkovatelia pripravujú aj zapojenie železničnej a diaľkovej dopravy.

Skryť Vypnúť reklamu

Jednoduchá obsluha

Obsluha mobilnej aplikácie Ubian je jednoduchá.

Do vyhľadávacieho riadku vo vrchnej časti displeja cestujúci napíše, kam sa chce dostať a aplikácia mu postupne ponúkne návrhy na cieľové zastávky.

Na zobrazenej mape vidí svoju polohu, zastávky na ním zvolenej trase a prestupové stanice na ďalšie spoje. Užívatelia aplikácie si môžu skontrolovať aj aktuálnu polohu spojov a dostanú informácie o ich meškaní.

Medzi výhody aplikácie patrí napr. aj upozornenie počas cestovania na zastávku, kde treba vystúpiť alebo prestúpiť na ďalší spoj. Ak cestujúci spoj zmešká, aplikácia navrhne ďalšie vhodné možnosti.

Nepotrebuje internet

Ubian dokáže vyhľadávať cieľové zastávky a navigovať aj bez pripojenia na internet. Aj takto majú používatelia k dispozícii celú databázu zastávok zúčastnených dopravcov a možnosť bez obmedzení kombinovať do jednej trasy spoje rôznych druhov alebo dopravcov.

S on-line pripojením môže cestujúci využívať rozšírené množstvo funkcií, napríklad zobrazenie máp, zastávok a polohy vozidiel na mape, vyhľadanie konkrétnej adresy, meškanie spojov a iné. Pri pravidelnom používaní majú užívatelia možnosť vytvoriť si zoznam obľúbených spojov, liniek či zastávok.

Skryť Vypnúť reklamu

„Som rád, že metropola východného Slovenska je prvým zo slovenských miest, v ktorom novú mobilnú aplikáciu Ubian verejne predstavili. Aplikácia výrazne zjednodušuje cestovanie verejnou dopravou a aj vďaka nej by Košičania a návštevníci metropoly východu mohli objaviť výhody MHD. Na akékoľvek miesto v našom meste sa totiž dostanú jednoducho a rýchlo aj bez auta. Ak ho nechajú doma, pomôžu životnému prostrediu, preťaženým košickým cestám a v konečnom dôsledku aj vlastnému zdraviu,“ povedal primátor Košíc Richard Raši.

 

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná foto.

Špeciálnu komisiu rozpustil Heger ešte 8. októbra.


a 1 ďalší 5 h

Zabudnite na posledných 30 rokov vývoja na poli postavenia žien v spoločnosti. RTVS hrdo forsíruje sexizmus blonďavého soc-idola.


Za nadmernými úmrtiami počas pandémie sú aj odklady plánovaných operácií v slovenských nemocniciach.

Pandémia zhoršila liečbu mnohých ľudí.


21 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu