KOŠICE. Archív mesta Košice v rámci stredajšieho Dňa otvorených dverí ponúka návštevníkom možnosť pozrieť si viaceré vzácne historické dokumenty. Okrem toho sa dozvedia i o uchovávaní a vyhľadávaní dokumentov v archíve.
"Počas dňa otvorených dverí naozaj otvárame náš historický archív. Otvárame tzv. 'tajný archív', kde máme uložené najvzácnejšie listiny. Samozrejme, nevystavujeme ich v origináli. Zo všetkých máme urobené hodnoverné kópie, ktoré voláme faximile. Návštevníci vidia faximile, ale zároveň vidia, ako sú uložené originály v barokovej skrini zo 17. storočia," uviedla vedúca Archívu mesta Košice Mária Hajduová.

Vzácne mestské dokumenty
Ľudia môžu vidieť dokumenty, ktoré sa týkajú histórie mesta, všetky štyri armálesy - erbové listiny a ďalšie významné privilégia, ktoré dostalo mesto počas svojej histórie.
"Najstarší dokument v našom archíve je z roku 1239, ale netýka sa Košíc. Najstaršia košická listina, ktorú máme, je z roku 1261. Je to donácia na územie Vyšných Košíc, od mladšieho kráľa Štefana V. Panovník v nej daroval územie Vyšných Košíc, severne od historického centra, košickým hosťom Semphlebenovi a Oblovi," vysvetlil referent pre staršie dejiny Archívu mesta Košice Martin Bartoš.
Cieľom Dňa otvorených dverí, na ktorý podľa slov riaditeľky archívu pozvali i študentov, je vštepiť im lokálpatriotizmus.
"Mesto Košice má veľmi slávnu a bohatú históriu. Je dobré, keď deti už od mladosti vedia, kde siahajú ich korene," povedala Hajduová.
Ako funguje archív
Návštevníci sa môžu oboznámiť i so systémom fungovania archívu, konkrétne technikou, ktorú archivári pri svojej práci používajú.
"Sme jediným archívom, ktorý vlastní takú techniku. Sú to prístroje, ktoré nám slúžia na pohotové vyhľadávanie a predloženie archívneho dokumentu. Keď pracovník dostane pokyn, že má priniesť tú a tú škatuľu, za pár minút ju vie priniesť a predložiť," vysvetlila riaditeľka.
Archív mesta Košice má podľa jej slov vo svojom fonde dokumenty od roku 1249 po súčasnosť.
"Len teraz sme prevzali verejné ocenenia, ktoré mesto dáva. Je to skoro 6000 bežných metrov archívneho materiálu, ktorý máme uložený nielen v tejto účelovej archívnej budove, ale aj v ďalších dvoch budovách na Hlavnej ulici v Košiciach. Máme prevzaté materiály zaniknutých Národných výborov, Obvodných národných výborov, samotného Magistrátu, starého Magistrátu a terajšieho Magistrátu, ktorý vznikol v roku 1991," povedala Hajduová.
V súvislosti s tým, že Košice sú tento rok Európskym mestom športu, si archív pripravil výstavu o histórii košického športu.
"Najstarší dokument je pozvánka z roku 1924 a k tomu je zoznam a jeden novinový článok," prezradila Hajduová.
Výstava o športe je pre verejnosť prístupná do 30. novembra. Priestory archívu na Kováčskej 20 v Košiciach sú pre návštevníkov otvorené v rámci stredajšieho Dňa otvorených dverí do 18.00 h.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári