DRIENOVEC, KOŠICE. Až o 200 či 250 % mali byť predražené eurofondové zákazky z čias ministra životného prostredia Petra Žigu (Smer) a Józsefa Nagya (Most).
Týkajú sa najmä výstavby zberných dvorov v rokoch 2011 až 2013 vo východoslovenských obciach Jaklovce, Drienovec, Veľký Folkmar a Krásnohorské Podhradie a autovrakoviska v Prakovciach.
Vyšetruje to Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF). Informoval o tom vo štvrtok europoslanec Richard Sulík (SaS) s tým, že OLAF koná na podnet liberálov.
Vo všetkých týchto prípadoch, ako uviedli predstavitelia SaS, získala zákazku firma Vamax-x so sídlom v Prakovciach, ktorá podľa Štatistického úradu nemala v roku 2013 žiadneho zamestnanca.
Stalo sa tak na základe verejných obstarávaní, ktoré pre všetky spomínané obce robila košická spoločnosť EURO-recykling.
Spolu na to išlo z eurofondov približne 1,8 milióna eur.

Video: Katarína Gécziová
Zákazka ostala v rodine
EURO-recykling, ktorý pre obce vyberal zhotoviteľa, a Vamax-x, ktorý zákazky vyhral, majú spoločníkov s rovnakým priezviskom. Podľa našich informácií ide o príbuzných, Milana V. z Margecian a Radovana V. z Helcmanoviec.
„Z toho vyplýva podozrenie, že súťaže boli zmanipulované,“ uviedla v auguste podpredsedníčka Národnej rady SR Lucia Nicholsonová (SaS) s tým, že minimálne v prípade Drienovca už prebieha aj trestné konanie.

Supetraktor za 100-tisíc
Podľa Nicholsonovej bol projekt v Drienovci za 654-tisíc eur, zazmluvnený v roku 2013 za ministra Žigu, predražený o 250 %.
„Za traktor Zetor Proxima 90 fakturoval Vamax-x obci 96-tisíc eur. Cena nového je pritom cca 32-tisíc eur,“ informovala.
Dodala, že náves Pronar T663/2 kúpila napríklad obec Zubrohlava v roku 2013 za 11 508 eur s DPH, Drienovec za 16 800.
Čelný nakladač Trac Lift stojí cca 136-tisíc českých korún (vyše 5-tisíc eur) a Vamax-x ho dodal Drienovcu za 14 400 eur, zverejnila Nicholsonová.

Starosta: Aké predražené?
„Aké predražené, to odkiaľ beriete? Ja sa k tomu nevyjadrujem,“ reagoval včera starosta obce Tibor Kočiš (nezávislý).
„Ani žiadne prepojenia medzi firmami vôbec nepoznám.“
Tvrdí, že EURO-recykling vybral oslovením firiem. „Ale teraz ja už vám neviem z hlavy viac povedať, bolo to v roku 2011. Zberný dvor stojí a funguje.“
Obvinenia z trestnej činnosti odmieta. „Nie som SaS ani Smer, ani nikto z ministerstva mi nedal žiadny tip na firmu,“ vyjadril sa pre Korzár starosta.
Motýľ: A cétečko koľko stálo?
Obyvatelia, ktorých sme oslovili, zberný dvor aj traktor chvália.
„V zime dajú radlicu, potlačí sneh. V lete vynáša bordel, nakladá na vetriesku do zberného dvora, na všetko sa využíva. Starosta požičiava traktor zadarmo aj občanom,“ opísal Marián Motýľ, ktorý sa nám predstavil ako miestny bezdomovec.
O problémoch s firmami a predražením vraj nevie nič.
„Stotisíc eur za traktor? Pozrite, keď cétečko stálo neviem koľko, tak prečo nie traktor za 100-tisíc? Chvalabohu, že je tu, lebo keby nebol, čo budeme s lopatami odpratávať sneh? Či stál 100- alebo 200-tisíc, kto nám príde odpratať sneh?“ zamyslel sa bezdomovec Motýľ.
Sulík: Hanba pre Slovensko
Sulík avizuje, že OLAF sa možno bude venovať nielen štyrom zberným dvorom, ale celej výzve za 80 miliónov eur.
„Je to dobrá správa. Na Slovensku sa kradne prakticky všade a my sme sa rozhodli niečo proti tomu urobiť. Tu sa kauzy zametajú pod koberec, preto často nezostáva iná možnosť, ako obrátiť sa na európske orgány, ak ide o európske peniaze.“
Dodal, že je to obrovská hanba pre Slovensko, že OLAF takéto vyšetrovanie otvoril. Podľa neho hrozí, že krajina bude musieť platiť korekcie.
Upozornil, že aj keď OLAF niečo zistí, musí dať prípad národným vyšetrovacím orgánom.
„A tie to zase upracú. Žiaden vysokopostavený politik nepykal za podvody pri eurofondoch. OLAF nemá moc dotiahnuť vyšetrovanie do konca, preto na pôde Európskeho parlamentu podporujem vznik funkcie európskeho prokurátora s rozšírenými právomocami.“
Nicholsonová vyzvala Žigu, aby odstúpil
Nicholsonová podala na Generálnej prokuratúre oznámenie pre podozrenie z poškodzovania finančných záujmov EÚ a machinácií pri verejnom obstarávaní ešte v auguste.
Rovnako predražené, až o 250 %, boli podľa nej všetky štyri projekty. Došlo k manipuláciám, aby vždy vyhrala tá istá firma, tvrdí.
„Určitá skupina osôb využila svoj vplyv na ministerstve životného prostredia pod vedením Žigu, aj Nagya,“ informovala Nicholsonová.
Doplnila, že konateľa a spolumajiteľa dodávateľskej firmy Radovana V. vzali v októbri 2013 do väzby a je stíhaný za objednávku vraždy Mariána K., ktorej vykonávateľom bol Róbert Nigut, ale obeť tesne minul.
Podľa Nicholsonovej má Radovan V. na krku aj obvinenie pre daňové podvody, štát mal ukrátiť o 200 miliónov korún.
„Podozrivé je, že ministerstvo ešte i v roku 2014 podpisovalo zmluvy s Vamax-x. Minimálne dve faktúry boli podpísané a pravdepodobne aj preplatené vo výške 400-tisíc eur,“ povedala a vyzvala Žigu, aby odstúpil z funkcie ministra.
So spoločníkom EURO-recyklingu Milanom V. sa nám spojiť nepodarilo, kancelária firmy v bizniscentre na Letnej v Košiciach bola včera v čase našej návštevy zamknutá.
Žiga všetko odmieta
Bývalý šéf envirorezortu a súčasný minister hospodárstva Žiga ešte v júni odmietol vyjadrenia Nicholsonovej o údajných manipuláciách s tendrami na ministerstve.
Vyhlásil, že nikdy nepodpísal žiadnu zmluvu o pridelení dotácie pre firmu Vamax-x, ktorá vraj mala byť napojená na nejakú zločineckú skupinu.
Všetky zmluvy sa dajú podľa Žigu rozdeliť na dve časti: medzi ministerstvom a firmou a medzi rezortom a obcami.
Vysvetlil, že druhý súbor zmlúv boli také, ktoré podpisovali na základe rozhodnutí z rokov 2011 a 2012 o pridelení dotácií obciam.
„Ja som následne podpisoval zmluvy s jednotlivými obcami. Tie v čase podpisu ešte nemali na účel použitia urobené verejné obstarávania.“
Žiga ako vtedajší šéf ministerstva podľa svojich slov na základe existujúceho rozhodnutia zmluvy s obcami musel podpísať, lebo nemal inú možnosť, prijímateľmi dotácií boli obce.

Prípad Jaklovce
Z Nicholsonovej oznámenia vyplýva, že v roku 2011 podpísal minister Nagy zmluvu s Jaklovcami, ktoré zastupoval starosta Pavol Kuspa. Účelom dotácie bola výstavba zberného dvora a kompostárne.
Maximálna výška investície bola 1,4 milióna eur, z ktorých ministerstvo poskytlo obci 95 % z fondov EÚ. Ešte v roku 2010 obec uzatvorila zmluvu s EURO-recykling na výber dodávateľa stavebných prác a technológie.
Obstarávanie nakoniec vyhral Vamax-x.
Veľký Folkmar
V roku 2013 podpísali zmluvu minister Žiga a Veľký Folkmar, ktorý zastupoval starosta Milan Grega. Účelom bolo spolufinancovanie projektu zberného dvora. Celkové oprávnené výdavky boli 633-tisíc eur.
V roku 2011 uzavrela obec zmluvu s Euro-recykling. Ten potom vybral za dodávateľa Vamax-x.
Krásnohorské Podhradie
Zmluvu podpísali za ministra Žigu v roku 2013, obec zastupoval starosta Peter Bollo. Predmetom bolo spolufinancovanie zberného dvora. Celkové oprávnené výdavky predstavovali 657-tisíc eur.
V roku 2011 podpísala obec zmluvu s EURO-recykling. Firma urobila verejné obstarávanie, zákazku vyhral Vamax-x.




Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári