Ak patríte medzi tých, ktorým pigmentové škvrny rušia spánok a každý pohľad do zrkadla alebo na fotografiu, mali by ste zájsť za odborníkom, ktorý vyšetrí príčinu a odporučí správnu kozmetiku, ošetrenie či liečbu.
Lebo vedzte, že aj na tento nepríjemný kozmetický nedostatok existuje účinná pomoc.
Pigmentové škvrny vznikajú z rôznych príčin. Okrem genetickej predispozície sú to zmeny hladín hormónov (tehotenstvo, antikoncepčné tabletky), mechanické traumy kože, zápaly kože, aj iatrogénne poškodenia kože (hyperpigmentácie po chemických peelingoch, laserových ošetreniach kože, rádioterapii). Z ročných období je najnáročnejšie leto, vtedy sa pigmentové škvrny objavujú či zvýrazňujú častejšie.
Môžu mať formu pieh, väčších fľakov až súvislých mapiek či máp zaberajúcich väčšiu časť pokožky. Niektoré šťastnejšie dámy sa problému zbavia bez väčšej námahy, koža prirodzene vybledne a s ňou aj rušivé fľaky.
Často však pigmentové škvrny pretrvávajú a vtedy sa začína boj s hľadaním správnej bieliacej kozmetiky či kozmetického alebo lekárskeho zákroku.
Najnovšia technológia Q-SWITCHED laser
Tento laser produkuje krátke záblesky, ktoré prechádzajú cez vrchnú vrstvu kože bez toho, aby ju porušili. Svetlo rôznych vlnových dĺžok je vstrebávané pigmentom a dochádza k jeho následnému rozstreleniu – rozloženie pigmentu na malé častice.
Poškodené častice odstráni imunitný systém kože alebo sa odlúpnu spolu s povrchovými bunkami.
Čím je tento laser odlišný a aké výsledky s ním sa dajú dosiahnuť?
"Ošetrenie pomocou Q-switched lasera je vhodné na redukciu pigmentových škvŕn. Je určené pre všetky vekové kategórie, od mladých žien s hyperpigmentáciami typu melasmy, až po staršie, u ktorých vie odstrániť seboroické keratózy alebo solárne lentigá, ktoré vznikajú ako následok nadmerného vystavovania sa slnku a môžu sa vytvoriť kdekoľvek na tele, najviac na tvári, krku, v dekolte a na chrbtoch rúk," vysvetľuje dermatovenerologčka MUDr. Soňa Švická, PhD., ktorá pôsobí v ambulancii Dermacenter Košice.

Ako odborníčka ďalej dodáva, niektoré pigmentové škvrny sú veľmi odolné, rezistentné na liečbu, vtedy ošetrenia kombinujú.
"Napríklad liečbu laserom doplníme o liečbu vrstveným chemickým peelingom, alebo depigmentačnou mezoterapiou, do domáceho ošetrenia odporúčame krémy s obsahom ovocných kyselín či iných látok s bieliacim účinkom."
Ošetrenie je krátke
Je nutné, okrem poučenia, pacienta na ošetrenie inak pripraviť?
"Pred zákrokom nie je potrebná žiadna špeciálna príprava. Pacient absolvuje vstupné vyšetrenie so zhodnotením problému, následným výberom vhodného ošetrenia a oboznámením o priebehu zákroku. Dostane informácie o tom, či je zákrok bolestivý, ako bude vyzerať koža po ňom, aká bude rekonvalescencia, aj informácie o možných komplikáciách," vysvetľuje MUDr. Švická.
"Ošetrenie býva krátke, nie je bolestivé, nevyžaduje lokálne umŕtvenie. Počas zákroku môžu pacienti na koži cítiť teplo alebo mierne poštipkávanie.
Je potrebné ošetrenie opakovať?
Dermatovenerologička upozorňuje, že pri niektorých typoch kožných hyperpigmentácií sa odporúča tri až päť ošetrení.
"U iných, akou je napr. seboroická keratóza alebo solárne lentigo, si vystačíme obyčajne s jedným ošetrením. A čo odporúčam po ošetrení? Keďže Q-switched laser odstraňuje hlavne nežiaduce pigmentové lézie, po zákroku je nutná ochrana pred UVA a UVB žiarením – fotoprotekcia – krémy s ochranným faktorom 50, ktorými si pacient natiera ošetrenú kožu aj niekoľkokrát denne. Tesne po zákroku je vhodné vyhýbať sa kontaktu s vodou, nechodiť do sauny a kúpeľov, vyvarovať sa infekcie. Na ošetrené miesto sa aplikuje aj regeneračný krém s pantenolom, na rýchlejšie hojenie aj možnej minimálnej chrasty."
Kedy je viditeľný výsledok?
Efekt sa dostaví po odlúčení chrastičky. U dermálneho - hlbšieho typu lézie vidíme výsledný želaný efekt u niektorých pacientov po prvom ošetrení, u ďalších po druhom-treťom.
"Ošetrenie je možné absolvovať v priebehu celého roka, najvhodnejšie obdobie na ošetrenia laserom a iných minimálne invazívnych depigmentačných ošetrení je po lete, vtedy sú lézie vplyvom stimulácie slnečným žiarením najvýraznejšie. V prípade solárnych lentíg je vhodnejšie s výkonom počkať do neskorej jesene až zimy,"dodáva MUDr. Švická z Dermacentra v Košiciach.
Čím je Q-SWITCHED LASER výnimočný?
Má špeciálny šetrný režim PTP, pri ktorom sa skracuje doba hojenia a klesá riziko nežiaducich účinkov. Frakčná hlavica tiež pomáha rýchlejšiemu hojeniu, minimalizuje bolestivosť výkonu pri použití vysokých energií.
Aké sú reakcie klientov na toto ošetrenie?
"Pozitívne. Ošetrenie je rýchle, efektívne, nie je bolestivé a nie je sprevádzané prolongovaným hojením, ktoré by vyžadovalo práceneschopnosť alebo čerpanie dovolenky," dodala na záver zaujímavého rozhovoru MUDr. Soňa Švická.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári