Korzár logo Korzár Košice

Ulička remesiel sa mení na uličku krčiem. Môže za to mesto alebo aj remeselníci?

Na aktuálnu tému hovoria osobnosti Košíc.

Nedýcha len históriou. Domy, ktoré nepatria mestu, si majitelia postavili alebo opravili v modernom štýle.Nedýcha len históriou. Domy, ktoré nepatria mestu, si majitelia postavili alebo opravili v modernom štýle. (Zdroj: veja)

KOŠICE. Mali by mať remeselníci na Hrnčiarskej zvýhodnené nájomné, aby bývali a tvorili v mestských domoch a podporovali tak turistický ruch? Čo na to osobnosti Košíc?

Veľkú diskusiu v posledných týždňoch vzbudilo rozhodnutie mesta vymeniť kováča, podnájomníka v dome na Hrnčiarskej ulici, kde tvoril a býval od jej založenia v čase primátorovania Rudolfa Schustera, ktorého zámerom bolo urobiť zo schátralej uličky turistickú atrakciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Projekt zastal na polceste, lebo mestu sa nepodarilo vykúpiť nehnuteľnosti na celej uličke a tak ostatní vlastníci si išli svojou cestou.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes je ulička zmesou historických, ale i úplne moderných budov, remeslá pomaly vytlačili puby, pivárne, kaviarne.

Prezident Schuster sa nechal počuť, nech ju teda premenujú na Uličku krčiem, ak mesto nemá záujem atrakciu udržať a dokončiť.

Prečítajte si tiež: Nahnevaný kováč v košickej uličke remesiel po 18 rokoch končí Čítajte 

Peter Murko, bývalý hlavný architekt

Hrnčiarska ulica - ako ulička remesiel bola nanovo prvýkrát vybudovaná cca pred 20 rokmi - podľa mňa ako dobré riešenie na oživenie tejto časti mesta. Treba ale povedať, že v čase, keď to bola stará, ošumelá časť mesta dosť vzdialená od Hlavnej, ktorá v tom čase prechádzala komplexnou rekonštrukciou.

Myšlienka - odvážna, ale dobrá, ale posunutie sa do povedomia prebieha dodnes. Oživenie a nový „upgrate" v rámci EHMK 2013 jej určite pomohol po každej stránke.

Domy sa za mestské peniaze zrekonštruovali, remeselníci sa povyberali a mesto nastavilo finančné aj prevádzkové podmienky prenájmu. Vieme, že takáto činnosť a komerčná aktivita je takmer úplne závislá na turistoch a návštevníkoch mesta - a tých, aj keď sa za posledné roky ich počty výrazne zvýšili, v tejto časti centra ich nie je stále dosť. Cez uličku často prechádzam - sem-tam zakuknem aj k jednotlivým remeselníkom.

SkryťVypnúť reklamu

Videl som ich v akcii, najviac kováča (zrejme už bývalého....) či už v jeho priestoroch, alebo v minulosti aj pri rôznych akciách na Hlavnej. Na začiatku sa činil aj pekár. Dnes oživeniu Hrnčiarskej pomáhajú hlavne krčmičky, raňajkáreň, čajovňa....

Neviem, aké majú remeselníci nájomné, ale keď chceme zachovať remeselný ráz Hrnčiarskej ulice, mesto by malo stanoviť také nájomné, ktoré zohľadňuje bývanie - nadštandardné (polohovo aj veľkostou bytov) s podmienkou, že musí byť zachovanie charakteru remeselného domu - a táto činnosť môže byť častokrát aj stratová.

Remeselníci k cestovnému ruchu určite prispievajú - malo by ich byť ale viac cítiť (napr. ich činnosť aj priamo na uličke, ďalšie aktivity a asi aj častejšiu komunikáciu a spätnú väzbu s mestom, resp. bytovým podnikom).

SkryťVypnúť reklamu

Nemalo by to byť postavené len na nich. Privítal by som napr. oživenie a otvorenie sa nových priestorov múzea, zaplnenie aj ostatných doteraz nevyužívaných domov...

Treba si stanoviť priority, lebo si myslím, že keď sa mestský život dostal konečne aj do tejto veľmi malebnej časti centra Košíc, bola by škoda, aby ulička remesiel aj s remeslami skončila na výške nájomného v 5-6 mestských objektoch.

Pavel Titl, dopravný špecialista

Hrnčiarska ulica, nachádzajúca sa vo východnej časti Centrálnej mestskej zóny (CMZ) Košíc sa od jej rekonštrukcie v rokoch 1996 – 97 snažila zapísať do mapy turistických zaujímavostí ako košická Zlatá ulička v Prahe.

Mala sa stať magnetom pre návštevníkov mesta aj jej obyvateľov, štartovalo sa rekonštrukciou piatich meštianskych domov za vtedajších cca 55 miliónov korún.

Objekty vlastnilo mesto, nájomníkom bola vtedajšia Správa majetku mesta Košice. Snahou vtedajšieho vedenia mesta bolo do tejto uličky dostať všetky remeselnícke činnosti, ktoré mali v meste a na jeho okolí tradíciu – hrnčiarstvo, kováčstvo, stolárstvo, výroba keramiky.

Plány stať sa ozajstnou uličkou remesiel však nevyšli, druhý pokus bol v rámci stavieb EHMK, keď sa v roku 2012 upravoval najmä povrch komunikácie a dopĺňali prvky uličného mobiliáru a rekonštruovalo verejné osvetlenie. Neopravovali sa však fasády...

Preto rekonštrukcia veľmi nepomohla, ulica skôr priťahuje štamgastrov dobrého jedla, ako záujemcov o historické remeslá.

Problémom môže byť aj pomerne vysoké nájomné, ktoré tu bývajúci „remeselníci" platia.

Ak sa má ozaj zachovať ráz tejto ulice ako Uličky remesiel, tak by malo mesto pouvažovať o jeho znížení. Uličku by chcelo lepšie zpropagovať a dostať sem atraktivity, ktoré by sem pritiahli aj ďalších návštevníkov okrem tých, čo sem prichádzajú za jedlom...

Pozitívnou sa javí snaha mestskej organizácie cestovného ruchu Košice – Turizmus (visitKošice) osadiť v centre mesta postupne nový navádzací informačný systém, ktorý by návštevníkov nasmeroval k turisticky atraktívnym cieľom, Uličku remesiel nevynímajúc.

A ako výbornú hodnotím tohtoročnú letnú novinku, ktorá sa v meste objavila, a mala základňu práve na Hrnčiarskej ulici – požičovňu retro bicyklov, ktorá bola zaujímavá tým, že ste nemuseli vrátiť bicykel tam, kde ste si ho požičali, ale na niektorom z iných stanovíšť v centre mesta – napr. v Tabačke či Kulturparku.

Milan Kolcun, autor slávnych Potuliek starými Košicami a úspešnej talkshow Bez šepkára

Myslím si, že mesto by remeselníkov na Hrnčiarskej malo podporovať, je to v jeho záujme. Malo by tam byť čo najviac remesiel, tak ako bola pôvodná koncepcia. Čím viac remesiel, tým viac dôvodov tam ísť, hoc aj pre Košičana, trebárs opraviť si topánky. Turisti to majú veľmi radi.

Chybou je, že v meste chýba poriadna navigácia - viacjazyčná a prepracovaná. Ulička remesiel by mala byť otvorená aj v sobotu a poobede, čo by sa odzrkadlilo aj na jej návštevnosti pre turistov.

Skvelá je spolupráca s hrnčiarom a kováčom. Hrnčiara totiž ako jediného z ulice možno pozorovať pri práci, čo bol jeden zo zámerov. Takto je to najlákavejšie, tá interaktivita ľudí, našincov i cudzincov láka. Chodím tam so skupinami niekoľkokrát do roka.

Takže, aby som to zhrnul, podporu si zaslúžia, chýbajú brožúry vo viacerých jazykoch a dobrá navigácia a mali by mať otvorené aj cez víkend, vrátane nedele.

A najmä mali by predvádzať remeslo, lebo to je najlákavejšie.

Peter Kalmus,výtvarník a občiansky aktivista

Ulička remesiel na Hrnčiarskej už takmer 20 rokov patrí medzi moje obľúbené časti historického centra Košíc. Dielne a obchodíky umeleckého kováča a hrnčiara navštevujem pravidelne a občas ich požiadam o vysoko odbornú spoluprácu. Tie malé predajne by som skôr nazval aj skvostnými galériami užitého umenia.

S oboma umeleckými špičkovými remeselníkmi som už dlhé roky aj v priateľskom kontakte.

Podľa informácií od manželky kováča Cyrila Horáka nemajú a nemali záujem o zvýhodnené nájomné, či iné dotácie od mesta.

Mimochodom, práve v týchto dňoch minister kultúry Maďarič vyčlenil väčšiu sumu peňazí na dotácie podobných prevádzok zameraných na umelecké remeslá. Od fotoateliérov, cez malé reklamné agentúry až po umelecko-remeselné dielne.

O to viac som šokovaný, že kováčska dielňa dostáva absurdnú výpoveď. Pokiaľ som dobre informovaný, z takmer nepochopiteľných dôvodov. Rušiť niečo tak dôležité a skoro dve desaťročia fungujúce mi pripadá ako hlboké nedorozumenie.

Oni mali vyhrady k nepresnostiam v zmluve, chceli opravu a podpísať novú zmluvu, o čom informovali aj vedenie mesta, ale nebolo im to umožnené, napriek zásadným chybám v pripravenej zmluve. Na tento list dostali odpoveď: "nami navrhované podmienky ste neprijali, naše stanovisko je nemenné, žiadny priestor na zjednávanie ceny už nie je možný".

To bolo 19. septembra. A že máme odovzdať priestory. Neprebehlo ani jedno jediné stretnutie ohľadom nového dodatku k zmluve. Som presvedčený, že k podpisu akejkoľvek zmluvy sú potrebné súhlasné stanoviská oboch strán.

Ak sa v zaväznej a zaväzujúcej zmluve objavia zásadné chyby je nutné urobiť nápravu a pripraviť novú právne bezchybnú zmluvu, prípadne dodatok tej pôvodnej.

Košická ulička remesiel má bezpochyby svoje autentické čaro umocnené históriou magických Košíc. Pri dávnej návšteve poľskej Varšavy ma fascinoval a inšpiroval prístup k znvuobnoveniu starých historických domov, ktoré boli počas vojny zbúrané.

Poliaci s úctou k tradícii nechali postaviť repliky pôvodnych budov.

Rovnako by som postupoval aj v Košiciach, a nielen na Hrnčiarskej, ale aj na Orlej, Vrátnej a iných uličkách, možno budúcej pešej zóny.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 191
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 917
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 813
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 484
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 839
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 565
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 191
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 757
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 100
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 730
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 46 712
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 195
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 068
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 217
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 12 933
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 613
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 100
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 730
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 46 712
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 195
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 068
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 217
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 12 933
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 613
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu