KOŠICE. Od roku 1928 sa medzi Indiánov vrátili štyri generácie Schusterovcov. Exprezident dokonca po ťažkej chorobe, keď ho mnohí už pochovávali.
Dobrodružnú povahu zdedil exprezident Rudolf Schuster po svojich predkoch. Veď jeho strýko Ján Benedik mal iba 16 rokov, keď jedného dňa odmietol prácu vo vodnom hámri v Medzeve a vydal sa bez haliera na cestu do Brazílie.
"Na lodi bol čiernym pasažierom a cestovné si musel odpracovať ako kurič v kotolni, " smeje sa Rudolf Schuster, ktorý už ako malý chlapec počúval príbehy z ďalekej zemi, kde za strýkom odišiel aj jeho otec a nakrútili prvý slovenský čiernobiely dokumentárny film z brazílskej džungle.
Celý svoj život túžil vydať sa po stopách svojich predkov a navštíviť tie úžasné miesta, o ktorých tak zanietene hovorili. napokon sa mu to podarilo nielen samému, ale aj so ženou a deťmi a naposledy aj so štvrtou generáciou vnučkou Petrou.
Výstava 4 generácie Schusterovcov, ktorú 27. októbra otvoria na Bratislavskom hrade a potom príde aj do Košíc, mapuje práve neuveriteľné rodinné dobrodružstvo. Hádam ani nenájdeme na svete podobnú rodinu, ktorá by niečo také absolvovala.
"V januári 2014 som si pripomenul svoje osemdesiate narodeniny sympóziom na tému Európska únia a svet. Zúčastnili sa na ňom prezidenti Heinz Fischer z Rakúska, Alexander Kwasniewski z Poľska, Leonid Kučma z Ukrajiny, Emil Constantinescu z Rumunska a maďarský premiér Viktor Orbán. Vtedy mi ani na um nezišlo, že ma v tomto roku čaká náročná cesta okolo vnútrozemia Brazílie. Dávno som zabudol na to, čo som ešte pred rokom v septembri sľúbil svojej vnučke Peťke, úspešnej študentke na dvoch vysokých školách, keď zavŕšila tínedžerský vek a oslávila svoje dvadsiate narodeniny. Nechcela odo mňa žiadny darček, „iba" záväzný prísľub, že v lete 2014 pôjdem s ňou, ako so štvrtou generáciou Schusterovcov, po stopách jej prastarého otca Alojza z rokov 1927 – 1928, starého otca Rudolfa z roku 1991 a otca Petra z roku 2001. Termín prípravy sa blížil, Peťka mi každý týždeň pripomínala, čo som jej sľúbil. Nepomohli výhovorky, že v mojom veku sa môžem vybrať na takú ťažkú mesačnú expedíciu len vtedy, ak budem patrične zdravý a v dobrej kondícii," spomína Rudolf Schuster.
V máji 2014 sa teda začali vážnejšie zaoberať programom výpravy a jej zložením. V expedícii, ktorú nazvali Brazília, expedícia Schuster IV. – 2014, po schválení v rodinnej rade, sa okrem mňa ocitli: moja dcéra Ingrid, syn Peter, vnučka Petra, neter Heidy, jej synovia Boris, Dávid a jeho čínska priateľka Mangy.
"Plán trasy mi bol od začiatku jasný, lebo som ju absolvoval už dvakrát. Roku 1991, ako veľvyslanec ČSFR v Kanade, v rámci dovolenky spolu s Rudolfom Ferkom a Paľom Hlucháňom ako druhá generácia Schusterovcov, a roku 2001 s treťou generáciou Schusterovcov, ktorú tvorili okrem mňa a manželky Irenky aj moja dcéra Ingrid a syn Peter. Začala sa intenzívna spolupráca s priateľom a honorárnym konzulom Petrom Paulíčkom, ktorý mal môj zámer v malíčku, lebo so svojou manželkou Marisou sa zúčastnili na našej expedícii roku 2001. Chcel, aby sme mali, ako je to u mňa zvykom, detailný program cesty nielen na deň a hodinu, ale aj dopredu. Teda, podrobne spracovaný plán zabezpečenia dopravy lietadlami, autami (mikrobus pre 10 ľudí), loďami a člnmi a, samozrejme, aj pešie túry. Aj za intervencie prvej brazílskej prezidentky Dilmy Rousseffovej sme súhlas získali, rovnako pozvanie od dvoch náčelníkov parecízskych Indiánov, ktorých doteraz navštívili všetky tri expedície Schusterovcov, v rokoch 1928, 1991 a 2001," rozpráva Rudolf Schuster.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári