KOŠICE. Stala sa deviatou ženou v poradí, ktorá si prebrala najprestížnejšie novinárske ocenenie Pulitzerovu cenu.
Americká investigatívna reportérka Deborah Nelson včera na pôde Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach porozprávala o novinárskej práci.
Počas prednášky na tému „Ako písať o svete, ktorý sa celý mení?“ prešla reportérka širokou škálou svojich dlhoročných skúseností.
Popísala, že reportér sa zvyčajne stretáva s dverami zabu-chnutými pred nosom, položeným telefónmi, internetovými trollmi. Ale to podľa nej neznamená, že stratí záujem o tému.
„Najväčší problém je prinútiť ľudí, ktorí sa s vami nechcú rozprávať, aby tak urobili. Najmä, ak ide o tajomstvá, ktoré skrývali desiatky rokov dokonca aj pred svojimi rodinami.“
Obete Vietnamskej vojny
Poukazuje tým na jeden z najťažších prípadov, ktorému sa vo svojej kariére venovala. Išlo o sériu reportáží o amerických vojakoch podozrivých zo spáchania vojnových zločinov.
Odkryla v nich, že počas vietnamskej vojny zomierali rukami Američanov nevinní domorodí civilisti.
O prípad sa začala zaujímať v roku 2000, teda vyše tri desaťročia od tohto vojnového konfliktu.
„Nezáleží na tom, kedy pravda vyjde na verejnosť, ale musíme o nej písať. Musíte byť posadnutí hľadaním pravdy. “
Musíme vedieť o minulosti
Opísala, že bolo náročné vyhľadať po toľkých rokoch ľudí, ktorí boli do tohto prípadu nejakým spôsobom zapojení. Vychádzala pritom z archívneho spisu s rozsahom asi 9-tisíc strán, ktorý nechala vypracovať vláda, ale verejnosť s jeho obsahom nebola oboznámená.
Väčšina z bývalých vojakov, politikov či vládnych zamestnancov nebola ochotná hovoriť. Našli sa aj takí, čo jej povedali, že čakali celý život na príležitosť rozprávať o tom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári