KOŠICE. Ak by budúci rok prišiel do Košíc investor a začal by stavať byty, mohol by za svoju investíciu mestu jednorazovo zaplatiť. Umožňuje to zákon o miestnom poplatku za rozvoj, ktorý nadobudne účinnosť od 1. novembra.
Zavedenie nového poplatku je na dobrovoľnom rozhodnutí samosprávy cez všeobecne záväzné nariadenie. Košickej radnici sa príjmy týmto spôsobom od 1. januára nezvýšia.
Rezerva na ďalší rok
„V tomto a nasledujúcom roku budeme realizovať zber informácií zo stavebných úradov a útvaru hlavného architekta,“ informovala hovorkyňa radnice Linda Šnajdárová. Rovnako sa peniaze vyberať nechystajú ani v Michalovciach či v Prešove.
Zákon stanovuje minimálnu (10 eur) a maximálnu (35 eur) výšku poplatku za každý, aj začatý meter štvorcový (m2) podlahovej plochy nadzemnej časti stavby. Spoplatnenie sa netýka výstavby rodinných domov do 150 metrov štvorcových.
Nápad Chomu a Rašiho
Právna norma pochádza z dielne parlamentných poslancov Igora Chomu a Richarda Rašiho (obaja Smer), ktorý je zároveň košickým primátorom.
Poplatok by mal pomôcť mestám a obciam pri budovaní sociálnej a technickej infraštruktúry potrebnej na stavebný rozvoj. Ide o takzvané vyvolané investície, napríklad pri výstavbe obytných súborov.
Samospráva by získané financie mohla využiť na výstavbu škôlok, športovísk, dopravnej infraštruktúry či úpravu verejnej zelene.
Dlhý rad poplatkov a daní
Zámer predkladateľom návrhu zákona podľa analytika Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Dušana Slobodu nevyšiel.
„Poplatok za rozvoj sa netýka primárne developerov, ale takmer všetkých stavebníkov, a týka sa nielen nových stavieb, ale aj rekonštrukcií. Poplatok sa tak stáva ďalším z dlhého radu poplatkov a daní, ktorými verejná správa zaťažuje občanov a podnikateľov na Slovensku,“ vyjadril sa.
Aj VIA je proti novinke
Východoslovenská investičná agentúra (VIA) v Košiciach, ktorá koordinuje príchod investorov do Košíc a regiónu, s miestnym poplatkom za rozvoj tiež nesúhlasí. Považuje ho za kontraproduktívny nielen pre mesto, ale pre celý región.
„Regionálne rozdiely v rámci Slovenska, a to nespomíname postavenie oboch regiónov v rámci EÚ, sa nezmenšujú, ale zhoršujú a týmto by sa urobila 'medvedia' služba pre potenciálnych investorov, ktorých príchod do regiónu je aj tak veľmi malý,“ uviedol predseda predstavenstva VIA Peter Cacara.
„Na financovanie výstavby verejnej infraštruktúry súvisiacej s novostavbami, resp. obnovy budov vrátane zatepľovania sa musia nájsť zdroje na úrovni štátneho rozpočtu,“ dodal Cacara.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári