Od stredy sa priestor pred magistrátom výrazne zmenil. Už nie je prázdny, ako doteraz, ale ho obsadilo niekoľko sôch rôznej veľkosti.
Ako sme sa od vedúceho oddelenia kultúry a propagácie dozvedeli, výstava je súčasťou blížiacich sa osláv 99. výročia Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie, známej pod skratkou VOSR.
„Pôvodne sme plánovali pripomenúť si túto udalosť, ktorá výraznou mierou ovplyvnila aj dejiny Slovenska, až na budúci rok, pri okrúhlom výročí,“ povedal nám Milan Socík.
„Napokon sme sa rozhodli, že aj 99. výročie je dôvodom na oslavu a ľudia si pri pohľade na sochy, ktoré kedysi zdobili naše námestia a parky, radi zaspomínajú na zlaté dobré časy. Veď že bolo vtedy lepšie, priznáva čoraz viac ľudí.“
S prípravou výstavy mal magistrát veľké problémy. Lebo prísť s nápadom a schváliť ho bolo jednoduché, ťažšia už realizácia.
Väčšina sôch z čias socializmu totiž skončila v súkromných zbierkach až kdesi na Západe, iné boli rozpílené a skončili v zberných surovinách.
Z tých košických sa podarilo nájsť iba jednu - Klementa Gottwalda, ktorý zdravil Košičanov pri Dolnej bráne.
„Museli sme osloviť stovky zberateľov v celom bývalom Československu, aby sa nám podarilo zohnať aspoň časť sôch, ktoré sme si vytypovali,“ pokračuje Socík.
„Jednoznačne prvým bol Vladimír Iľjič Lenin, ktorý revolúciu v bývalom cárskom Rusku viedol. Potom nasledoval Gottwald, autor februárového prevratu v Československu, nasledovaný dvojicou ideológov, Karolom Marxom a Fridrichom Engelsom.“
Na ďalších miestach v zozname „hľadaných osobností“ minulého storočia boli Josif Visarionovič Stalin, Mao Ce-tung či Nicolae Ceausescu.
Toho sa napriek veľkému úsiliu autorov výstavy zohnať nepodarilo. Zo správy, zaslanej z Rumunska, totiž vyplynulo, že všetkých 24 524 sôch tohto prezidenta bolo zničených, aby už nič jeho vládnutie nemohlo budúcim generáciám pripomínať.
Rovnako tak neúspešné bolo pátranie po sochách Ericha Honeckera a Muammara Kaddafiho.
Ako sme sa mohli včera presvedčiť, Košičania reagovali na sochy pred magistrátom rôzne. Niektorí okolo nich prešli nevšímavo, iní (hlavne starší) sa pristavili a živo diskutovali.
Rozdelení boli na dva tábory. Časť na roky minulé spomínala v dobrom, lebo sa vraj žilo pokojnejšie, ostatní nadávali, že nemohli cestovať, povedať svoj názor a nemali káblovku.
Ostré výmeny názorov, prerastajúce do vzájomného napádania, museli riešiť policajti.
„Košičanom by som chcel pripomenúť, že výstavou revolucionárov sa akcie pri príležitosti 99. výročia VOSR nekončia. V amfiteátri sa bude v sobotu a v nedeľu o 21.00 premietať oscarový film s názvom „Lenin večne živý“ a tak, ako sa v predvečer 7. novembra kedysi organizovali lampiónové sprievody, uskutoční sa jeden aj tohto roku. V nedeľu a 18.00 hod sa pohne od Námestia Maratónu mieru k Námestiu osloboditeľov. Pozývame Košičanov s lampiónmi, vítané sú aj zástavy a transparenty z čias pred rokom 1989,“ dodal Socík.
Výstava pred magistrátom potrvá do konca novembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári