KOŠICE. Analytici Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO sa aj tento rok pozreli na hospodárenie slovenských miest a obcí.
Po rokoch znižovania dlhov samosprávy povolili uzdu. Najväčšie mestá sa začali zadlžovať – vrátane Košíc.
Celkový dlh druhého najväčšieho mesta na Slovensku stúpol za rok o polovicu jeho hodnoty.
Zatiaľ čo v roku 2014 bol celkový dlh 20,22 percenta, o rok neskôr stúpol už na 30,40 percenta (dlh magistrátu dosiahol dokonca 34,41%).
Prepočítané na počet obyvateľov mesta to znamená „sekeru“ 189 eur na hlavu každého Košičana.
Môže za to futbalový štadión
„Hlavným dôvodom zvýšenia dlhu mesta bolo čerpanie návratnej finančnej výpomoci od Ministerstva financií SR vo výške 8 mil. eur s účelovým určením na výstavbu futbalového štadióna,“ reagovala na dôvod zadlženia hovorkyňa košického magistrátu Linda Šnajdárová.
Podľa Mateja Tunegu z INEKO síce aktuálny nárast dlhu k jeho celkovej výške prispel významne, no napriek tomu nie je dôvod na obavy. Celkový dlh mesta je totiž ešte stále ďaleko pod hranicou stanovenou zákonom.
„Podľa dostupných údajov nemožno posúdiť účelnosť prijatého úveru. Hodnotili sme len to, že mesto v zásade malo priestor vziať si takýto úver,“ konštatoval v tejto súvislosti Tunega.
Podľa jeho názoru bude najmä úlohou lokálnych aktivistov a novinárov ustrážiť, či je takýto štadión v Košiciach potrebný, či nebude predražený a či bude investícia vykonaná efektívne.
Jediná výnimka je Lunik IX
„Na základe údajov, ktoré máme k dispozícii od ministerstva financií, možno konštatovať, že Košice majú dobré finančné zdravie,“ uvádza sa v analýze.
Platí to aj pre samotné mesto, teda magistrát, aj v prípade, ak sa započíta hospodárenie všetkých mestských častí.
Navyše, v uplynulých rokoch sa podľa odborníkov mierne zlepšovala aj väčšina najdôležitejších ukazovateľov.
Magistrát, ani väčšina mestských častí Košíc vo všeobecnosti nemá problém s platením faktúr na čas.
Jedinou výnimkou je Lunik IX, kde dlhodobo evidujú vyšší údaj pri záväzkoch po lehote splatnosti.
Záväzky aspoň 60 dní po lehote splatnosti mali aj mestské časti Košice-Sever a Sídlisko KVP. V tomto prípade však šlo o zanedbateľných menej ako 0,2 percenta.
Pozitívne odborníci hodnotia aj zlepšovanie bilancie bežných účtov.
„Pre magistrát aj mestské časti platí, že v rokoch 2011 až 2014 vytvárali prebytok na úrovni približne +3 až +4 %. V roku 2015 to už bolo aj v prípade magistrátu, aj pri mestských častiach okolo +8%,“ uvádza analýza.
Nárast prebytku na bežných účtoch je podľa expertov INEKO užitočný najmä z toho dôvodu, že samosprávy môžu takýto prebytok následne využiť napríklad na investovanie alebo na znižovanie dlhu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári