Korzár logo Korzár Košice

Čo si myslia osobnosti Košíc o nákladnom projekte návratu vody do Mlynského náhona?

Vysvetľujú prečo áno, prečo nie.

(Zdroj: vizualizácia)

Špecialista na dopravu Titl, výtvarník Kalmus, architekt Murko a aktivista Rovinský vysvetľujú, prečo áno, prečo nie.

Prečítajte si tiež: Preložiť štvorprúdovku z Mlynského náhonu by stálo celý rozpočet Košíc Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Peter KALMUS, umelec a aktivista

Takmer cez každé dôležité mesto preteká rieka, prirodzene väčšina miest a obcí sa začala stavať pri tečúcich tokoch. Historické Košice sa síce začali stavať kúsok od rieky Hornád, ale už pred pár storočiami bolo nevyhnutné zaviesť tok vody čo najbližšie k centru mesta. Tak vznikol Mlynský náhon, ktorý v dávnych časoch pretekal za hradbami mesta. Dostal pomenovanie po bývalom vodnom mlyne.

SkryťVypnúť reklamu

V minulosti bol využívaný na rekreáciu i ako hnacia sila. Boli na ňom vybudované mlyny, v ktorých sa nemusela mlieť iba múka. Mohli premieňať vodnú silu aj na inú energiu. Výrazom mlynský náhon sa označovali všetky mlyny, t. j. zariadenia, ktoré poháňala voda. Boli to valcovacie mlyny, kujne železa, výroba drôtu, plechu, drviče rudy atď. V 19. storočí tu postavili aj vodné turbíny. Najznámejšia bola malá vodná elektráreň Turbína na mieste Horného mlyna pri Mlynskej bašte.

V roku 1900 viedlo cez náhon až 15 mostov. Unikátna a historicky jedna z najcennejších stavieb Mlynská bašta, ktorá je aj kultúrnou pamiatkou stále chátra a rozpadáva sa. Nejaký čas pred Novembrom '89 začali rekonštrukčné práce, ktoré žiaľ ukončil záhadný požiar tesne po Nežnej revolúcii. Mlynský náhon, pretekajúci kúsok od historického jadra však postihla iná tragédia.

SkryťVypnúť reklamu

Komunistickí funkcionári sa ho totiž koncom šesťdesiatych rokov minulého storočia rozhodli poslať do večných lovíšť a v jeho koryte vybudovať štvorprúdovú komunikáciu.

Prirodzene neskutočne dynamický rozvoj a výstavba mesta potrebovali vyriešiť aj cestnú dopravu, ale nemuselo sa to uskutočniť tak drastickým spôsobom. To, čo je už desaťročia absolútne samozrejmé vo vyspelých štátoch bolo a stále je na Slovensku skoro utópiou. Návrat vody do mesta by nemusel byť len science-fiction, ak by sa v Košiciach objavil osvietený primátor, vrátane rovnakých poslancov, ktorí by boli schopní pochopiť nevyhnutnosť obnovenia Mlynského náhonu a vedeli by zohnať financie na realizáciu úplne normálneho projektu.

Vôbec by pritom nebolo nutné odkloniť cestu na Štefánikovej ulici. Stačilo by celú spomínanú dopravnú tepnu vybudovať ako tunel, ponad ktorým by tiekla v novom náhone voda. Tunel by mohol začať už niekde pri Tabačke a končiť by mohol pri Auparku.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme ideálne by bolo, ak by aj viacprúdová cesta od Štúrovej popri spomínanom nákupnom centre bola tiež situovaná do tunela. Tak ako sa o tom už pred začatím výstavby Auparku uvažovalo.

Na Námestí by tak vznikla ďalšia oddychová pešia zóna a rovnaká by mohla byť dominantou nového námestia, ktoré by som pomenoval Námestím vzniku Československej republiky na stretávaní sa Masarykovej a Štefánikovej ulice. Pretože som si vedomý, v akej realite Košíc a celej krajiny žijem, viem, že takýto dokonale reálny projekt je momentálne dokonale nereálny.

Peter MURKO, dlhoročný hlavný architekt mesta Košice

Dlhodobá téma, špeciálne v „mentálnej kompetencii" ako veľká priorita bývalého primátora a prezidenta Schustera, častokrát otváraná a diskutovaná ako by sa mohla a mala rieka vrátiť do Mlynského náhonu.

Prvýkrát som sa ja s touto problematikou stretol koncom 90. rokov počas jeho druhého primátorovania, ale vtedy mala ešte väčšiu prioritu komplexná rekonštrukcia Hlavnej a jej okolitých ulíc.

Mnohokrát som dostával od vtedajšieho primátora otázky, ale aj námety, že ako by sa to dalo, čo by to stálo a čo je potrebné technicky urobiť, aby voda v Mlynskom náhone mohla znovu tiecť. Kde pôjde doprava - to už nebola priorita.

Druhýkrát sa táto otázka otvorila pri prípravách Košíc na EHMK 2013 a vlastne sporadicky, keď sa stretneme s pánom Schusterom, je to častá téma našich rozhovorov. Medzičasom doprava v meste narastá, sú pripravované nové riešenia (napr. zjednosmernenie vnútorného dopravného okruhu, ktorého súčasťou je aj Štefánikova v trase bývalého Mlynského náhonu...)

Atraktivita a s tým aj návštevnosť centra Košíc narastá, oživujú a viac navštevujú sa nové časti, v minulosti menej atraktívne, ktoré sa oživili aj vďaka a novými investíciami kvôli Mestu kultúry - EHMK 2013 (rekonštrukcie uličky remesiel - Hrnčiarskej, Vodnej ulice, Kuntshalle, Mestského parku a iných častí v blízkosti Mlynského náhonu), narastá návštevnosť aj tejto časti centra.

Takže môj názor - dostať vodu späť do Mlynského náhonu by bolo pre mesto, jeho prepojenie s oddychovými plochami Mestského parku určite vítanou zmenou a skvelým zatraktívnením celého územia východnej časti historického centra, ale na druhej strane musí byť v predstihu jasne doriešená doprava (ako náhrada za Mlynský náhon) v tejto časti dnešnej Štefánikovej ulice.

Jediné, podľa mňa reálne riešenie je posunúť dopravu na Svätoplukovu ulicu, ale osobne nevylučujem možnosť sa zaoberať myšlienkou, ktorá tiež nie je nová - a to dvojúrovňového riešenia Štefánikovej ulice - kombinácie dopravy v podzemí a vody na povrchu.

Pavel TITL, dopravný špecialista

Nebudem sa vracať do roku 1968, keď sa vtedy na komunálnej politickej úrovni rozhodlo, že z vtedajšej Rašínovej ulice sa vypustí Mlynský náhon – teda pri turbíne zvedie do kanalizácie - a pôvodné koryto sa prebuduje na štvorpruhovú komunikáciu.

Je potrebné chápať vtedajších riešiteľov dopravy v meste, že sa snažili postupne obmedziť automobilovú dopravu v jeho úplnom centre – a to na Leninovej ulici, ktorou prechádzala dokonca štátna cesta I/68 od Prešova, cez Mier, Komenského, Maratónca, Námestie osloboditeľov a Južnú triedu ďalej na maďarské hranice.

Tento dopravný koridor v osi sever – juh pretínala na Námestí osloboditeľov druhá dôležitá dopravná spojnica I/50 od Rožňavy cez Moldavu, Šacu, s pokračovaním na Palackého a Sečovskú cestu, na Michalovce a hranicu so Sovietskym zväzom.

Až v osemdesiatych rokoch sa šesťdesiatosmička presmerovala na Prešovskú cestu, neskôr s pokračovaním cez Južné nábrežie, čím sa mohla táto komunikácia vrátane vtedy najzaťaženejšej križovatky v meste Prešovská – Sečovská dostať do finančného portfólia Slovenskej správy ciest a základný komunikačný systém mesta sa prebudoval v rámci štátom hradených dopravných stavieb – spolu s privádzačom Prešovská a obchvatom Červený rak.

Tým sa definitívne štátne cesty prvej triedy vysunuli zo širšieho centra mesta na jeho okraj, hoci v súčasnosti je tento dopravný koridor opäť súčasťou dopravne preexponovaného mestského ťahu s vysokým vyše 80%-ným podielom vnútromestskej dopravy.

Ale vrátim sa na dnešnú Štefánikovu ulicu, kde miesto žblnkajúcej vody od skorého rána do neskorých nočných hodín prúdia obojsmerne v štyroch pruhoch súvislé rady áut, vrátane nosných autobusových (bohužiaľ, bez trolejbusov) liniek, spájajúcich sídliská Dargovských hrdinov a Ťahanovce s centrom mesta.

Súčasne táto komunikácia je jediným súvislým severojužným prieťahom centra mesta, s prepojením Hlinkovej (ako cesty II/547) a Južnej triedy, ktorá ústi do v súčasnosti najdôležitejšej košickej križovatky pod mostom VSS. Štefánikova ulica nemôže byť v centre plnohodnotne nahradená Moyzesovou, nakoľko táto je z dopravného hľadiska „zaslepená" pri starej športovej hale.

Ak by sme predsa len dnes pripustili myšlienku uzavrieť Štefánikovu pre automobilovú dopravu, musíme mať náhradné riešenie, kam presmerovať dopravu, ktorú tvorí cca 2 200 vozidiel za špičkovú hodinu, resp. vyše 19 500 vozidiel za deň.

A zrazu zistíme, že chýbajú tie dopravné stavby, ktoré sú dlhodobo plánované, a taký istý dlhý čas odsúvané – verím že nie do zabudnutia. V prvom rade je nutné dobudovať komunikáciu Ľavobrežnú v úseku Rampová – Priemyselná. Touto „najľahšou" stavbou – z hľadiska nákladov aj realizácie – by som začal, ale zďaleka nekončil.

Muselo by prísť na rad cestné prepojenie Masarykova – Ľavobrežná, vrátane premostenia železnice. Keď už som pri železnici, optimálnym riešením pre dopravu v centre Košíc by bolo preloženie hlavnej stanice južne za Palackého ulicu do priestoru nákladného zoraďovacieho nádražia – to mimochodom malo byť podľa pôvodnej stratégie železníc aj urbanistických plánov mesta už dávno preložené ku železničnej stanici v Krásnej.

Tým by sa znížil dopravný nápor na Štefánikovu ulicu a uvoľnil sa koridor pre výstavbu novej komunikácie ako náhrady Štefánikovej ulice, a to cestného prepojenia Rampová – Pri plynárni, trasovaného pozdĺž železnice v centre z jej východnej strany.

A ako šľahačku na torte by som zriadil železničnú zastávku Sever, v úseku trate pri hypermarkete Tesco, ktorá už bola pred 20 rokmi projekčne pripravená, a dokonca Tesco v rámci svojej výstavby naň chcelo prispieť čiastkou 5 miliónov korún.

Problémom je však to, že mesto svojimi čiastkovými úpravami územných plán zón postupne vytvára nepriechodné bariéry pre vybudovanie toho, čo by malo dopravu v meste zlepšiť. Tak postupne sa spotvorilo priame pokračovanie Ľavobrežnej pozdĺž Hornádu nelogickým „zoserpentínkovaním" pre dopravu (ale asi výhodnejším pre investorov) trasy v areáli bývalých Inžinierskych stavieb.

Desiatky rokov dopravákmi kreslená električková trať od Senného trhu popod železnicu na Palackého s možnosťou obsluhy napr. plánovaného komplexu Vyšné Opátske taktiež zmizla z plánov mesta, v prípade výstavby novej železničnej stanice za bývalou colnicou by tu bola nanajvýš potrebná.

Postupným zahusťovaním širšieho centra mesta ako bytovou výstavbou, polyfunkciou aj administratívnymi centrami – spomeniem napr. Business Centre III Žižkova, komplex Továrenská, Strojnícka, Garbiarska, či najnovšie administratívne objekty VSE Mlynská alebo Duett na Námestí osloboditeľov – sa doprava na Štefánikovej neutlmí, ale práve naopak naďalej bude zvyšovať, a v roku 2030 dosiahne počet motorových vozidiel na tejto komunikácii vyše 25-tisíc vozidiel za deň.

A to už bude nutné riešiť križovatku Palackého – Jantárová – Protifašistických bojovníkov ako mimoúrovňovú.

Alebo budeme mať vtedy cestné prepojenia Masarykova – Ľavobrežná, Priemyselná – Rampová a Rampová – Pri plynárni, osobnú železničnú stanicu za colnicou, nákladnú za Krásnou a na Štefánikovej sa budeme voziť na člnkoch a kŕmiť labute?

Ladislav Rovinský, ochranca prírody a šéf Spolku na podporu skrášľovania Košíc

Je to reálne? Sú mestá, ktoré rieky do mesta vrátili. Bez rozhodnutia a bez snahy nájsť na to prostriedky to nejde. V našich podmienkach sa lídri spoliehajú na eurofondy - obávam sa, že tadiaľ cesta nevedie.

Nespoliehať sa na EU fondy - hľadať prostriedky inde. „Menej troviť, viacej tvoriť." ĽŠ „Nebát se a nekrást." TGM

„Nekupuj to, co nepotřebuješ, abys nemusel prodávat to, co potřebuješ." ČP

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 371
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 066
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 097
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 926
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 913
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 505
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 428
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 036
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 764
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 619
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 858
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 689
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 847
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 428
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 036
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 764
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 619
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 858
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 689
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 847
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu