HERĽANY. V obci Herľany v okrese Košice - okolie v týchto dňoch finišujú práce na oprave tamojšieho gejzíru.
Po predpokladanom ukončení koncom novembra by mal gejzír striekať do výšky zhruba 22 metrov z pôvodných osem metrov pred rekonštrukciou.
Projekt záchrany tejto národnej prírodnej pamiatky a turistickej atrakcie získal dotáciu z Environmentálneho fondu viac ako 183 000 eur, ďalšie zdroje predstavujú približne 9 600 eur.
Na poslednú chvíľu
Objekt je majetkom štátu a nachádza sa na pozemku Technickej univerzity Košice (TUKE).
Stavebné práce začali v septembri, predchádzal im geologický a geofyzikálny prieskum.
"Práce zahŕňali utesnenie kaverien vytvorených dlhodobou eróziou podložia v blízkom aj vzdialenom okolí gejzíru a upchatie privilegovaných ciest eruptovanej vody, ktorými unikala mimo vyústenia vrtu priamo do Herlianského potoka alebo podzemných priestorov," uviedol kancelár Adrián Harčár.
Priemerná životnosť podobných vrtov je podľa jeho slov niekoľko desiatok rokov, preto možno povedať, že práce boli vykonané takpovediac na poslednú chvíľu.
Umelo navŕtaný
Herliansky gejzír je unikátny tým, že strieka studenú vodu. Umelo ho navŕtali ešte v 19. storočí, vrt ukončili v roku 1875 v hĺbke 405 metrov, odvtedy možno datovať pravidelné erupcie.
Jeho vznik podmienili tunajšie bývalé kúpele, ktoré potrebovali viac liečivej minerálnej vody.
V roku 1987 gejzír vyhlásili za národnú prírodnú pamiatku a od roku 2002 patrí ku kandidátom na zápis do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.
Voda bude striekať vyššie
V poslednom období striekal vodu približne pol hodinu v pravidelných intervaloch, zhruba po 35 hodinách.
"Vykonaním početných injektáží vo viacerých horizontoch sa dosiahne to, že opravený výstroj odvedie maximálne množstvo eruptovanej vody do vyústenia vrtu. Tým sa dosiahne trvalý nárast výšky erupcie na približne 22 metrov z pôvodných osem metrov pred opravou," priblížil Harčár.
Prínosom bude aj zvýšenie bezpečnosti návštevníkov, keďže dlhodobou eróziou vznikli v okolí vrtu podzemné dutiny, ktoré mohli spôsobiť zosuv a prepadnutie povrchu.
Projekt si v záverečnej fáze vyžiadal dočasné odvedenie eruptovanej vody do potoka. Konečná forma bazénu gejzíru bude rovnaká ako pred opravou, povrch dlažby bude vyčistia a chemicky ošetria, čo má zabrániť porušeniu dlažby vymŕzaním.
Ukončenie projektu závisí od vhodného počasia pre tieto záverečné práce na povrchu.


Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári