Dokumentaristka fotografuje ženu, ktorá sama býva v lese i väzňov vo východoslovenských nápravných zariadeniach.
Popri organizovaní fotografických podujatí a vzdelávaní mladých Lene ledva ostáva čas na prípravu kníh s jej obľúbenými témami.
Aká fotografia je dobrá?
Spoločne so študentmi Školy úžitkového výtvarníctva sa vyberáme na exkurziu po výstavách Fovembra.
Podujatie s podtitulom „takmer mesiac fotografie", ponúkajúce rad výstav po celých Košiciach, vzniklo aj vďaka Lene Jakubčákovej.
Teraz sprevádza mladých záujemcov o fotografiu, z Kotolne na Strojárenskej kráčame k Rotunde s výstavou Mira Rema Dospievanie.
Viac času i pozornosti však venujeme výstave českého autora Pavla Máru Mater v Synagóge na Zvonárskej. F
otografie tváre takmer 90-ročnej mamy umelca sú veľkoformátové, „nie pre veľký formát, ale preto, že boli vytvorené veľkoformátovou kamerou, do ktorej sa zakladá každý záber zvlášť a stena s objektívom sa dá rôzne vysúvať," vysvetľuje Lena.
„Používa sa najmä v architektúre, aby sa línie nezbiehali. Máru zaujíma ľudské telo, ktoré vníma ako architektúru a pri fotení k nemu aj takto pristupuje."
A aká fotografia je dobrá? Neočakávam presnú definíciu, aj ako laik tuším, že neexistuje jednoduchá odpoveď.
„Niekde je dôležitá vizualita, niekde obsah. Dnes nemá zmysel pozerať sa, či je fotografia analógová či digitálna, či je upravovaná alebo nie, či prioritne má alebo nemá estetické kvality. Nedajú sa presne povedať pravidlá, čo je dobrá fotografia. Všetko závisí od autora, od jeho prístupu, ako sa on na fotografiu chce dívať a od odkazu, ktorý nám chce prostredníctvom nej povedať."

Fotografia zvíťazila
V KLUBE na Štúrovej vystavujú aj mladí autori, poslucháči Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.
V kontakte so študentmi je aj Lena Jakubčáková. Pôvodne vyštudovala francúzsku filológiu a literárnu vedu. Napokon ale u nej vyhrala fotografia. Skončila jej štúdium na Institutě tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opave.
O svoje skúsenosti sa delí najmä so študentmi Ateliéru fotografie na Katedre výtvarných médií a intermédií Fakulty umení TU v Košiciach a externe učí na Súkromnej strednej umeleckej škole filmovej.
Ako mama malého školáka sa musí venovať aj jemu. A tak jej na vlastnú tvorbu momentálne akosi čas nezvyšuje. Rada sa ale vracia k projektom, na ktorých pracovala v minulosti.
Od suterénu KLUBU, kde sme si v ponurom prostredí pozreli fotografie, staré takmer storočie, dokumentujúce zločiny v Austrálii, prechádzame niekoľkými poschodiami zdevastovaného objektu, ktorý na čas prichýlil fotografov 2. ročníka festivalu Fovember.
A čo byt, to iná prezentácia – počnúc študentmi, končiac napríklad českým fotografom Vojtěchom Slámom. Mládež sa pomaly rozchádza a my pokračujeme v rozprávaní o Leninej tvorbe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári