KOŠICE. Výskyt obezity a nadváhy v adolescentnom veku na košických stredných školách dosahuje až 24 %, stúpol až na 2- až 3-násobok za poslednú dekádu, čo predstavuje akútnu zdravotnú krízu.
Potvrdzujú to výsledky aktuálnej štúdie, ktorá prebieha na Klinike detí a dorastu v Košiciach s podporou ministerstva školstva.
Príčiny obezity nie sú len genetické, ale ide aj o faktory prostredia. Nemalý podiel na enormnom náraste detskej obezity má aj nezdravý životný štýl.
Zmeny srdca už u 13-ročných
"Nadhmotnosť a obezita prispievajú k veľkej časti chorôb, skráteniu dĺžky života a nepriaznivému vplyvu na kvalitu života. U obéznych sú prítomné štrukturálne a funkčné zmeny ľavého oddielu srdca súvisiace s objemovým preťažením ľavej srdcovej komory v dôsledku obezity, výsledky prebiehajúcej štúdie potvrdzujú výskyt týchto zmien už u obéznych detí s priemerným vekom 13 rokov. Tento fakt je alarmujúci. Súčasný stav neustále sa zvyšujúceho počtu detí v školskom veku a adolescencii s nadhmotnosťou a obezitou je predmetom záujmu nielen zdravotníctva, školstva, ale mal by byť predovšetkým záujmom rodín. Podobná štúdia sa robila aj na bratislavských stredných školách, medzi dievčatami bolo 6 % obéznych a 16 % s nadhmotnosťou, z chlapcov malo 8 % obezitu a 23 % nadhmotnosť," vysvetľuje prednostka kliniky MUDr. Ingrid Schusterová, ktorej tím výskum realizuje.

Veľa televízie a čipsov, málo pohybu
Globálne, v roku 2013 počet obéznych detí do veku piatich rokov sa odhaduje na viac ako 42 miliónov, z nich takmer 31 miliónov žije v rozvojových krajinách, a stáva sa celosvetovým epidemiologickým problémom 21. storočia (WHO - Svetová zdravotnícka organizácia).
Až v 96 % prípadov je obezita u detí zapríčinená nesprávnymi stravovacími návykmi, nedostatkom pohybu v kombinácii s genetickými faktormi.
Podľa najnovších výsledkov prieskumu Medzinárodnej štúdie Sociálne determinanty zdravia školákov (Health Behaviour in School-aged Children, HBSC) 86 % až 92 % detí pije pomerne pravidelne sladené nápoje, viac ako 80 % sa aspoň raz do mesiaca stravuje vo fastfoodoch.
Menej ako tretina školákov vo veku 15 rokov uviedla denne sledovanie televízie (TV) počas jedenia.
Menej ako 20 % uviedlo každodennú konzumáciu drobností počas práce a asi štvrtina uviedla každodennú konzumáciu drobností pri pozeraní TV.
Počet školákov, ktorí udávali každodennú telesnú aktivitu sa pohyboval medzi 14 % (15-ročné dievčatá) až 37 % (11-roční chlapci).

Škola obezity pre deti a ich rodičov
"Prevencia rozvoja obezity a metabolických a kardiovaskulárnych zmien spojená s obezitou u detí a mládeže je veľmi naliehavá, pretože obezite vo väčšine prípadov možno predchádzať správnou edukáciou, racionálnou stravou a zmenou životného štýlu. V rámci znižovania výskytu obezity na Klinike detí a dorastu UPJŠ LF a DFN v Košiciach funguje plne rozbehnutý ambulantný program - Škola obezity," vysvetľuje MUDr. Alžbeta Tóhátyová, ktorá spolupracuje na výskume.
V rámci tohto programu je vytvorená viacodborová spolupráca (kardiológa, endokrinológa, psychológa, diétnej sestry a zdravotných pracovníkov z odboru rehabilitácie), kedy sily spojí tím lekárov a zdravotných zamestnancov s cieľom zvrátiť trend obezity u detí a adolescentov.
Chcieť musí dieťa i rodič
"Silná stránka našej viacodborovej spolupráce je aj adekvátny prístup ku deťom v rôznych vekových kategóriách. Keď tí najmenší pomocou hier sa učia rozlíšiť zdravú stravu od nezdravej, a postupne si uvedomujú, prečo je tuk obaľujúci naše orgány nezdravý. Boj proti obezite musí byť komplexný, a práve preto sa rozbieha na Klinike detí a dorastu UPJŠ LF a DFN v Košiciach verejný prednáškový program s cieľom osloviť širokú odbornú a neodbornú verejnosť, aby sa zapojili do „boja s obezitou".
Pre účinný boj proti strašiaku 21. storočia – detskej obezity je potrebná spolupráca rodiča, obvodného pediatra a tímu špecialistov, ale aj vôľa adolescentného pacienta.
Obezita je v detskom veku definovaná na základe normatívnych hodnôt indexu telesnej hmotnosti (BMI) - BMI percentilov vzhľadom na vek a pohlavie.
Nebezpečenstvom je, že má tendenciu pretrvávať aj v dospelosti, čo vedie k vzniku kardiovaskulárnych zmien v dôsledku obezity a diabetes mellitus, pozorované už u mladých dospelých.
Zmeny v detstve ochránia zdravie
"Včasná diagnostika obezity umožní rodičom lepšie plánovať zmenu stravovacích návykov a súčasné zvýšenie fyzickej aktivity. Včasné odchytenie zabráni vzniku abdominálnej obezity, ktorá je riziková pre kardiovaskulárny a metabolický aparát. Včasné podchytenie obezity umožňuje pri rovnakých opatreniach skorú prevenciu komplikácií. Jediným príznakom komplikácií obezity je často vysoký krvný tlak a zvýšenie hladín cholesterolu a triglyceridov," upozorňuje ďalšia lekárka z tímu, MUDr. Monika Jarčušková.
Znížením hmotnosti o 10 – 15 % možno upraviť koncentráciu glukózy a lipidov v krvi, ako aj výšku krvného tlaku, ba dokonca aj inzulínovú rezistenciu.
Už aj prípady enormnej obezity
"Počas výskumu sme sa stretli aj s deťmi a adolescentmi s enormnou obezitou. 14-ročné dievča s BMI 44 a hmotnosťou 120 kg, ako aj 15-ročný chlapec s hmotnosťou 130 kg vyčnievali zo štandardov. Prekvapilo nás, že sú prípady, kedy nedôjde k podchyteniu obezity včas a v dnešnej dobe, kedy máme fitnescentrá a vhodné podmienky na športové aktivity sa stretávame s enormnou obezitou z prejedávania. Keď technika nie je využitá na prospech zdravia, a namiesto počúvania hudby pri behaní či vo fitnescentrách, deti a adolescenti si užívajú hudbu alebo nové aplikácie na mobiloch práve vo fastfoodoch, alebo zatvorení v izbách. V minulosti sa deti venovali fyzickej aktivite, spoločným hrám na čerstvom vzduchu a športovaniu namiesto vysedávaniu pred televíznou obrazovkou a prevalencia obezity ani z diaľky nedosahovala tieto rozmery," dodáva MUDr. Schusterová.
Najobéznejšie deti v Grécku a Taliansku
Najviac obéznych detí je v Európe v súčasnosti paradoxne v krajinách, ktoré mali v minulosti najzdravšie stravovacie návyky – v Grécku, v Taliansku, na Novom Zélande. Prekvapivo sa Slovinsko dopracovalo na 4. miesto.
Tradične vysoký výskyt obezity sa drží v Maďarsku.
Napriek naším očakávaniam USA vo svetovom rebríčku vo výskyte obezity je až na 5. mieste podľa najnovších aktualizácií OECD z roku 2014.
Nižší výskyt obezity ako v SR je v Brazílii a v Nórsku. Prekvapivo zaostávame za našimi susedmi - Čechmi, čo je v tomto ponímaní pozitívum.
Bandáž žalúdka nie je všeliekom, môžete aj pribrať
Bandáž žalúdka je jednou z možností v bariatrickej chirurgii. Táto operácia bola v minulosti jednou z najčastejších na Slovensku i vo svete pri indikácii pre morbídnu obezitu. Jej podstatu nám vysvetlil MUDr. Peter Pažinka z Univerzitnej nemocnice v Košiciach.
Kto je adeptom na vykonanie bandáže žalúdka? Prepláca to poisťovňa?
- K bariatrickej chirurgii sú všeobecne indikovaní obézni pacienti vo veku 18-60 rokov s BMI vyšším ako 40, resp. BMI vyšším ako 35, ale spolu s ďalšími komorbiditami za predpokladu že zníženie hmotnosti povedie k preukázateľnému zlepšeniu týchto komorbitíd. Nevyhnutnou podmienkou pre vykonanie chirugického výkonu je odporúčanie internistu-obezitológa, diabetológa, nutričného terapeuta, klinického psychológa. K chirurgickej liečbe sa pristupuje až po zlyhaní konzervatívnej liečby. Pri bariatrickom výkone po 60. roku života je nutné indikáciu zvažovať individuálne. Bariatrické výkony v súčasnosti poisťovňa neprepláca.
Koľko prípadov v Košiciach sa ročne urobí?
- Vzhľadom na to, že Všeobecná zdravotná poisťovňa tieto výkony prestala preplácať, tieto operácie sa prakticky v Košiciach prestali vykonávať.
Mohli by ste laikom vysvetliť, čo bandáž žalúdka vlastne spôsobí? Je taký človek už doživotne ochránený pred obezitou, alebo aj napriek bandáži môže priberať?
- Naloženie bandáže neznamená, že pacient môže neobmedzene prijímať potravu a napriek tomu sa mu znižuje telesná hmotnosť. Znamená to veľmi prísnu diétu, pravidelné kontroly u špecialistov, kontroly pod RTG prístrojom s adjustáciou (dopĺňaním resp. uvoľňovaním) bandáže. Pri pokračovaní v zlej životospráve pacient môže aj pribrať. Aj vzhľadom na to sú momentálne obľúbenejšie vyššie spomenuté bariatrické výkony.
Ako sa s bandážou žije? Sú nejaké obmedzenia? Alebo iné problémy?
- Pri bandáží je nutná veľmi prísna pravidelná životospráva – 5-6 x denne konzumácia malých dávok nízkokalorickej potravy. Pravidelné kontroly u špecialistov. Tak ako každá iná operácia, aj táto je spojená s rizikom všeobecných per- i pooperačných komplikácií. Vzhľadom na to, že ide o obéznych pacientov, operácie sú o to ťažšie a aj komplikácie môžu byť špecifické.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári