KOŠICE. Na krajskom súde sa v pondelok konalo pojednávanie v prípade Čečenca Hamzata S. (33).
Obsahom tzv. správneho konania bolo preskúmanie zákonnosti rozhodnutia Oddelenia cudzineckej polície PZ Košice o jeho zaistení z 2. novembra.
Hamzat, ktorý je vyše tri týždne umiestnený v Útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Sečovciach, sa pojednávania nezúčastnil. Zastupovala ho jeho právna zástupkyňa Iveta Rajtáková.

Z Košíc do Sečoviec
Hamzata zadržala slovenská polícia pri kontrole na hraničnom priechode Vyšné Nemecké vlani v januári. Predložil svoj cestovný pas, vystavený Švédskym kráľovstvom.
Keďže na Čečenca vydal v roku 2007 Federálny súd oblasti Zavodskoje v meste Groznij medzinárodný zatykač pre podozrenie z terorizmu, bol našimi úradmi zadržaný. Súd ho vzal do predbežnej a vo februári 2015 do tzv. vydávacej väzby.
Hoci Krajský súd v Košiciach v septembri rozhodol, že vydanie Hamzata do Ruska je prípustné, 2. novembra Najvyšší súd (NS) SR na základe sťažnosti cudzinca a jeho advokátky vyniesol opačný verdikt.
Čečenec bol z košickej väznice ešte v ten deň krátko popoludní prepustený, no priamo na jej schodoch ho zadržala cudzinecká polícia.
Po prevoze cudzinca na Oddelenie cudzineckej polície PZ Košice začalo konanie o jeho vyhostení zo Slovenska. Večer potom polícia rozhodla o jeho zaistení a bol umiestnený v Sečovciach.
O dva dni vydala cudzinecká polícia rozhodla o Hamzatovom vyhostení a zároveň dostal zákaz vstupu na naše územie na dobu 10 rokov.
Výkon tohto rozhodnutia by sa mal skončiť do 6. decembra, dokedy cudzincovi platí vo Švédsku vydaný pas.
"Podľa rozhodnutia cudzineckej polície bol môj klient zo Slovenska vyhostený preto, že predstavuje vážnu hrozbu pre bezpečnosť štátu. V čom spočíva to nebezpečenstvo, mi nebolo doteraz vysvetlené," povedala nám Rajtáková.

Žiadala prepustenie na slobodu
Pár dní po verdikte cudzineckej polície o zaistení jej klienta na ňu Rajtáková podala tzv. správnu žalobu. V prvom rade argumentovala verdiktom NS SR, ktorý nariadil prepustiť Hamzata z vydávacej väzby bez obmedzení.
Namietala aj fakt, že hoci jej klient opakovane žiadal kontaktovať svojho advokáta, umožnené mu to bolo až po vyše štyroch hodinách. A to v čase, kedy už cudzinecká polícia rozhodnutie o cudzincovom zaistení vydala.
Advokátka sa v žalobe zaoberala aj dôvodmi, pre ktoré bol jej klient vôbec zadržaný. Bližšie vysvetlenie, prečo ohrozuje bezpečnosť štátu sa totiž v spisovom materiáli nenachádza a 2. novembra ho ani samotná cudzinecká polícia nemala k dispozícii.
V závere žaloby preto Rajtáková žiadala, aby súd rozhodnutie cudzineckej polície zrušil a bezodkladne ho prepustil na slobodu.
V hre je kasačná sťažnosť

Na pondelkovom pojednávaní sudca oboznámil všetky listinné dôkazy, hlavne však vyjadrenia oboch strán k predmetu žaloby.
Zástupca žalovanej strany dodal, že dôvodom zadržania Hamzata bola existencia utajovanej písomne informácie, ktorej obsah nemôže zverejniť. Z nej vyplývalo, že pobyt cudzinca na Slovensku predstavuje hrozbu a preto bolo nutné začať voči nemu tzv. konanie o administratívnom vyhostení.
Súd rozhodol, že žaloba je dôvodná. Rozhodnutie cudzineckej polície zrušil a vec mu vrátil na nové prerokovanie a rozhodnutie. Hamzata nariadil bezodkladne prepustiť na slobodu.
Tento verdikt nie je právoplatný. Procesné strany a hlavne žalovaná strana má do siedmich dní od doručenia jeho písomného vyhotovenia právo podať tzv. kasačnú sťažnosť. O tej by rozhodoval Najvyšší súd SR.
"Rozhodnutie krajského súdu nás potešilo. Ale keďže konanie o výkone vyhostenia stále plynie a končí sa 6. decembra, nie je vylúčené, že sa zrealizuje skôr a môj klient sa konečný verdikt v tejto žalobe dozvie až vo Švédsku," povedala nám Rajtáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári