Platenie parkovného pred obytnými domami v širšom centre mesta vyvolalo aj otázky, či sa rovnaký systém rezidentského parkovania časom nerozšíri aj na košické sídliská. Starosta MČ Západ Ján Jakubov (Smer) hovorí, že aj keď sa vyťaženosť jestvujúcich parkovísk na sídlisku blíži vo večerných hodinách k sto percentám, situácia na Terase je v porovnaní s inými mestskými časťami priaznivá.
"Podľa posledných prieskumov máme na Terase k dispozícii zhruba 7400 parkovacích miest. Podstatná je podľa prieskumov vyťaženosť, v noci sa blíži k 100 percentám, cez deň okolo 94 percent. Treba však povedať, že motoristi parkujú nielen na parkoviskách, ale aj na spevnených plochách po staveniskách, čo nemôžeme považovať za dobré. Napriek tomu treba povedať, že sídlisko Terasa, ktoré sa postavilo pred 50 rokmi je z hľadiska zelene, hustoty zástavby a parkovísk na tom v porovnaní s ostatnými relatívne dobre. Ak by Terasa nebola zaťažovaná vozidlami motoristov, ktorí na Terase nebývajú, ale parkujú tu so služobnými autami, čo je vidieť najmä počas dňa, mali by sme parkovacích miest dostatok. Vidieť to najmä v okolí Galérie a univerzitnej nemocnice, kde je samozrejme situácia, vzhľadom na množstvo klientov, ktorí tieto inštitúcie navštevujú, niekedy aj kritická a parkoviská praskajú vo švíkoch," hovorí starosta Jakubov.
Mestská časť vybudovala v roku 2011 56 miest, v roku 2012 89 miest, v roku 2013 len 12, v roku 2014 až 71 miest, v roku 2015 iba 16 a v roku 2016 bude vybudovaných spolu 51 parkovacích miest.
Starosta hovorí, že postupujú podľa množstva finančných prostriedkov, dopytu občanov a berú do úvahy aj nesúhlasné petície, keď ľudia nechcú parkoviská na úkor zelene.

Systém plateného parkovania v širšom centre podporuje
"Platené parkovanie na Terase nie je téma, ktorou sa zaoberáme. Myslím si, že parkovanie na Terase je vo všeobecnosti akceptovateľné, samozrejme sú lokality, kde sa budeme snažiť hľadať riešenia spolu s nemocnicou na lepšie využívanie ich plôch, ale to je vecou jednania. Žiadnu verejnú súťaž na výber správcu parkovísk a s tým spojené platené rezidentské parkovanie neplánujeme organizovať," zdôraznil Jakubov.
A ako bude hlasovať v súvislosti s EEI na decembrovom mestskom zastupiteľstve?
"Narodil som sa na Mlynskej ulici. Ak by som tam býval dodnes, bol by som znevýhodnený oproti iným občanom mesta. Nemôžem prísť s autom k domu, lebo je tam pešia zóna, musím si kúpiť rezidentskú kartu za 100 eur, toľko sa doteraz platilo. V súčasnosti podľa platného nariadenia platia 35 eur a podľa návrhu má karta zlacnieť na 20 eur. Vrátiť sa do stavu, keď platené regulované parkovanie platilo len pre centrum mesta nepovažujem za dobrý krok, lebo si musíme uvedomiť, že bez regulácie vozidiel len ťažko zabezpečíme občanom dostatok parkovacích plôch pri obytných domoch, kde bývajú. Systém, ktorý sa zavádza, sa po čase vyhodnotí, ukážu sa jeho plusy i mínusy, ale myslím si, že vrátiť sa do stavu, že platia len bývajúci v centre by nebolo dobrým krokom," hovorí Jakubov.

Jakubov: Nariadenie nie je dogmou
Prečo by si mesto nemohlo parkovanie zabezpečiť samo?
"Túto činnosť už robila mestská spoločnosť cez Správu majetku, ale nevedela to zrejme robiť tak efektívne ako súkromná firma. Existuje na to veľa názorov, niektorí hovoria, že štát a samospráva sa neosvedčili ako dobrí podnikatelia. Ukazuje sa to aj v Európe, že súkromné firmy sú najímané mestami na správu parkovísk. Situácia v Košiciach je taká, že firma bola vybratá, zmluva bola podpísaná, proces prípravy rezidentských lokalít nebol ideálne zvládnutý. Návrh zmien nariadenia do decembrového zastupiteľstva je súborom viacerých ústupkov v prospech občanov i aktivistov, aby sa systém vylepšil. Som toho názoru, že všeobecne záväzné nariadenie nie je dogmou, poslanci sa k nemu môžu kedykoľvek vrátiť a na základe skúseností prehodnotiť, ako funguje, čo to mestu a občanom prináša a potom sa rozhodnúť, čo ďalej."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári