Množia sa informácie okolo možného predaja košických oceliarní. Záujemcov je niekoľko. Europoslanec Richard Sulík (SaS) pre Korzár počas rozhovoru v Štrasburgu povedal, že ekonomické faktory hovoria jasnou rečou. Vie, že sa to Košičanom páčiť nebude, ale výroba ocele by sa podľa neho mala odstaviť a fabrika by sa mala zamerať len na jej spracovanie.
Veľa sa v Košiciach hovorí o odchode U.S. Steelu. Ako to vidíte vy?
"Spoločnosť U.S. Steel má pomerne chaotickú stratégiu alebo skôr žiadnu. Kroky, ktoré v minulých rokoch robili, sa nijako na ucelenú stratégiu nepodobali. Ťažko sa hľadajú s investorom dlhodobé riešenia, keď nemá jasno, čo chce robiť – predať, nepredať, expandovať v Európe alebo neexpandovať.
Preto by som nebol veľký optimista v tom, či U. S. Steel naozaj ostane. Ak im za to budeme platiť, dávať rôzne úľavy a investičné stimuly, dotovať elektrickú energiu, tak potom nejaký čas ostanú. To ale nie je dlhodobé riešenie."

Čo teda možno prakticky urobiť?
"Bolo by dobré sa poobzerať po alternatívach alebo po inom investorovi, ale pravda je, že len U. S. Steel rozhoduje, komu a za koľko to predá.
Štát do toho vstupuje málo, ale je potrebné byť na to pripravený. Ak by sa naozaj rozhodli košickú fabriku utlmiť, mať v zálohe prechodné programy. Som proti štátnym dotáciám, ale keď ide o také množstvo ľudí, tak si viem predstaviť, že sa pripravia 6 alebo 12-mesačné programy rekvalifikácie a potom sa aj zrealizujú. Ale robiť v jednom kuse opatrenia, len aby sa uráčili ostať, tak to by som nerobil."
V USA vyrubili na čínsku oceľ vysoké clá, nebola by to aj cesta v Európskej únii?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári