VÝCHOD. Za posledných desať rokov na východnom Slovensku registrovali takmer 60 nových pacientov infikovaných vírusom HIV.
V Košickom kraji ku koncu septembra tohto roku pribudli traja, v Prešovskom kraji dvaja ľudia.
V oboch samosprávnych celkoch je spolu 87 pacientov s týmto vírusom. Ukazujú to posledné štatistiky Úradu verejného zdravotníctva.
Rekordné boli v Košickom kraji roky 2007 a 2009, keď diagnostikovali nebezpečné vírusové ochorenie u piatich pacientov.
V Prešovskom kraji vírus HIV potvrdili u siedmich pacientov v roku 2014.
Nákaza počas prvého sexu
V košickej univerzitnej nemocnici evidovali v minulosti viacero nezvyčajných prípadov. Napríklad jeden z východniarov udával až 4-tisíc sexuálnych partneriek.
Slovenskou raritou je zrejme mladá východniarka, ktorá sa nakazila počas prvého sexu. Pokrok v medicíne umožnil človeku, ktorý sa infikoval v 25 rokoch, žiť ďalších 40 rokov.
„V poslednom desaťročí pozorujeme u nás vzostupný trend vo výskyte nových prípadov HIV infekcie a stúpa aj počet ľudí žijúcich s HIV infekciou,“ hodnotí správa o výskyte infekcie v Slovenskej republike.
U desiatich percent nevedia
Na Slovensku diagnostikovali a epidemiologicky vyšetrili 65 nových pacientov HIV infekcie. U šiestich sa prejavilo štádium AIDS. Traja ľudia s HIV zomreli.
„Väčšina HIV infekcií bola zaznamenaná v skupine mužov majúcich sex s mužmi a získanie nákazy homosexuálnym stykom bolo stanovené v 64,2 percenta prípadov. Heterosexuálnym stykom bolo prenesených 23,5 percenta infekcií, 2,2 percenta injekčným užívaním drog a v 10 percentách nebol spôsob prenosu stanovený,“ dopĺňa správa.
„Infekcia vírusom HIV, ktorý vyvoláva ochorenie AIDS, sa v priebehu prvých týždňov u človeka prejavuje akútnym ochorením podobným infekčnej mononukleóze, ktoré väčšinou rýchlo odznie,“ opisuje zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach a UNLP Košice Pavol Jarčuška.
Imunita sa oslabuje
Aj keď podľa odborníka môže nasledovať viacročné bezpríznakové obdobie, imunitný systém človeka sa bez účinnej liečby postupne oslabuje a chorého začínajú trápiť chronické respiračné alebo plesňové ochorenia, či atypické nádory, v dôsledku ktorých napokon zomiera.
„Realita je taká, že ani po 35 rokoch nemáme účinný liek na definitívne porazenie pôvodcu ochorenia, no vo vyspelých krajinách, ku ktorým patrí aj Slovensko, už majú pacienti k dispozícii vysokoúčinnú antiretrovírusovú terapiu, ktorá im dokáže značne predĺžiť a skvalitniť život napriek infikovaniu vírusom. No prevažná väčšina chorých zo zaostalejších oblastí sveta nemá prístup k efektívnej liečbe,“ dodáva profesor.
Vo svete sa vírusom HIV nakazilo asi 65 miliónov ľudí a 25 miliónov ochoreniu AIDS podľahlo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári