KOŠICE. Vedenie mesta prichádza s ďalším vyjadrením k petícii za zmenu koncepcie parkovania. Magistrát v ňom tvrdí, že z celkového počtu 17-tisíc podpisov patrilo rezidentom iba 3-tisíc.
„V rezidentských zónach žije takmer 40-tisíc Košičanov, takže svoju nespokojnosť s novým systémom parkovania podpisom vyjadrilo iba 8 percent obyvateľov,“ napísala hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.
Podľa mesta detailné zhodnotenie petície prinieslo potvrdenie potreby regulovať parkovanie v širšom centre.
„Približne 14-tisíc podpisov patrí ľuďom, bývajúcim mimo rezidentských zón, ktorým pravdepodobne vyhovovalo bezplatné parkovanie v širšom centre mesta, bohužiaľ mnohokrát na úkor obyvateľov rezidentských zón. To len potvrdzuje, že hlavná úloha parkovacieho systému je zavedenými zmenami dosiahnutá,“ uvádza mesto prostredníctvom svojej hovorkyne.
Pozvánka na zastupiteľstvo
Podľa aktivistu Henricha Burdigu sa zavedenie rezidentských zón týka všetkých Košičanov a nie iba 40-tisíc rezidentov.
„Richard Raši by si mal uvedomiť, že je primátorom viac ako 240-tisíc Košičanov a nie iba obyvateľov širšieho centra. Pokiaľ si Raši myslí, že sa mu parkovacou koncepciou od EEI podarilo vyriešiť problémy s parkovaním, odporúčam mu ísť sa pozrieť na okraj spoplatnených zón alebo do niektorých častí rezidentských lokalít a bude sklamaný,“ povedal Burdiga.
Nad vyjadreniami mesta vyjadril znepokojenie aj predseda petičného výboru Igor Petrovčik, ktorý očakával, že sa vedenie mesta bude snažiť od začiatku spochybňovať a zľahčovať petíciu.
„Určite sme nečakali, že sa primátor prostredníctvom svojich zamestnancov a poslancov odhodlá k takýmto úbohým krokom, ktoré nám v posledných dňoch predvádza,“ povedal predseda petičného výboru.
Aktivisti považujú všetky výhrady zo strany mesta voči petícii za hrubé porušovanie petičného práva.
„Pevne veríme, že občania si už s prepáčením nenechajú „kydať“ na hlavu a v pondelok 12. decembra prídu ráno na Magistrát osobne povedať mestským poslancom a hlasno zakričať, aby sa už konečne prestali pri hlasovaní riadiť palcom námestníčky primátora, ale aby hlasovali podľa svojho svedomia a vedomia v duchu toho, čo chcú ich voliči a nie čo si želajú „nadľudia“ z parku pri stanici,“ vyzval Petrovčík.
Ďalší z aktivistov Karol Labaš si myslí, že primátor Richard Raši nevie stráviť, že nechcenú petíciu musel zo zákona predložiť na rokovanie zastupiteľstva na vybavenie, preto sa pokúsil aspoň sťažiť jej vybavenie tým, že ju predložil ako informáciu, ktorá má byť na rokovaní zastupiteľstva poslancami vzatá na vedomie.
„Ak sa to nezmení a poslanci nebudú môcť dávať pozmeňujúce návrhy na splnenie cieľa petície, petičný výbor dá preveriť, či týmto postupom nedošlo k nezákonnému mareniu vybavenia petície,“ dodal Labaš.
Politológ: Absurdné
Nad pohľadom magistrátu na petíciu krúti hlavou aj politológ Tomáš Koziak, ktorý tvrdí, že jej výklad mestom je absurdný.
„To, že podpisovú akciu podporilo 8 percent rezidentov, nehovorí nič o tom, aká je vôľa zvyšných obyvateľov širšieho centra. Nikto predsa nemôže vedieť, prečo ju niektorí ľudia nepodpísali,“ povedal Koziak.
Politický analytik si pri nesprávnom výklade princípu petície mestom pomohol príkladom z volieb.
V nich napríklad súčasný primátor Košíc Richard Raši získal v roku 2014 z bezmála 198-tisíc možných hlasov iba necelých 36-tisíc. To predstavuje iba 18 percent hlasov Košičanov.
„Znamená to teda, že zvyšných viac ako 80 percent oprávnených voličov bolo proti zvoleniu súčasnej hlavy mesta?“ pýta sa politológ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári