KOŠICE. Lyžiari v okolí metropoly východu budú mať počas zimnej sezóny veľmi zjednodušený výber stredísk, kde budú môcť robiť slalomové a iné oblúky. Na zvýšené tržby sa môžu tešiť majitelia Jahodnej, lebo konkurenti im z rôznych príčin postupne „odpadli“.
Keďže v areáli v Kavečanoch, ktorý vlastní rovnaká spoločnosť ako Jahodnú, pôjdu len detské vleky a na Plejsy sa po zatvorení mosta cez Ružín pri Košických Hámroch výrazne sťaží prístup z metropoly východu, upierali sa nádeje košických lyžiarov na svahy pod Kojšovkou.
Tie však rovnako ako pred rokom zostanú zatvorené, čo v stredu oznámil ich nový vlastník – košická eseročka Noad.

Zostane len bufet cez víkendy a sviatky
„Po neľahkom rozhodovaní by sme chceli oficiálne oznámiť, že lyžiarske stredisko bude v sezóne 2016/2017 bohužiaľ mimo prevádzky. Pre všetkých návštevníkov, ktorí si budú v zime užívať turistiku, bežky, skialpinizmus prípadne iné formy oddychu v prírode, sme sa rozhodli zachovať aspoň čiastočnú prevádzku bufetu ako službu pre Vás, aby ste sa mali kde občerstviť a ohriať pri Vašich zimných aktivitách,“ tvrdia vo svojom vyhlásení na ich webstránke.
Neotvorenie strediska zdôvodňujú tým, že jeho súčasný stav im neumožňuje ponúkať služby, ktoré by svojou kvalitou a rozsahom zodpovedali modernej dobe.
Ako hovoria, bez rekonštrukcie dopravných zariadení, opravy ubytovacích kapacít, vybudovania zóny pre deti, úpravy lyžiarskych tratí a bez možnosti vybudovania umelého zasnežovania, by bola prevádzka Skiparku Erika vysoko neefektívnou a aj stratovou záležitosťou.
Preto sa rozhodli, že namiesto ďalších strát dajú prednosť investovaniu prostriedkov a času do prípravy nového projektu a to strediska nielen so zimnou, ale celoročnou prevádzkou v okolí Kojšovskej Holi.

Ministerstvo malo pri EIA 43 pripomienok a odporúčaní
V tejto súvislosti už odovzdali svoj projekt rozširovania Skiparku Erika ministerstvu životného prostredia na posúdenie jeho vplyvu na životné prostredie.
Sekcia enviromentálneho posudzovania ministerstva však v hodnotení vplyvu EIA vyslovila viacero zásadných výhrad, ktoré revitalizáciu celého areálu v lepšom prípade výrazne zdržia.
Problémom by bolo nielen vybudovanie zasnežovania, ale aj výrub stromov, pričom ministerstvo malo dokopy k ich zámerom 43 pripomienok a odporúčaní.
Z troch rozvojových variantov, resp. zachovania súčasného stavu, sa na ďalšie posudzovanie dostal práve ten, resp. najjednoduchší variant A s možnosťou riešenia prepojenie do Kojšovskej doliny.

Nová sedačka
Noví investori majú napr. v pláne vybudovanie novej sedačkovej lanovky až na vrchol Kojšovskej hole, ktorá by nahradila súčasnú starú trojsedačku, vedúcu takpovediac „odnikiaľ nikam“ do sedla Golgota (tam bude v budúcnosti medzistanica).
„Lanovka by mala začínať na mieste, kde dnes stojí objekt, ktorý v minulosti patril VVS. Nachádza sa vedľa chaty Brajnerka, ktorú vlastnia Štátne Lesy. Výhodou je, že nebude potrebné návštevníkov strediska ťahať cez celú obec k nástupnej stanici a komplikovať tak dopravu v obci, ale na začiatku obce odbočia smerom na bývalé rekreačné stredisko Hutných stavieb (to by malo byť po rekonštrukcii súčasťou nového strediska) a po 700 metroch jazdy po rovnej ceste budú pri nástupnej stanici lanovky,“ uviedol pre Korzár jeden z konateľov eseročky Noad Andrej Šimko.
Dodal, že objekt je v priamke dnešnej trasy lanovky zhruba o 650 metrov „nižšie“.
Ďalšia nová sedačka má viesť z nástupnej stanice v Perlovej doline na Zlatoidskú hoľu, ktorá je nad chatou Erika. Z Golgoty pôjde na Zlatoidskú hoľu prepájací vlek.
Lyžiarsku ponuku by doplnil tucet zjazdoviek s celkovou dĺžkou 12,6 kilometra.
Atrakciou by bola aj nová reštaurácia na Kojšovke s kruhovým výhľadom a kapacitou 80 ľudí.
Takéto prebudovanie areálu by ich podľa predbežných prepočtov vyšlo na zhruba 13 miliónov eur.
Zatiaľ ešte majú chuť bojovať
„Náš projekt sme pripravovali s dôrazom na citlivý prístup k prírode a s pocitom, že prinavrátiť starým hodnotám zašlú slávu v duchu 21. storočia bude úradmi vítané, ocenené a v neposlednom rade podporované. Po prvých úradných konaniach a vyjadreniach musíme bohužiaľ konštatovať, že sme sa mýlili. Je pred nami ešte dlhá cesta a dlhý boj, ktorý ale zatiaľ máme snahu a chuť úspešne dobojovať,“ skonštatovali.
Výsledkom ich snahy a odhodlania malo byť moderné a funkčné stredisko s celoročnou prevádzkou, ktoré by si podľa nich nielen Košice, ale aj Zlatá Idka, Kojšov a Gelnica a celý región určite zaslúžili.
Zdá sa im, že len obťažujú úrady
„Ak však bude prístup úradov striktne formálny, ak ich naše snahy budú obťažovať, tak ako je tomu dnes a ich požiadavky budú nerealizovateľné, dôjde jedného dňa k definitívnemu uzatvoreniu celého strediska. Ako noví vlastníci a aj Košičania si uvedomujeme našu obrovskú zodpovednosť za to, že tento projekt je reálne poslednou možnosťou, aby v budúcnosti v priestoroch Kojšovskej Hole existovalo moderné stredisko oddychu a relaxu pre všetkých obyvateľov Košíc a priľahlého regiónu s celoročnou prevádzkou a aby o desať rokov minulú slávu nepripomínali len ruiny chaty Erika, kupoly meteoradaru, dopravných zariadení, bufetu Katka a atď,“ dodávajú vo svojom vyhlásení súčasní konatelia spoločnosti prevádzkujúcej Skipark Erika Viliam Nováček, Stanislav Kurilak a Andrej Šimko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári