KOŠICE. Košický kraj je lídrom Slovenska v počte opitých vodičov za volantom. A možno ich bude ešte viac, keďže december patrí medzi najrizikovejšie mesiace.
Predvianočné obdobie je tradične spojené s množstvom firemných večierkov či návštevami vianočných trhov.
Podľa polície práve december patrí dlhodobo k mesiacom, keď za volant sadá najviac vodičov pod vplyvom alkoholu.
Proti tomto neduhu sa rozhodlo zabojovať aj Slovenské združenie výrobcov piva a sladu, v spolupráci s vybranými reštauračnými zariadeniami po celom Slovensku. V piatok spustilo kampaň – „Keď pijem, auto zostane doma“.
Najhorší na Slovensku
„Približne 9 % zo všetkých dopravných nehôd na Slovensku sa stane pod vplyvom alkoholu. Zapríčiní ich 90 % mužov a 10 % žien. Za posledných päť rokov najviac vodičov pod vplyvom alkoholu zistili policajti v Košickom kraji a najmenej v Trnavskom kraji,“ vysvetlil riaditeľ odboru dopravnej polície PPZ Ján Ignaták.
„Podľa našich aktuálnych štatistík od januára do októbra 2016 bol zistený alkohol u 7 670 vodičov motorových vozidiel. Za to isté obdobie sa na slovenských cestách stalo 914 dopravných nehôd zavinených vodičmi motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu.“
Chutí aj ženám
Mnohí vodiči podceňujú vianočné či novoročné prípitky alebo následný zostatkový alkohol v krvi. „December patrí k mesiacom v roku, keď vodiči pod vplyvom alkoholu spôsobujú najväčší počet nehôd. Zvlášť ženy vodičky sa najčastejšie správajú nezodpovedne práve v tomto mesiaci,“ vraví Ignaták.
Čo sa týka dní v týždni, víkendy patria k dňom, keď si aj muži, aj ženy vypijú viac ako inokedy a potom sadnú za volant. Muži šoférujú pod vplyvom alkoholu prevažne v sobotu a nedeľu, ženy v piatok a sobotu.“
Pozor na zostatkový alkohol
Alkohol za volantom má vážne následky. Od januára do októbra prišlo na slovenských cestách o život 22 ľudí pri autonehodách, kde hral úlohu aj alkohol. Ťažko zranených bolo 75 a ľahko zranených 371.
„Ak sme na akciu z nejakého dôvodu prišli autom a predsa pili alkohol, možností máme viac: zavolať si taxík alebo drink taxi, nechať sa odviezť triezvym priateľom, použiť MHD alebo ísť pešo a prevetrať si hlavu, “ konštatuje Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.
Problémom u šoférov býva aj zostatkový alkohol. Aj preto v niektorých podnikoch dostanú konzumenti v týchto dňoch k účtu za pivo aj alkotester, ktorým si môžu ráno skontrolovať zostatkový alkohol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári