KOŠICE. Pretlak gymnázií spôsobuje nižší záujem o učebné odbory.
Slovensko je automobilovou veľmocou, ktorá sa už teraz potýka s nedostatkom kvalifikovaných síl.
Ak nebudú, automobilky a servisy začnú prijímať ľudí napríklad z Rumunska.
Akútny nedostatok ľudí
„Musím, žiaľ, povedať, že je akútny nedostatok automechanikov, autoelektrikárov či lakovníkov. Chýbajú. Pre náš región, ktorý síce automobilku nemá, ale má servisy, je to veľký problém. Majú veľký nedo-statok týchto síl. Dá sa povedať, že každý jeden autorizovaný servis, ktorý sa nachádza v Košiciach a okolí, potrebuje minimálne jednu až dve z uvedených profesií,“ vysvetľuje zástupca riaditeľa SOŠ automobilovej Peter Vida.
Aj preto štát i SOŠ automobilová v Košiciach bubnujú na poplach.
Škola dokonca dostala z ministerstva školstva 3 000 eur na propagáciu nedostatkových odborov v automobilovom priemysle.
„Robíme aj v spolupráci so zriaďovateľom KSK, čo sa dá. Snažíme sa ľudí presvedčiť, že ak chcú mať ich deti prácu, nech študujú tieto odbory. Po skončení školy môžu ísť do automobiliek či servisov. Požiadavka zo strany verejnosti je dávať do autorizovaných servisov autá, ale tam vzniká problém. Máme zmluvy s vyše 60 firmami o spolupráci v praktickom vyučovaní. V každom servise však počúvame, aby sme im odporučili šikovného mechanika, karosára, lakovníka, že ich okamžite zoberú do práce,“ vysvetľuje Vida.
Rodičia chcú gymnazistov
Škola má potenciál na vyše 1 000 žiakov, momentálne ju navštevuje asi 600.
„Ak by sme mali školu naplnenú naplno, aj tak by si našli prácu. Je to veľký problém Slovenska. Boli tu zástupcovia BMW z Nemecka a hľadali žiakov, ktorí aspoň čiastočne rozprávajú nemecky, že ich okamžite zamestnajú vo svojej výrobe v Nemecku. My však nemáme dostatok ani doma.“
Mladí vraj majú vidinu ísť do zahraničia, zarobiť veľké peniaze, ale tam nepracujú vo svojom odbore. SOŠ automobilová je jedinou školou v rámci automobilového priemyslu od Banskej Bystrice na východ. Čo mladým vadí?
„Dnes nie je problém dostať sa na gymnázium, tých je prebytok. Absolvent však po skončení štúdia nemá chlieb v ruke. Rodičia chcú pre svoje deti to najlepšie. Myslia si, že ak budú mať gymnázium a vysokú školu, budú mať dobrú prácu. Opak je pravdou. Dnešný priemysel je zameraný na techniku a ľudí zameraných najlepšie na čo najpresnejšiu profesiu. Teda na ľudí s výučným listom, prípadne maturitou. Zamestnanosť našich absolventov je takmer stopercentná. Zamestná sa každý, kto chce pracovať.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári