Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

EEI v Košiciach ostáva. Čo na to šéfovia radnice a aktivisti?

Radnica: Máme jasné pravidlá. Aktivisti: Petíciou si poslanci vytreli zadok.

(Zdroj: Korzár/Judita Čermáková)
Anketa:
Kto by mal mať podľa vás na starosti parkovanie v Košiciach?
1. mestská firma
2586
2. spoločný podnik mesta Košice a súkromnej firmy
127
3. súkromná firma
148
Hlasovalo: 2861

Anketa už bola ukončená.

Mestskí poslanci schválili na pondelkovom zastupiteľstve viacero zmien parkovacieho nariadenia č. 157.

Platiť začnú od 1. januára 2017.

Kľúčovú požiadavku aktivistov aj petičiarov na odňatie správy nad 10 rezidentskými lokalitami firme EEI odmietli.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mesto však napokon ustúpilo v mnohých bodoch.

Znížia sa ceny rezidentských kariet a dostane sa k nim viac vodičov.

1. Ako hodnotíte výsledok hlasovania poslancov o parkovaní v meste Košice?

2. Aké riešenie by bolo podľa vás ideálne, resp. máte nejakú alternatívu, ktorá by podľa vás bola lepšia ako súčasný stav?

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Čo sa zmení v platenom parkovaní v Košiciach od 1. januára Čítajte 

Richard Raši,primátor

1. Za mimoriadne závažný a znepokojujúci považujem fakt, že poslanci, ktorí nepodporili zmeny v parkovaní, pripravené na základe požiadaviek obyvateľov mesta, svojím rozhodnutím nepodporili napríklad uľahčenie parkovania pre ťažko zdravotne postihnutých občanov, najmä tých, ktorí sú odkázaní na invalidný vozík, barly alebo iné zdravotnícke pomôcky. Tí, ktorí nehlasovali za pozitívne zmeny v koncepcii parkovania, nehlasovali ani za zlacnenie parkovania pre seniorov. Nehlasovali za to, aby rodičia mohli svoje deti pohodlne vyložiť a naložiť z áut pri materských a základných školách. Svojím hlasovaním boli aj proti tomu, aby mohli dať majitelia bytov svoju rezidentskú kartu podnájomníkom.Som preto veľmi rád, že väčšina poslancov tieto vyslovene pozitívne zmeny, ktoré navrhli samotní obyvatelia nášho mesta, schválila a nepodľahla tlaku ľudí, ktorým nevyhovuje zavedenie jasných pravidiel, umožňujúcich obyvateľom rezidentských zón zaparkovať bez problémov v mieste svojho bydliska, ako je to štandardné vo všetkých väčších európskych mestách. Bohužiaľ, tému parkovania využili niektorí poslanci a aktivisti na osobnú prezentáciu a posilnenie vlastných, pravdepodobne politických ambícií. A tak sa táto téma stala nástrojom politického boja, pretože pochopili, že dlho nebudú mať takú veľkú príležitosť zviditeľniť sa, populisticky ju využiť proti mne a zneužiť na to verejnosť a médiá.

2. Ak považujete za ideálne riešenie také, ktoré vyhovuje všetkým, tak vás môžem ubezpečiť o tom, že také riešenie v prípade zavedenia parkovacieho systému ani neexistuje. Nielen v Košiciach, nikde na svete. Vo vyspelých európskych krajinách začali s riešením tohto problému presne tak ako my. Prioritou pre nich aj pre nás je a bude, aby obyvatelia v rezidentských zónach dokázali bez problémov zaparkovať v blízkosti svojich domovov. Aby návštevníci dostali možnosť bez problémov zaparkovať na parkoviskách v rámci rezidentských zón. Aby všetci rešpektovali prijaté pravidlá a aby namiesto chaosu v parkovaní zavládol poriadok. To je to najlepšie a jediné riešenie problému s parkovaním. Nepochybujem o tom, že sa k nemu dopracujeme aj v našom meste.

Skryť Vypnúť reklamu

Renáta Lenártová, viceprimátorka

1. „Som veľmi sklamaná prístupom niektorých poslancov, ktorí odmietli podporiť zmeny všeobecne záväzného nariadenia o parkovaní, vychádzajúce v ústrety ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím a obmedzenou mobilitou, ďalej seniorom, ktorí od nás, komunálnych politikov očakávajú, že im vrátime to, čo pre mesto urobili a budeme sa usilovať o to, aby mohli aj na dôchodku plnohodnotne žiť, ale títo poslanci odmietli vyjsť v ústrety aj rodičom s malými deťmi, ktorí ich privážajú a odvážajú autami do školských zariadení. Tento prístup je pre mňa nepochopiteľný a neakceptovateľný aj z pohľadu lekárky a matky. Pripravili sme zmeny v parkovaní, ktoré rešpektujú tieto potreby a predsa to niektorým poslancom nestačilo na to, aby uprednostnili verejný záujem pred svojím osobným záujmom. Títo ľudia nám hovoria, že kvôli parkovaniu to súčasnému vedeniu mesta a väčšine poslancov, ktorí podporili zmeny v parkovacom systéme, voliči o dva roky počas komunálnych volieb spočítajú a nebudú nás voliť. Ja si naopak myslím, že Košičania nezabudnú na to, ako odmietli práve odporcovia pozitívnych zmien v parkovaní pomôcť ľuďom, vyjsť im v ústrety a spočítajú to v komunálnych voľbách práve im.

Skryť Vypnúť reklamu

2. „Myslím, že odpoveď na túto otázku nám dá sám život a reálne uplatňovanie zmien v parkovaní v každodennej praxi. Košičania sa už ale mohli presvedčiť o tom, že tak ako sme hovorili od začiatku, parkovací systém nie je nemenná dogma, zostavená zo striktných pravidiel. Je to živý organizmus, ktorý má schopnosť prispôsobiť sa obyvateľom mesta. Zároveň je ale zrejmé, že nie všetci môžu byť so zavedenými pravidlami spokojní. To skrátka ani nie je možné, pretože v našom meste je viacnásobne viac osobných áut ako parkovacích miest. Postupne vytvoríme nové parkovacie miesta a vyriešime parkovanie v centrálnej mestskej zóne a v desiatich rezidentských lokalitách, ale to znamená iba začiatok, pretože ak chceme problém statickej dopravy zvládnuť v celom meste, budeme musieť budovať nové parkovacie miesta a zaviesť parkovací systém aj v ostatných častiach mesta."

Martin Petruško, viceprimátor

1. „Ako predseda Komisie debarierizácie mesta Košice som veľmi rád, že poslanci mestského zastupiteľstva schválili v rámci zmien vo všeobecne záväznom nariadení opatrenia, ktoré parkovanie pre ťažko zdravotne postihnutých občanov od 1. januára 2017 výrazne zjednodušia. Zástupcovia osôb s ŤZP z rôznych organizácií poukázali totiž na veľký počet parkovacích preukazov, pričom podstatná časť týchto parkovacích preukazov pripadá na osoby, ktoré sami nie sú vodičmi, ale potrebujú sprievod. Upozornili na to, že v prípade, ak nejde o sprievod vozičkára, osoby s parkovacím preukazom by nemali dlhodobo obsadzovať vyhradené miesta pre ŤZP a najmä nie bez sprevádzanej osoby s ŤZP. Považujem za veľmi dôležité, že poskytneme zľavy na rezidentskú parkovaciu kartu vo výške 5 eur aj tým ŤZP osobám, ktoré sú odkázané na invalidný vozík alebo majú výrazne obmedzenú možnosť pohybu kvôli ochoreniam dolných končatín. Myslím, že je veľmi dobré pre ŤZP, že do 31. 7. 2017 budú môcť bezplatne parkovať na parkoviskách tarifného pásma 3 a 4 v centre mesta, určite im to pomôže. Takisto vítam, že poslanci schválili návrh mesta, aby parkovacie karty v rezidentských zónach mohli získať aj podnájomníci."

2. „Ideálne by bolo, ak by si Košičania začali postupne uvedomovať to, čo už pochopili obyvatelia všetkých väčších miest vo vyspelých európskych krajinách. Ak totiž chceme žiť v zdravom a čistom meste, musíme dramaticky obmedziť využívanie osobných áut najmä v centrálnej mestskej zóne a v rozšírenom centre mesta. Európsky trend je založený na uprednostňovaní verejnej dopravy pred dopravou osobnou. V rokoch 2012 – 2018 preinvestujeme do modernizácie mestskej hromadnej dopravy v Košiciach celkovo 250 miliónov eur práve preto, aby sme skvalitnili tento druh dopravy a vytvorili tak podmienky pre Košičanov a návštevníkov mesta, aby začali túto dopravu po meste viac využívať. Som presvedčený o tom, že sa nám časom podarí dosiahnuť tento cieľ, ktorý pomôže mestu aj všetkým jeho obyvateľom. To považujem za ideálne riešenie aj vo vzťahu k problému parkovania."

Ing. Igor Petrovčik, poslanec MČ KE-Staré Mesto

Predseda petičného výboru Petície za zmenu koncepcie parkovania v meste Košice

1. "Hodnotím to ako pochovanie demokracie v našom krásnom meste. Musím bohužiaľ skonštatovať, že prevažná väčšina mestských poslancov, ktorých úlohou je zastupovať svojich voličov, tak totálne ignorovala hlas 17 010 občanov, z toho 15 594 Košičanov. Som šokovaný z tohto ich postoja, keď uprednostnili záujmy úzkej skupiny ľudí (nadľudí). Som presvedčený, že im to voliči náležite zrátajú v najbližších komunálnych voľbách, pretože týmto svojím rozhodnutím podľa môjho názoru spáchali masovú politickú samovraždu, takže sa teším, že tu po nich nastúpi nová neskazená a naozaj nezávislá garnitúra komunálnych politikov, ktorá naozaj nebude nikomu poplatná, ale len jedine svojim voličom - Košičanom. Zároveň konštatujem, že sme čiastočne tlakom spolu s aktívnymi občanmi dotlačili Rašiho a spol. do fázy, že mu nezostávalo nič iné len prijať ústupky pre obyvateľov, napriek tomu, že ešte pred troma mesiacmi verejne vyhlásil, že ústupky vo VZN 157 nie sú realizovateľné. Ako sa ukázalo, svoj postoj prehodnotil a zázračne následne aj poslanci a došlo k ústupkom. Bohužiaľ každý, kto túto problematiku sleduje vie, že to urobil len preto, aby za každú cenu udržal "profesionálnu" firmu EEI v Košiciach, čo sa mu zatiaľ podarilo aj za cenu politickej samovraždy. Na záver chcem poďakovať za podporu a dôveru občanov, ktorou sme boli poctení. Veľmi pekne za ňu ďakujeme a nabáda nás to k tomu, aby sme aj naďalej pokračovali v našej práci aj v nových komunálnych témach a takto hájili záujmy občanov."


2. "Jediným ideálnym riešením je hneď na začiatku tvorby koncepcie parkovania si osvojiť základnú tézu a tou je: Parkovanie nemá byť biznis, ale služba obyvateľom. Tento zložitý problém sa dá riešiť jedine budovaním záchytných parkovacích plôch typu P+R, ktoré by svojou atraktivitov a službami plnili úlohu záchytného bodu na periférii mesta, ale komplexne v interakcii s riešením MHD podľa najnovších trendov v Európe. Myslím tým skutočnú interaktívnu dopravu, akú poznáme zo zahraničia, nie tú, ktorú nám zatiaľ predvádza pán primátor v Košiciach pod názvom IKD a výsledkom sú jazdiace električky výbehového typu bez klimatizácie. Základným trendom je prepojiť formou jednotného lístka (mestskej karty) aj parkovanie a jazdu MHD a tak motivovať motoristov, bez ohľadu či sú to Košičania alebo cezpoľní, k využívaniu týchto parkovísk a k používaniu MHD v meste. Maľovaním čiar sa nič nevyrieši, nakoľko nepribudne dostatok potrebných parkovacích miest. Stále sme však dostatočne nevyčerpali prvotné riešenia regulácie dopravy vo vnútroblokových priestoroch v širšom centre Košíc, a to osadzovanie zákazových značiek (konkrétne so sprievodným textom "len pre dopravnú obsluhu"), ktorými by sme mohli lacno a s prehľadom zregulovať počet vozidiel v zónach 1 až 10."

Načítavam video...

Video: Katarína Gécziová

Spoločné vyhlásenie aktivistov

PRVÉ ÚSTUPKY NAPRIEK ZMARENIU PARKOVACEJ PETÍCIE

Nevídaný občiansky tlak proti parkovacej koncepcii EEI priniesol pre obyvateľov Košíc prvé ovocie. Raši a spol. sa pri obhajovaní biznisu EEI museli na mestskom zastupiteľstve zmieriť s takými ústupkami obyvateľom, ktoré boli pred polrokom nemysliteľné.

Po schválení VZN s týmito zmenami bude parkovanie v súhrne o niečo lacnejšie. Rozšíri sa okruh rezidentov, čím sa ale zníži dostupnosť parkovania v rezidentských zónach. Ak sa súčasne nezvýši ponuka parkovísk, zlá situácia s parkovaním sa priblíži pôvodnému stavu. Padne tak cynická filozofia EEI založená na privilegovanom postavení rezidentov, lebo tí zaplatia za nič.

Rezidentskou kartou si budú môcť vytrieť zadok, podobne ako poslušná väčšina poslancov, ktorá si v úvodnom bode rokovania vytrela zadok petíciou za zmenu parkovacej koncepcie v Košiciach. Pred stovkami prítomných rozhorčených občanov vzali petíciu na vedomie po tom, čo najprv zamietli návrhy uznesení vyplývajúce z petície.

Pohrdli tak vôľou 17 010 podporovateľov petície, z toho 15 594 obyvateľov Košíc. Zmarili petíciu a s ňou aj príležitosť na potrebné upokojenie situácie v Košiciach a na nový začiatok riešenia plateného parkovania v réžii mestského podniku.

Rozbehnutý smerácky valec sa nezastavil ani pred návrhom aktivistov na zrušenie platených zón 1 – 10. Zamietnutý bol rovnako ako petícia, burácanie a pískanie prítomných ľudí hlasovanie vopred rozhodnutých poslancov neovplyvnilo.

Rašiovci sa v najsledovanejšej kauze nielenže vzdali zastupovania občanov, ale spustili proti nim boj po boku súkromnej firmy. Definitívne tým stratili morálny nárok na výkon svojho mandátu.

Rašiho neústupčivé obhajovanie EEI až nápadne korešponduje s nahrávkou poslanca Gibódu v tom, že skutočne spláca svoj predvolebný finančný záväzok voči konateľovi Fellegimu. Rešpektujúc dôvody primátora, pre ktoré nechce vyhovieť petícii, sme na poslancov apelovali (príhovor-príloha), že jeho dôvody nie sú ich dôvodmi. Že Raši im nie je nadriadený a že oni nie sú povinní po jeho boku sklamať občanov a spáchať s ním rituálnu politickú samovraždu.

Nepomohlo. Hluchých, slepých a zmanipulovaných je zbytočné presviedčať. Je na nás, aby sme týchto poplatných poslancov zbavili kolektívnej anonymity a vo voľbách aj poslaneckého kresla. Politickí skrachovanci nech si čo najskôr a bez poslaneckých výhod užijú všetky strasti bežného občana, ktoré si sami schválili, a to nielen v parkovacej koncepcii.

Odmietnutie najväčšej petície pod dohľadom niekoľkých desiatok policajtov prezrádza, že moc dostala strach z občanov. Tým, že petícia bola vzatá na vedomie, my sa na ňu môžeme aj budeme odvolávať do omrzenia.

Stane sa súčasťou nášho systematického rozleptávania arogancie moci, ktorú Raši do Košíc priniesol a predvádza ju so svojimi (p)oddanými poslancami. Tí dostali symbolickú červenú kartu už na rokovaní. Keď si zradení ľudia zachovajú pamäť, ich nasledujúca kandidatúra bude zbytočná.

Teší nás podpora a dôvera občanov, ktorou sme boli všestranne poctení. Pokorne za ňu ďakujeme, zaväzuje nás, aby sme pokračovali. Každý videl, že pre úspech sme urobili maximum.

V nerovnom súboji s aroganciou moci sme si počínali čestne a principiálne sme zastupovali vôľu občanov. Za toto sme sa stali terčom falošného masívneho mediálneho obviňovania a diskreditácie, ktoré sme museli podstúpiť. My sme vydržali a čestní ľudia účelovým klamstvám neuverili. Máme najlepšie predpoklady, že spoločne bok po boku boj proti arogancii moci vyhráme.

Košice, 14. 12. 2016

Igor Petrovčik, predseda petičného výboru Petície za zmenu koncepcie parkovania v meste Košice

Ladislav Lörinc, Nechcem platiť EEI pred blokom

Henrich Burdiga, Nezaplatím EEI ani cent

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 2. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom
 3. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 4. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 5. Dávajú osemročnú záruku. Batérie vyvíjajú už desať rokov
 6. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 7. Proxenta oficiálne potvrdila záujem o ďalšie investície na Kube
 8. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 9. Získaj náskok pred štartom
 10. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 1. Recruitment allowance as an employment recruitment instrument
 2. Compliance – who should be responsible?
 3. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 4. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 5. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 6. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 7. Tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu
 8. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 9. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 10. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 403
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 651
 3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 396
 4. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 060
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 140
 6. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 676
 7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 414
 8. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 302
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 871
 10. Ako predísť intímnym problémom? Vyvolať ich môže aj bežná vložka 1 818

Blogy SME

 1. Michael Achberger: Je žiarenie z mikrovlnnej rúry škodlivé? Alebo je to mýtus?
 2. Martin Greguš: Igor Matovič - stena oka hurikánu...
 3. Miro Jankes: Novembrové obrázky
 4. Ladislav Boršoš: Spejbl a Hurvínek…
 5. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #26 - Pol roka a prvý kilometer
 6. Martin Greguš: V akom stave sú dopravné komunikácie v Bratislave? Aký je Váš názor?
 7. Jiří Ščobák: Trading: Když už chcete rychle a spekulativně obchodovat, věnujte se oblasti, které rozumíte
 8. Jaroslav Polaček: Pamätáte si ešte na modré tabuľky? Ja už ani nie!
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 466
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 333
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 535
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 467
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 739
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 161
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 663
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 039
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Michael Achberger: Je žiarenie z mikrovlnnej rúry škodlivé? Alebo je to mýtus?
 2. Martin Greguš: Igor Matovič - stena oka hurikánu...
 3. Miro Jankes: Novembrové obrázky
 4. Ladislav Boršoš: Spejbl a Hurvínek…
 5. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #26 - Pol roka a prvý kilometer
 6. Martin Greguš: V akom stave sú dopravné komunikácie v Bratislave? Aký je Váš názor?
 7. Jiří Ščobák: Trading: Když už chcete rychle a spekulativně obchodovat, věnujte se oblasti, které rozumíte
 8. Jaroslav Polaček: Pamätáte si ešte na modré tabuľky? Ja už ani nie!
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 466
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 333
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 535
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 467
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 739
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 161
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 663
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 039
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu