Byť rodičom je síce úžasné, ale aj nesmierne náročné. S príchodom dieťaťa na svet nedostaneme manuál, ako z neho vychovať dobrého, šťastného a úspešného človeka. Na väčšinu vecí nám postačí inštinkt, no prídu situácie, keď nám neoceniteľnú pomoc poskytnú odborníci.
Medzi najuznávanejšie vo svojom odbore patrí detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková, ktorú si pamätáme aj z televíznej relácie Pestúnka, no dlhé roky pôsobí aj ako školská psychologička a je aj odborníčkou na reklamu a jej vplyv na deti.
O jej prednášky a konzultácie bol obrovský záujem aj na konferencii Umenie byť ženou, ktorá sa konala nedávno v Košiciach.
Vyzerá to tak, že dnešné mamičky pri výchove detí viac vyhľadávajú rady psychológov a odborníkov, ako to bolo kedysi. Je to tak?
- Dá sa povedať, že áno. Je tu trend, že dnešní rodičia chcú byť dokonalými, alebo aspoň dobrými rodičmi a tým pádom hľadajú rady. Chápu, že v tom nemôžu zostať sami a že mnohokrát je ich situácia taká náročná, že potrebujú aj iný pohľad. Jasné, že sa môžu poradiť s babkou, s kamarátkou, s kýmkoľvek, ale predsa len uznávajú odbornosť človeka, ktorý s deťmi pracuje a môže im odovzdať odborné vedomosti.
Aké sú najčastejšie problémy, s ktorými sa na vás obracajú?
- To je veľmi ťažko povedať, lebo tých vecí je veľmi veľa. Podľa vekovej kategórie detí prichádzajú aj rôzne problémy. U menších detí okolo 3 - 6 rokov je to obdobie vzdoru, ale aj zvládnutie materskej školy, separácia od mamy, výber základnej školy a spôsoby, ako ho na ňu pripraviť. U detí v školskom veku riešime napríklad zvládanie domácich úloh, ale aj problémy výchovného charakteru - ako poslúchnuť na prvýkrát, ako urobiť čo treba, ale aj veci náročného typu, ako keď zomrie niekto blízky... Ďalší rodičia potrebujú pomoc s deťmi v ťažkých stavoch, keď sú úzkostné, hnevlivé, keď majú tiky a iné ťažkosti neurologického charakteru... No a potom prichádza puberta a to je vzdor voči všetkému a všetkým. Zvládnuť pubertu vlastného dieťaťa je asi jedna z najťažších rodičovských úloh.
Zvykne sa hovoriť, že dnešné deti sa už „rodia múdre", že sú vo všetkom akési zbehlejšie, než sme boli my. Je to tak?
- Určite majú oveľa väčšiu bázu poznatkov a lepšie rozvinuté schopnosti myslieť. Asi je to naozaj dobou, výživou, všetkými vplyvmi. Na druhej strane musíme povedať, že trošku menej zaostáva ich sociabilita. Sú deti, ktoré sa nevedia vyrovnať so sociálnou situáciou, akceptovať autority, alebo si vytvoriť kamarátstvo. To, čo bolo pre nás samozrejmé, teraz musíme s deťmi trénovať. Je tu aj sféra emocionality, učia sa zvládať strach, bolesť, smútok a hlavne hnev, to im naozaj robí ťažkosti. No možno je to aj o tom, že my to všetko viac riešime a zamýšľame sa nad tým inak, ako naši rodičia.
Nie je nám ale niekedy na škodu, keď chceme byť super rodičmi?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári