Korzár logo Korzár Košice

V telocvični v Mokranciach sa ľudia priotrávili oxidom uhoľnatým

Futbal zrušil tichý zabijak. Hasiči namerali zdravie ohrozujúcu koncentráciu.

V tomto objekte pod tribúnou je telocvičňa. V piatok tu zažili krušné chvíle.V tomto objekte pod tribúnou je telocvičňa. V piatok tu zažili krušné chvíle. (Zdroj: Peter Jabrik)

MOKRANCE. V obci Mokrance (okres Košice – okolie) zažili v piatok večer dramatické chvíle.

V telocvični, ktorá je súčasťou miestneho futbalového areálu, prišlo nevoľno viac ako dvadsiatim ľuďom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Namerali zdravie ohrozujúcu koncentráciu CO

Pravidelný piatkový futbal hralo okolo 20 chlapov. Prizerali sa niekoľkí ďalší, vrátane jedného dieťaťa a v miestnosti espressa vedľa telocvične bol ešte personál i niekoľko zákazníkov.

„Hrali asi hodinu, keď začali postupne pociťovať veľkú únavu, neobvykle ťažko sa im dýchalo, sťažovali sa na bolesti hlavy a nevoľnosť. Športujú pravidelne, takže už vedia rozoznať, či ide o prirodzenú únavu alebo sa deje niečo neobvyklé,“ dozvedeli sme sa od starostky Márie Lackovej (nezávislá).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Všetci urýchlene telocvičňu opustili. Privolaní hasiči v nej i na priľahlej chodbe namerali pomocou detektora plynov a pár koncentráciu oxidu uhoľnatého (CO) v ovzduší medzi 250 – 300 ppm, informoval Korzár operačný dôstojník košických hasičov.

„Detektor vykazoval druhý stupeň varovania. Koncentrácia bola vyhodnotená ako nebezpečná a zdravie ohrozujúca, nemala by však ohroziť život,“ vysvetlil.

Už pri prekročení hodnoty 200 ppm sa začínajú prejavovať prvé príznaky otravy. Tento plyn bez vône, farby i chuti sa nazýva tichý zabijak, lebo človek ho svojimi zmyslami nevie zaregistrovať.

Zdrojom úniku CO mohol byť podľa predbežných zistení hasičov plynový žiarič na vyhrievanie telocvične.

V Mokranciach zasahovalo sedem mužov v modrých uniformách.

Miestny muž: Zbytočne sa to dramatizuje...

V sobotu dopoludnia miestnym veľmi do reči nebolo. Niektorí o udalosti len počuli. Jeden z nich povedal, že futbal hral aj jeho švagor, ktorého tiež večer previezli do nemocnice v Košiciach. Nechali si ho tam celú noc, ráno prišiel domov a ľahol si spať. O tom, čo sa stalo, hovoriť nechcel.

SkryťVypnúť reklamu

Niekoľkí špekulovali, že mohlo ísť o nedokonalé spaľovanie výhrevného telesa, iní prípad bagatelizovali s tým, že možno len chlapi hrali futbal intenzívne a v telocvični iba vydýchali vzduch.

„Neviem, načo sa to zbytočne dramatizuje,“ dodal jeden.

Niektorí odišli domov, museli ich zvolávať späť

Starostka Lacková nám povedala viac. V piatok zhruba o 19.20 hod. si jej manžel všimol, že na ihrisko mieria hasičské autá. Okamžite telefonovala poslancovi a šéfovi miestnej telovýchovnej jednoty Vojtechovi Czingelymu, ktorý tam hráva futbal tiež.

„Povedal, nech sa nebojím, že chlapom bolo zle, ale že už sa všetko upokojilo.“

Napriek tomu išla okamžite na ihrisko.

„Vošla som aj do telocvične, ale zdržala som sa tam len chvíľku, lebo tam bola stále vysoká koncentrácia plynu,“ uviedla.

SkryťVypnúť reklamu

Veliteľ zásahu hasičov jej potvrdil, že namerali nebezpečné hodnoty.

Na miesto preto dorazili dve plne vybavené sanitky a dve ďalšie zdravotnícke vozidlá s personálom

Medzitým však niektorí ľudia poodchádzali domov, akoby sa nič nestalo.

„Obvolali sme ich, aby sa ihneď vrátili na ihrisko. Prikázala som im, že sa všetci musia podrobiť lekárskemu vyšetreniu. Nemohla som si vziať na zodpovednosť, že by sa, nedajbože, ráno niekto už nezobudil. Poslúchli všetci, okrem jedného, ktorý to odmietol napriek viacerým výzvam. V sobotu ráno som pre istotu overovala, ako na tom je. Bol už v práci. Ubezpečil ma, že je úplne v poriadku. Chvalabohu,“ dodala Lacková.

Väčšinu rozviezli po nemocniciach

Záchranárom uvoľnili jednu miestnosť v objekte, kde zaradom všetkým merali tlak a robili potrebné vyšetrenia.

„Niektorým nasadili aj kyslík. Len niekoľkým dovolili po vyšetrení odísť domov. Väčšine nariadili prevoz do nemocníc v Šaci, na Rastislavovej a Triede SNP v Košiciach na ďalšie vyšetrenia. Medzi nimi aj dieťaťu, ktoré bolo v telocvični s otcom. To sa prevážalo ako prvé. Išla s ním mama. Mám informácie, že ešte čakali na vyjadrenie lekára, či bude môcť ísť domov,“ uviedla starostka v sobotu popoludní.

Sanitky nemohli rozviezť naraz všetkých, preto veliteľ hasičov zabezpečil hasičský autobus, v ktorom boli počas prevozu aj záchranári.

Dovedna sa dostalo do zdravotníckych zariadení 23 ľudí.

Po celý čas bola s nimi starostka v kontakte. Ešte v noci z piatku na sobotu jej niektorí sami poslali snímku, ako ležia v nemocnici, s pozdravom, že sa majú dobre.

„Postupne ich prepúšťali - prevádzkarku espressa, jej sestru, jednu zákazníčku a niekoľko ďalších hneď po vyšetrení. Jeden opustil nemocnicu na vlastnú zodpovednosť, ale má sa dobre. Ďalší sa vrátili domov až v sobotu ráno. Zopár ľudí si tam ešte pre istotu nechali lekári do nedele. Podľa výsledkov odberov krvi im však nehrozí nič závažné, nemali by mať žiadne následky. Som veľmi rada,“ vydýchla si Lacková.

Udalosť nahlásila aj civilnej ochrane. Pýtali sa jej, či netreba s niečím pomôcť, ale všetko už bolo zabezpečené.

Príčina úniku sa skúma. Telocvičňa je odstavená

To, odkiaľ sa v telocvični vzala privysoká koncentrácia oxidu uhoľnatého, si nevie vysvetliť.

„Hasiči robili merania aj okolo budovy. Nič tam nezistili. Takže príčinu a zdroj úniku zatiaľ stále nepoznáme. Áno, máme tam plynové infražiariče, ktoré fungujú už roky, ale také niečo sa nám ešte nestalo.“

Nevylúčila, že by to mohol byť práve infražiarič, ale keďže nie je odborník, nechcela o tom špekulovať. Spomenula však, že taký majú aj v kostoloch.

V jednej z blízkych obcí vraj veriacim tiež prišlo zle v kostole.

„Keď sa totiž v miestnosti kyslík vydýcha, ľudia vdychujú už vysokú koncentráciu CO. A potom je z toho problém,“ poznamenala.

V sobotu ráno sama zavolala plynárov, či neobjavia niečo oni.

„Všetko prekontrolovali, žiaden únik nikde nezistili. Dokonca zapli aj ten infražiarič, ktorý bol v prevádzke počas futbalu. Bolo to podľa nich v poriadku.“

Aj hasič na druhý deň po nepríjemnej udalosti opätovne premeriaval koncentráciu plynu. Informoval ju, že už bola veľmi nízka.

Zdôraznila, že ku všetkým zariadeniam majú revízne správy.

Telocvičňa zostane mimo prevádzky dovtedy, kým sa nezistí, čo sa stalo. Privolá na to ďalších odborníkov, od ktorých budú chcieť, aby im poradili, aké opatrenia treba prijať.

Avizovala, že do telocvične budú musieť zrejme namontovať snímač hodnoty CO, aby sa takýmto nepríjemným situáciám a stresu v budúcnosti vyhli.

V objekte všetky ostatné zariadenia vypli. Funguje len kotol na vykurovanie obecného espressa a šatní.

Starostka pochválila hasičov, záchranárov aj policajtov, ako všetko bravúrne zvládli. Aby sa všetko riadne prešetrilo, na polícii podala trestné oznámenie.

Krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová TV Joj potvrdila, že prijali trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu všeobecného ohrozenia.

Problémy boli aj v Čani

K podobnej udalosti došlo v januári 2015 na zimnom štadióne v Čani v okrese Košice - okolie.

Po úniku oxidu uhoľnatého vtedy skončilo v troch košických nemocniciach 57 ľudí, z toho 25 detí.

Podľa Kontrolno-chemického laboratória Civilnej ochrany v Jasove bol záver taký, že na štadióne mali zle zapojenú vzduchotechniku.

Prečítajte si tiež: Na štadióne v Čani sa priotrávili desiatky ľudí Čítajte  Prečítajte si tiež: Podľa inšpektora štadión v Čani mal mať signalizáciu úniku plynu Čítajte 

Žalúdok

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Chcete dobrý chlieb? Nezačína pri pekárovi, ale ešte skôr
  2. Hodnotenie profesionála: Maldivy sú mimo sezóny oázou pokoja
  3. Problém s vlasmi či pokožkou? Krása začína vo vnútri
  4. Táto firma úspešne digitalizuje dopravné riešenia na Slovensku
  5. Nutričný odborník varuje: Syry nie sú to, čo si myslíte
  6. Rodina ako opatrovatelia: Slovákov straší nesebestačnosť
  7. Moderné okuliare: technológia, ktorá vám uľahčuje život
  8. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť
  1. Chcete dobrý chlieb? Nezačína pri pekárovi, ale ešte skôr
  2. Hodnotenie profesionála: Maldivy sú mimo sezóny oázou pokoja
  3. Rady pre začínajúcich podnikateľov: na čo nezabudnúť pri štarte
  4. Filantropia slovenských milionárov s tichým vplyvom
  5. Špeciálna krížovkárska príloha v denníkoch SME a Korzár
  6. LESY SR otvorili novú predajňu Lesníckych pochúťok
  7. Problém s vlasmi či pokožkou? Krása začína vo vnútri
  8. Táto firma úspešne digitalizuje dopravné riešenia na Slovensku
  1. Nutričný odborník varuje: Syry nie sú to, čo si myslíte 15 141
  2. Chcete dobrý chlieb? Nezačína pri pekárovi, ale ešte skôr 11 473
  3. Moderné okuliare: technológia, ktorá vám uľahčuje život 8 223
  4. Hodnotenie profesionála: Maldivy sú mimo sezóny oázou pokoja 6 134
  5. Táto firma úspešne digitalizuje dopravné riešenia na Slovensku 5 100
  6. Rodina ako opatrovatelia: Slovákov straší nesebestačnosť 4 361
  7. Problém s vlasmi či pokožkou? Krása začína vo vnútri 3 282
  8. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok. 1 780
  1. Katka Želinská: Hĺbky a hlbiny
  2. Martin Sečkár: Sklenený Strop
  3. Ivan Čáni: Danko mohol ruinovať štátne rozpočty viac ako Hlas SD trinástymi dôchodkami.
  4. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kajúcnik písal čurillovcom o strachu z inšpekcie
  5. Jakub Cipko: Je právo na výhradu vo svedomí len konzervatívny strašiak?
  6. Juraj Droppa: Čo vám Fico na tlačovke nepovedal.
  7. Miroslav Hagara: Hybridná vojna Ruska v praxi
  8. Irena Šimuneková: Pohorie Tríbeč vo farbách jesene - Uhliská
  1. Anna Brawne: Pán riaditeľ SIS, klamete alebo máte problémy s pamäťou? 15 000
  2. Rado Surovka: Prečo Fico vyhrá voľby v r.2027. 11 850
  3. Ján Valchár: Čo to, čo to? Žeby ďalšia rafinéria? 7 443
  4. Veronika Michalčíková: S KST na neprístupných miestach Belianskych Tatier. Sú to celkom fajn ľudia 6 263
  5. Ján Valchár: Palivová kríza v Rusku bujnie 6 068
  6. Angelika Herčková: V sociálnych službách nás majú za handry nielen vládni predstavitelia, ale aj rodinní príbuzní? 5 780
  7. Juraj Sališ: Klasický dôchodcovský systém nie je nič iné ako šikovný podvod. 5 050
  8. Sebastian Drobný: Ďalšia mladá puška Smeru 5 024
  1. Radko Mačuha: Herné automaty do každej tradičnej rodiny.
  2. Radko Mačuha: Desať prikázaní Glücka.
  3. Marcel Rebro: Týždeň ticha uprostred vojny
  4. Roman Kebísek: Timravinu novelu Hrdinovia uhorské úrady scenzurovali. Rukopis je nezvestný
  5. Věra Tepličková: Aj ja som za bundy alebo Ako Glück riešil, riešil, až vyriešil kriminalitu
  6. Radko Mačuha: Skúsme pochopiť Slovensko.
  7. Dušan Koniar: Ak je Únia v prdeli, kto je tá šťastná mrľa z nej trčiaca?
  8. Marcel Rebro: Pošli Vianoce deťom do ostreľovaného mesta
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu