MEDZEV. Prvá písomná zmienka o meste Medzev, ktoré sa preslávilo kováčskym remeslom, je z roku 1352.
"Aj keď nepriame indície sú, že Medzevčania tu žili oveľa skôr," tvrdí prednosta Mestského úradu v Medzeve Jozef Schmiedl.
"História mesta je spojená s nemeckým osídlením, ktoré sa uskutočnilo, aj keď sa hovorí, že po tatárskom vpáde, ale začalo pred tatárskym vpádom. Nemecké osídlenie súviselo s tým, že tunajšie územie bolo málo osídlené a vtedajší uhorskí králi chceli svoju krajinu pozdvihnúť, tak pozvali kolonistov. Nemecko bolo vtedy preľudnené, zmietalo sa vo vojnách, a tak sa z nemeckých oblastí ľudia vysťahovali do celej Európy," vysvetlil Schmiedl.
Tatársky vpád prispel podľa jeho slov k tomu, že sa územie dnešného Medzeva ešte viac vyľudnilo a bolo treba ešte viac osadníkov.
Medzev je hámorníctvom známy po celej Európe
Významným obdobím pre Medzev bol rok 1372, kedy vznikli prvé hámre - dielne na spracúvanie kovov, ktoré sa stali základom hospodárskeho rozvoja mesta.
"Medzev je hámorníctvom známy po celej Európe, ale medzevskí hámorníci predávali svoje výrobky aj na americký kontinent a do Ázie. Hovorí sa tiež o kováčoch, ktorí vyrábali klince, a šindliaroch, ale nemáme o tom priamy dôkaz. Existujú zmienky o tom, že medzevskí pokrývači pomáhali pokrývať aj strechy Kremľa, keď sa staval. Tie prvé hámre dodávali materiál aj pre stavbu košického Dómu svätej Alžbety," prezradil Schmiedl.
Rozdelenie
V rokoch 1430 a 1432 sa Medzev rozdelil na Nižný a Vyšný.
"Oddelili sa farnosti a od roku 1432 existovali dva Medzevy s tým, že škola bola iba vo Vyšnom Medzeve. To bol taký ďalší medzník v histórii mesta," povedal Schmiedl.
Medzevčania sa podľa jeho slov aktívne zapojili aj do Rákociho povstania proti Habsburgovcom, kde dokonca dodávali i zbrane.
"Boli dodávateľmi valašiek a útočných sekier. Tú valašku poznáme od Jánošíka, ktorý bol v tom istom vojsku údajne ako vojak Rákociho armády. O Medzevčanoch sa píše aj v románe Levočská biela pani od Móra Jókaiho, kde spomína medzevských husárov, ako najlepších vojakov Františka Rákociho. Určite sa významne zapojili do bojov, keď sa to dostalo aj do beletrie," dodal Schmiedl.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári