Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 17. september, 2021 | Meniny má OlympiaKrížovkyKrížovky

Anketa: Čo by potešilo v novom roku osobnosti v Košiciach

Akvapark, ihriská, osvetlené priechody, i viac pracovných miest, pokoja a hrdosti.

Košice a celý kraj navštevuje čoraz viac turistov.Košice a celý kraj navštevuje čoraz viac turistov. (Zdroj: archív)
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Známych osobností sme sa opýtali:

1. Čo by ste zaželali Košičanom do nového roku?

2. Čo by vás potešilo, keby pribudlo v Košiciach budúci rok, resp. v čo najbližšom čase?

Scott Buckiso, prezident U. S. Steel Košice

1., 2. Želám len to najlepšie nielen našim zamestnancom, ale aj všetkým obyvateľom Košíc počas sviatočných dní, ale aj celého budúceho roka. Pre mňa sú to druhé Vianoce a Nový rok, ktorý trávim v Košiciach. V túto chvíľu si neviem predstaviť lepšie miesto a lepších ľudí na strávenie sviatkov než sú Košice a Košičania. Osobne by som si prial oveľa pokojnejší rok 2017 a bol by som rád, ak by mesto ďalej rástlo a prosperovalo.

Skryť Vypnúť reklamu

Tomáš Berzetei, šéf košických hasičov

1. „Košičanom by som do nového roka zaželal hlavne zdravie, šťastie, pohodu, spokojnosť a život bez stresov. Je mimoriadne dôležité vedieť vypnúť a venovať sa rodine či priateľom. Možno to vyznie ako fráza, no práca nie je všetko. Na druhej strane nás však živí a dáva nám možnosť naplniť si svoje sny," povedal vymenovaný na zastupovanie okresného riaditeľa OR HaZZ v Košiciach Tomáš Berzetei.

2. „Iste nejaká parádna plaváreň či akvapark, kde by sa dalo v lete vybehnúť a vyšantiť. Myslím, že by to ocenili nielen mladí ľudia, ale aj rodiny s deťmi. V Košiciach totiž akútne chýba niečo podobné na vyžitie, preto mnohí cestujú za podobným relaxom na iné miesta na Slovensku, ale aj do zahraničia. Privítal by som taktiež viacero oddychových zón na leto slúžiacich pre verejnosť. Samozrejme spojených s aktívnym oddychom, tak, aby sa tam dal zahrať futbal, volejbal či iné športy."

Skryť Vypnúť reklamu

Igor Timko, spevák skupiny No Name

1. Určite veľa snehu, ďalších investorov do kraja a už potom len zdravíčko. Lebo keď je to, tak ostatné príde.

2. Želám si, aby sa čo najskôr zrekonštruovala UPJŠ-ka, ktorá nešťastne vyhorela. Lebo sám som pedagóg a viem, že keď pedagógovia nemajú kde učiť, je to katastrofa pre nich aj pre študentov. Takže by som bol rád, aby sa to obnovilo čo najrýchlejšie a aby sa nám dokončila diaľnica do Košíc. To by sa zišlo aj nám pri toľkých presunoch.

Peter Bič, spevák skupiny Peter Bič Project

1. Ja by som im zaželal, nech majú radi svoje mesto, nech sú šťastní a hlavne zdraví a nech si užijú celý budúci rok, tak ako to najlepšie vedia.

2. Najviac by ma potešilo, keby pribudlo viac ihrísk pre detičky, aby sa mali kde hrať a to je všetko. Parkovanie ma nehnevá, keďže bývam na dedine (smiech).

Skryť Vypnúť reklamu

Peter Gombita, farár - riaditeľ Oáza-nádej pre nový život, n.o.

1. Košičanom a aj všetkým ľuďom želám to, bez čoho nemôže človek spokojne žiť na tomto svete - bez lásky, radosti, pokoja a odpustenia. Želám práve tieto dary: lásku, pokoj, radosť - ale to nedosiahneme bez pokory a odpustenia. Práve preto im želám tiež silu ísť a položiť svoje hriechy a previnenia, svoje zármutky a bolesti, strachy a trápenia k nohám Krista cez Svätú spoveď. Je to skutočne účinný prostriedok, ako si navodiť na tvár a hlavne do svojej duše úsmev, pokoj, harmóniu a ako sa, naopak, zbaviť strachov a všetkého, čo s ním súvisí. Lebo len Boh môže naozaj konať v našom živote i tele poriadok a zmeny, ak mu to, samozrejme, umožníme a dovolíme.

2. Prial by som si, aby pribudlo viac pokoja. Mám rád Košice. Mám ich veľmi rád a veľmi rád si sadám na pešiu zónu, dám si kávu, stretávam sa tam s priateľmi, porozprávam, oddýchnem. Ale ťažko možno zrelaxovať a oddýchnuť v hluku. Košice sú veľmi hlučné. Či už hovorím o hudbe na Hlavnej ulici (nemyslím teraz vianočné koledy - mám na mysli hlučné akcie), tiež hučí hudba v každom obchode, dokonca i v garáži v nákupnom centre. Ľudia sú dosť stresovaní a nedostatok ticha a pokoja nám robí zle. Ak požiadate, aby stíšili hudbu, tak máte problém. Preto želám Košičanom, aby sa dokázali stíšiť vo svojom vnútri a následne aj navonok. Alebo opačne. Funguje to oboma smermi. Budeme prekvapení, o koľko budeme pokojnejší, vľúdnejší a tiež o koľko viac nám pribudne síl. A čo by mohlo pribudnúť? Do krásy Košíc, do ich jedinečnosti by mal pribudnúť príbytok pre menej solventných - sociálne byty. Lebo ako sa môžeme tešiť z krás mesta, keď v jeho uličkách vidíme smutných, nešťastných, chudobných alebo aj rodičov, ktorí hľadia do očí svojich detí a nedokážu im zabezpečiť najzákladnejšie veci k dôstojnému životu. Boh sa k nám prihovára cez rôzne udalosti života. Niekedy nás však ženie práca a povinnosti od Neho a niekedy práve hluk, ktorý spomínam - v obchodoch, počas jedla v reštauráciách, dokonca v autobusoch a kde si len spomenieme, nám bráni nájsť seba, krásu svojho života a dary, ktoré sme počas svojho života naukladali do seba. Lebo práve toto nás robí šťastnými a robí to šťastnými aj ľudí okolo nás.

Martin Petruško, námestník primátora

1. „Košičanom želám to, čo zvykneme želať my všetci našim blízkym, priateľom a známym na prahu nového roka, teda veľa zdravia, šťastia, lásky a porozumenia, veľa osobných aj pracovných úspechov, mnoho radosti zo života a dosť pokoja v duši. Želám im tiež, aby nový rok 2017 prežili v pokojnejšej atmosfére ako rok 2016, aby bolo cítiť v našom meste opäť viac vzájomného pochopenia a ľudskej spolupatričnosti. Želám Košičanom, aby naďalej mohli slobodne žiť a pracovať v mieri a aby ich život v našom meste napĺňal vnútornou spokojnosťou a šťastím."

2. „Potešilo by ma, keby v Košiciach pribudlo viac hrdosti na toto krásne mesto, viac potešenia z toho, že v ňom môžeme žiť a viac radosti z toho, ako sa Košice rozvíjajú a menia sa nám doslova pred očami na modernú, životom pulzujúcu metropolu s veľkou budúcnosťou. Potešilo by ma, keby pribudli v Košiciach ďalšie nové pracovné príležitosti a aby ich bolo postupne dosť pre všetkých, ktorí si chcú nájsť natrvalo svoje uplatnenie práve v našom meste, pretože Košice majú radi a považujú ich za to správne miesto pre život. "

Richard Raši, primátor

1. „Želám Košičanom najmä pevné zdravie, veľa šťastia, mnoho lásky, dostatok úspechov a čo najviac vnútornej vyrovnanosti a spokojnosti. Veľmi ma poteší, ak bude budúci rok pre Košičanov a Košice lepší ako ten, s ktorým sa čoskoro rozlúčime. A nemám len na mysli, aby v ňom bolo – obrazne povedané – viac slnečných, príjemných a pohodových dní. Zo srdca želám nám všetkým, aby sme mali v tvári viac radosti zo života, v srdci viac pochopenia pre iných a v duši viac pokoja pre seba. Naozaj si myslím, že by si Košice zaslúžili viac veselých a uvoľnených ľudí, ktorí si dokážu aj vo všedný deň vychutnať jedinečnú krásu a výnimočnú atmosféru nášho mesta. Ktorí sa dokážu ako obyvatelia tohto krásneho mesta rovnako tešiť zo života v ňom, ako sa dokážu tešiť z návštevy Košíc hostia a turisti, ktorí sa k nám radi vracajú. Prajem Košičanom, aby bol pre nich každý deň, strávený v ich meste, niečo ako vzácnou a príjemnou návštevou, vždy niečím milo prekvapivou a stále niečím zaujímavou. Viem, že ani v našom meste nie je všetko ideálne a nie všetko sa darí rýchlo a ľahko, ale Košice predsa stoja za to, aby v nich boli ľudia hrdí na to, že žijú práve tu a teraz. Som o tom presvedčený a verím aj tomu, že v roku 2017 Košičania nájdu pre seba aj ostatných viac dôvodov na úsmev a dobrú náladu, ktorú budú rozdávať aj prijímať."

2. „Myslím, že som to už vyjadril v predchádzajúcej odpovedi. Budem šťastný, ak v Košiciach budeme stretávať na uliciach, v parkoch, na námestiach, v obchodoch alebo v dopravných prostriedkoch každý deň, v piatok alebo vo sviatok, viac spokojných a šťastných ľudí, ktorí sa budú usmievať, ktorí dajú spontánne a otvorene najavo nám všetkým svoju radosť zo života. Ktorí si povedia, že nemá zmysel mračiť sa na všetkých okolo alebo sa starať iba o seba, hľadať za každú cenu len chyby a nedostatky a nevidieť úspechy a zlepšenia, pretože život je krásny a život v takomto krásnom meste predsa nemôže byť iný. Záleží len na každom z nás, či v Košiciach pribudnú ľudia s úsmevom na tvári a s pokojom v duši. A viete čo je na tom najkrajšie? Že môžu pribudnúť hneď teraz, zajtra a môže ich byť veľa, pretože je v Košiciach dosť dôvodov na to, aby to tak bolo."

Ľuba Blaškovičová, herečka

1. "Aby sme Košice opäť vnímali ako „mesto tolerancie", kde sa ľudia vzájomne rešpektujú - aj v prípade iného názoru. Aby slušnosť patrila k základným hodnotám, aby sme sa dokázali tešiť z úspechov iných a povzbudzovať ich a oceniť ich úsilie. Nech nešťastia, konflikty a hejterstvo nie sú titulkami, ktoré zaručia predajnosť a záujem médií. Nech sa cítime šťastní vo svojom meste - a rok 2017 nech je pre všetkých lepší ako tento končiaci."

2. "Mňa osobne by potešilo, keby sa „nestratili" IMAGINÁCIE, ale už nie som malá a na zázraky neverím... Ale určite by si naše mesto (keď už nemá more) zaslúžilo akvapark - verím, že sa raz nájde investor aj miesto - a rada by som sa ho dočkala ešte v tomto živote.

Juraj Leško, krajský policajný riaditeľ

1. „Aby sa ľudia žijúci v Košiciach ale aj tí ktorí prídu do Košíc za prácou alebo oddychom cítili v meste bezpečne," vysvetľuje policajný šéf.

2. „No, ťažká otázka. Ale opäť k bezpečnosti, želal by som si, aby pribudli osvetlené priechody pre chodcov, aby pribudli pasívne prvky bezpečnosti cestnej premávky, aby pribudla medzi ľuďmi ohľaduplnosť. Samozrejme je dôležité, aby sme si vedeli odpúšťať a na staré sváry zabudli."

Peter Žiga, minister hospodárstva

1., 2. „Košičanom, tak ako všetkým ľuďom dobrej vôle, želám do nového roku najmä veľa zdravia, šťastia, dobrej nálady u a spokojnosti v našom krásnom a jedinečnom meste. Nech vám dôvod na optimizmus a spokojnosť dáva aj stále krajšie a zdravšie prostredie, lepšie podmienky na život, prácu, štúdium, kultúru či relax. Ja ako Košičan sa k tomu budem, tak ako doteraz, snažiť v rámci svojich možností prispieť. Verím, že tak, ako sa nám podarilo udržať výrobu a zamestnanosť v USS a koncom roka pritiahnuť významného japonského investora, sa budem spolu s vami tešiť aj z ďalších dobrých správ. Košice sú už dnes skvelým miestom pre život a som presvedčený, že budú ešte lepším."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 2. Ašot Haas v Bratislave: Nenechajte si ujsť umelecký zážitok
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 4. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 5. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 6. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 7. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 8. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 9. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 10. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 1. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 3. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 4. Pápež František požehnal základný kameň novej nemocnice
 5. Ašot Haas v Bratislave: Nenechajte si ujsť umelecký zážitok
 6. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 9 055
 2. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 6 225
 3. Slovenský orloj – svetová atrakcia 4 416
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 160
 5. Mayo Galuška praží extra kávu, oligarcha Hodorovský je Mr. Krach 2 306
 6. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi 2 287
 7. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 854
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 1 772
 9. Prvá dáma festivalu 1 639
 10. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 1 516
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu