Silvestrovská zábava spojená s nevhodnou manipuláciou so zábavnou pyrotechnikou sa môže končiť aj nepekným úrazom. Lekári z Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice Košice-Šaca, ktorá je členom skupiny AGEL, s tým majú bohaté skúsenosti. Zhovárali sme sa s primárom kliniky Eugenom Frišmanom a lekárkou kliniky Petrou Dutkovou.
S akými prípadmi sa s príchodom nového roka stretávate na vašom pracovisku? A koľko ich tak v priemere je?
– Najčastejšími úrazmi na našom pracovisku sú obareniny – u malých detí v dôsledku poliatia horúcou vodou, čajom, kávou, polievkou, u dospelých sú to obareniny spojené s varením, kontaktné popáleniny pri používaní domácich kachieľ. Ďalej sú to omrzliny v dôsledku klesajúcich teplôt. V období Silvestra a Nového roka sa stretávame s popáleninami spôsobenými nesprávnym používaním pyrotechniky. Od 4. 12. do 29. 12. bolo ošetrených 42 pacientov s termickými úrazmi (medzi ktoré radíme popáleniny aj omrzliny) z toho 15 detí a hospitalizovali sme 5 detí. Tu by sme chceli apelovať na zvýšenú opatrnosť rodičov pri varení a manipulácii s horúcimi predmetmi a ich následným uložením, nakoľko väčšina detských úrazov je spôsobená ich stiahnutím na seba pri nepozornosti rodičov.

Je nehodovosť pri užívaní pyrotechniky nižšia ako v minulosti a prečo?
– Na našom pracovisku zaznamenávame menší počet prípadov úrazov spôsobených zábavnou pyrotechnikou, ale nemôžeme tvrdiť, že nehodovosť je nižšia. Väčšina úrazov, ako sú popáleniny, tržné poranenia, stratové poranenia prstov rúk, sú prvotne ošetrené na traumatologických ambulanciách v Košiciach, z ktorých sú k nám odosielané iba popáleniny hlbšieho stupňa.
Aké sú najbežnejšie poranenia pri užívaní zábavnej pyrotechniky a aké ste za svoju prax zažili najvážnejšie poranenia?
– Medzi najčastejšie poranenia patria popáleniny rúk, tváre, poranenia prstov rúk, alebo celej ruky. Medzi najzávažnejšie poranenia patria traumatické amputácie článkov alebo celých prstov rúk, v najťažších prípadoch aj strata celej ruky. S popáleninami tváre je často spojené aj poškodenie alebo úplná strata zraku, respektíve pri hlbších popáleninách tvorba nepekných jaziev. V jednom prípade vybuchol 11-ročnému chlapcovi delobuch v ruke. Došlo k popáleniu ruky, tváre a našťastie k netrvalému poškodeniu zraku. Ďalším prípadom je tak isto pacient s delobuchom, u ktorého došlo k hlbokému popáleniu 3. stupňa s početnými tržnými ranami na prstoch ruky, ktoré sme museli riešiť operačne v deň úrazu a následne sme riešili následky popálenia plastikou kože.
Ako sa takéto úrazy najčastejšie liečia? Sú potrebné aj operačné zákroky? A aká býva dlhá ich liečba?
– Liečebný postup sa odvíja od hĺbky popálenín, ich rozsahu, prípadne pridružených chronických ochorení daného pacienta, ktoré môžu hojenie skomplikovať. Najčastejšie, v prípade povrchových popálenín 1.-2. stupňa je postup konzervatívny a hojenie trvá približne 10 dní. V prípade hlbších popálenín 3.-4. stupňa, keď je potrebné vykonať operačný výkon, sa hojenie predlžuje a je nutná hospitalizácia, ktorej dĺžka závisí od mnohých faktorov. V priemere je trvanie približne 2-3 týždne, ak nie je hojenie komplikované infekciou. Každopádne, čas liečby ovplyvňuje aj samotný pacient – v prípade poranenia je nutné čo najskôr vyhľadať odbornú lekársku pomoc a neodkladať návštevu ambulancie. Prvou pomocou pri popáleninách je chladenie studenou vodou.
Pred čím by ste východniarov na Silvestra z vášho hľadiska odborníka vystríhali?
– Tu by sme odporúčali riadiť sa pravidlom: všetko s mierou. To sa týka najmä užívania alkoholických nápojov a následnej manipulácie s pyrotechnikou. Taktiež sa vyvarovať používaniu po domácky vyrobenej pyrotechniky, ktorej následky sú oveľa horšie, a samozrejme, nepoužívať pyrotechniku po uplynutí záručnej doby. Rozhodne nakupovať iba výrobky certifikovaných výrobcov. Pyrotechnika do rúk deťom nepatrí! V prípade maloletých platí zlaté pravidlo: Nechytať, iba pozerať (z bezpečnej vzdialenosti).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári