Vlaňajší šampión. Jozef Urban sa tentoraz prihlásil na polmaratón.
Vlaňajší šampión. Jozef Urban sa tentoraz prihlásil na polmaratón. (Autor: Judita Čermáková)
Sportnet|3. jan 2017 o 00:00

V roku 2016 sa na východe Slovenska bežalo 12 polmaratónov.

KOŠICE. Medzi organizátormi i bežcami je najobľúbenejšou bežeckou disciplínou polmaratón, čiže 21,1 km trať.

Svedčí o tom 35 zorganizovaných pretekov na Slovensku v roku 2016 na 21,1 km dlhých tratiach, z toho tucet vo východoslovenskom regióne.

Najmasovejšiu účasť na bežeckom podujatí v jednej disciplíne v roku 2016 zaznamenali organizátori na Košickom polmaratóne v rámci 93. Medzinárodného maratónu mieru, keď na štart sa postavilo celkove 3 051 bežcov, z toho 2 209 mužov a 842 žien. Košickému polmaratónu najviac konkuroval ČSOB polmaratón v Bratislave s počtom 2 588 bežcov.

Najlepší slovenský výkon roka u mužov sa zrodil na svetovom šampionáte v polmaratóne vo waleskom Cardiffe zásluhou Kysučana Juraja Vitka, ktorý dobehol na 57. mieste za 1:06:50, pričom za osobákom zaostal len 17 sekúnd.

Druhý v SR Jozef Urban (TJ Obalservis Košice) dosiahol tohto roku svoj najlepší čas 1:07:49 h., ktorým dobehol druhý (1. SR) na polmaratóne v Bratislave.

Pozoruhodný výkon 1:09:17 hod. zaznamenal na rovnakom podujatí aj štvrtý v SR 42-ročný Imrich Pástor (Slávia TU Košice).

Bežec TJ Obalservis Košice Róbert Valiček obsadil časom 1:13:48 hod. v Bratislave siedmu priečku v Slovenskom rebríčku.

Berešovej jedenásty triumf

Najlepší výkon roka v kategórii žien dosiahla napriek zraneniam sa boriaca Trebišovčanka Katarína Berešová (TJ Obalservis Košice), ktorá dobehla 26.3. na MS v Cardiffe na 62. mieste za 1:16:20 hod.

Uvedený čas nebol v priebehu roka prekonaný a znamenal už jej jedenáste prvenstvo v polmaratónskom rebríčku na Slovensku.

Druhú priečku obsadila Soňa Vnenčáková (AO Svit), keď prvenstvom na Košickom polmaratóne časom 1:17:44 hod. si výrazne zlepšila osobný rekord.

Z ďalších východniarok ôsmu priečku v SR obsadila časom 1:24:48 hod. Zuzana Korotvičková (BK Steel Košice) časom 1:24:48 hod. na Banskobystrickom polmaratóne.