KOŠICE. Koncom týždňa majú východ Slovenska postihnúť kruté mrazy. Na čo si dávať pozor, aby sme sa vyhli omrzlinám? Kto je najviac ohrozený nepriaznivým počasím? Má mesto dosť miest v útulkoch pre bezdomovcov?
Silné mrazy, ktoré meteorológovia predpovedajú na koniec tohto týždňa, sú hrozbou najmä pre ľudí bez domova, ktorí prespávajú na ulici.
„Každý rok u nás skončí pätnásť až dvadsať bezdomovcov. V niektorých prípadoch ide o ťažké omrzliny, ktoré je možné riešiť už len amputáciou postihnutých končatín,“ povedal pre Korzár Eugen Frišman, primár Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie 1. súkromnej nemocnice v Košiciach-Šaci.
Ako uviedol ďalej, už teraz je u nich v nemocnici šesť bezdomovcov s omrzlinami rôzneho stupňa.

V horách sa čaká víchrica
Arktické počasie očakávajú meteorológovia už od piatka. Slovensko má navyše okrem silných mrazov zastihnúť aj sneženie. Podľa portálu meteoinfo môžu nočné teploty klesnúť až na mínus 25 °C.
Pocitovú teplotu bude navyše znižovať silný vietor, ktorý na horách môže dosiahnuť silu víchrice.
Preto by si mali dávať pozor aj priaznivci horskej turistiky a horolezci a pred túrou sledovať aktuálnu predpoveď počasia.
Mráz ohrozuje zdravých aj chorých
Ako uviedol odborník na popáleniny a omrzliny, silné mrazy ohrozujú nielen ľudí bez strechy nad hlavou, ale aj pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami či chorobami tráviaceho traktu.
„Najlepší spôsob ako sa vyhnúť nebezpečnému podchladeniu vo veľmi mrazivom počasí, je ostať doma,“ konštatuje lekár.
Nohy v suchu a žiadny alkohol
Pre aktívnych ľudí, ktorí radi trávia voľný čas v prírode, na lyžiach či na korčuliach, však podľa neho platí, že by si mali dať zvýšený pozor najmä na končatiny.
„Je dôležité používať čiapky, šál, rukavice a mať nohy v suchu,“ radí primár Frišman.
„V žiadnom prípade by sa na zahriatie nemal používať alkohol, ako je u nás pomerne rozšíreným zvykom,“ varuje lekár.
Alkohol podľa neho síce zo začiatku stiahne cievy, čo znamená že človek sa mierne zahreje, ale vzápätí sa cievy rozšíria a dochádza k zvýšenej strate tepla. Človek sa tak omnoho skôr podchladí.
Omrzliny treba zahrievať postupne
V prípade postihnutia chladom je podľa primára Frišmana dôležité postihnuté miesto zahrievať postupne, najlepšie vodou izbovej teploty.
Nikdy by sme si omrzliny nemali masírovať snehom, ani sa snažiť zohriať nad otvoreným ohňom, radí lekár. Mrazom poškodená citlivá pokožka je totiž veľmi náchylná na vznik popálenín.
S vážnejšími omrzlinami, ktoré sa prejavujú pľuzgiermi a postupným odumieraním kože, by mali pacienti čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc v nemocnici.
„Problém je, že niektorí ľudia prídu do nemocnice neskoro, až po dvoch či troch týždňoch, keď im postihnuté miesta celkom odumrú. Vtedy už niet inej pomoci ako amputácia,“ varuje odborník.
V útulkoch je miesta dosť
Farár Peter Gombita z útulku pre bezdomovcov Oáza v Bernátovciach pri Košiciach pre Korzár uviedol, že sú na nadchádzajúce mimoriadne chladné dni pripravení.
„V teréne je stála služba a snažíme sa pomôcť všetkým, ktorí o našu pomoc stoja,“ povedal Gombita.
Zároveň sa posťažoval, že niektorí ľudia pomoc odmietajú a oni nemajú žiadnu zákonnú možnosť dostať ich preč z ulice, aj keď im vonku ide o život.
Povedal tiež, že v ich zariadení je dostatok voľných miest a sú pripravení v spolupráci s mestom a charitatívnymi organizáciami v prípade potreby zabezpečiť ubytovanie pre ľudí bez domova aj v telocvičniach.
Bezdomovcom pomáha i mesto
Ako nás informovala hovorkyňa primátora mesta Košice Linda Šnajdárová, mesto tak ako aj v predchádzajúcich rokoch spolupracuje s mimovládnymi organizáciami, ktoré poskytujú pobytové sociálne služby osobám bez domova v útulkoch a nocľahárňach.
„Počas zimných mesiacov už pravidelne prechodne zvyšuje svoje kapacity nezisková organizácia Oáza – nádej pre nový život tak, aby mohla poskytnúť prechodné ubytovanie všetkým osobám, ktoré majú záujem a ochotu pomoc prijať,“ uviedla Šnajdárová.
Navyše v tomto roku podľa nej mesto Košice predalo za symbolickú sumu neziskovej organizácii Oáza aj kontajnerové domy, ktoré budú využívané práve na poskytovanie pobytových služieb rodinám, ktoré sa ocitli bez strechy nad hlavou.
Okrem toho pred Vianocami radnica venovala organizácii teplé oblečenie a obuv v hodnote takmer 3500 eur.
Kapacity útulkov v Košiciach
Druh sociálnej služby Kapacita
Psychosociálne centrum, zariadenie núdzového bývania Adlerova 73
Psychosociálne centrum – útulok Adlerova 6
od 1.1.2017 to bude 8
ADCH – útulok Bosákova /nocľaháreň Bosákova 32/50
ADCH – nocľaháreň Fialková 26
ADCH – útulok Poľná/nocľaháreň Poľná 95/20
Oáza – nádej pre nový život, útulok/nocľaháreň* 50/50
DORKA n.o. útulok 70
Zdroj: Magistrát mesta Košice
Výzva mesta
Nahlasujte uzimených bezdomovcov
V súvislosti s očakávaným nepriaznivým počasím s nízkymi teplotami mesto Košice vyzýva občanov, aby neboli ľahostajní voči ľuďom bez domova a keď ich uvidia uzimených na ulici, aby to oznámili neziskovej organizácii Oáza – nádej pre nový život. Volať môžete nepretržite na telefónne čísla 0903 517 150 alebo 0948 443 481. Organizácia zabezpečí zvoz ohrozených osôb (v prípade ak s tým budú súhlasiť) do svojho centra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári