KOŠICE. Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) obhajuje predaj siedmich trolejbusov tým, že sú v zlom technickom stave a nie sú schopné bezpečne prepravovať cestujúcich.
Neprezradili, či sú alebo nie sú pojazdné
„Z dôvodu čo najlepšieho zhodnotenia nevyužitého majetku sme sa rozhodli ich predať,“ vysvetlila hovorkyňa DPMK Michaela Karaffová.
Pri vyhlásení súťaže, o ktorej už Korzár informoval, DPMK určil ceny vozidiel od 5027,20 eura po 6625,50 eura.
„Cenu stanovil znalec podľa ich veku a technického stavu,“ zdôvodnila Karaffová.
To, či ide vzhľadom na cenu o nepojazdné trolejbusy, sme sa nedozvedeli.
„Vzhľadom na ich vek a technický stav považujeme cenu, určenú znalcom, za určujúcu,“ poznamenala k tomu.

Nejaké si nechajú. Načo, je otázne
Zaujímalo nás aj to, či dopravca plánuje predať v tomto roku i ďalšie trolejbusy.
S ich nasadením do výpravy sa v najbližších rokoch podľa všetkého nepočíta a už dva roky odstavené budú len naďalej zbytočne strácať na hodnote.
„Z 18 trolejbusov DPMK predáva len sedem, zvyšné ostávajú v majetku, respektíve v užívaní DPMK,“ dozvedeli sme sa.
Nedostali sme konkrétnu odpoveď na to, koľko trolejbusov si plánuje DPMK ponechať do ich prípadného opätovného nasadenia niekedy v budúcnosti.
„Prvoradou úlohou DPMK je bezpečná preprava cestujúcich. Priemerný vek našich trolejbusov je 20 rokov a my nemôžeme v zmysle zákonov o prevádzke na dráhach a o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách zaradiť do výpravy vozidlá, ktoré podmienku bezpečnej prepravy nespĺňajú. Takéto konanie by mohlo byť kvalifikované ako verejné ohrozenie. Preto si ponecháme iba tie trolejbusy, ktoré by mohli v budúcnosti po základných úpravách znova prepravovať cestujúcich,“ konštatovala Karaffová.
Kedy by mohla byť trolejbusová doprava opäť sprevádzkovaná, však neuviedla.
Zopakovala už vyše roka niekoľkokrát verejnosti prezentovaný postoj DPMK, že v meste Košice nie je zrušená, ale iba utlmená.

Eurofondovou prioritou sú električky a depo
„Nevylučujeme, že k trolejbusom, ktoré vo vozovom parku DPMK zostanú, v budúcnosti pribudnú ďalšie vozidlá. Ďalší rozvoj tejto trakcie je však možný iba v prípade, ak na nevyhnutné investície budeme môcť čerpať fondy EÚ. Tie potrebujeme nielen na nákup nových vozidiel, ale aj rekonštrukciu a modernizáciu trakčnej siete, napájacích a spätných káblov, stožiarov aj modernizáciu meniarní, ktoré boli spustené do prevádzky v roku 1993 a sú fyzicky a morálne zastarané.“
Tento argument pred časom spochybnil pre Korzár okrem iných aj niekdajší dlhoročný riaditeľ DPMK Igor Reiprich, za ktorého éry sa trolejbusy stali súčasťou košickej MHD.

Podľa Karaffovej naďalej platí, že trolejbusová doprava nie je pre DPMK preferovaným spôsobom prepravy cestujúcich a financie budú v najbližšom období smerovať do preferovaných trakcií.
„Tie mesto Košice určilo nasledovne: električky, autobusy (elektrobusy), trolejbusy,“ doplnila.
Dodala, že v rámci operačného programu Integrovaná infraštruktúra pre roky 2014 – 2020 je prioritou nákup nových električiek a modernizácia električkového depa na Bardejovskej.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári