MICHALOVCE. Urážanie, nadávky, vyhrážky. Aj takto opísala časť zamestnancov štátnej záchranky z regiónu Michalovce svoje pracovné podmienky ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi (nom. Smer).
Sťažujú sa na regionálneho lekára „pre jeho dlhodobo nežiaduce správanie voči zdravotníckym záchranárom a vodičom počas pracovných zmien, v ktorých pôsobí.“
Rezort si pýtal informácie
Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová potvrdila, že sa prípadom zaoberajú.
„Ministerstvo zdravotníctva sa o situáciu zaujíma a vyžiadalo si chronológiu daného prípadu. Riaditeľ záchrannej služby ministerstvo zdravotníctva ubezpečil, že situáciu rieši a plánuje stretnutie so zamestnancami priamo v Michalovciach v piatok 13. januára.“
Zamestnanci v sťažnosti adresovanej Druckerovi tiež uviedli, že písomnú sťažnosť doručili aj riaditeľovi záchrannej služby Jurajovi Sýkorovi, ale zatiaľ sa žiadne zmeny neudiali.

Riaditeľ: Zamestnanci nehovoria pravdu
Sýkora to odmieta.
„Tvrdenia zamestnancov, že som vo veci predmetu sťažnosti nekonal a následne sa s nimi doteraz, aj napriek závažnosti sťažnosti, nestretol a nevypočul ich, sú nepravdivé. Okolnosti a udalosti súvisiace s prešetrovanou sťažnosťou boli bezodkladne postupne chronologicky riešené.“
Pokračuje, že v súčasnosti nemajú k dispozícii všetky relevantné informácie, ktorá by mu umožňovali zaujať jednoznačné stanovisko.
„V rámci šetrenia sťažnosti, pre objektivitu, si musím vypočuť všetkých účastníkov „sporu“, teda aj osoby, voči ktorým smeruje sťažnosť a zároveň prešetriť aj so sťažnosťou súvisiace okolnosti.“
Dodal, že sťažnosť bola riadne zaevidovaná tak ako to nariaďuje zákon o sťažnostiach a bude prešetrená v zákonom stanovenej lehote.
Podľa tohto zákona je povinnosť vybaviť sťažnosť do 60 pracovných dní. Táto lehota môže byť v prípade náročnosti šetrenia predĺžená o ďalších 30 pracovných dní.

Poslali viacerým
Sťažnosť od záchranárov dostali i ďalšie inštitúcie ako Odborová organizácia Košickej záchranky, Národný inšpektorát práce, Slovenská komora zdravotníckych záchranárov a Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.
Prílohou podnetu je aj 13 strán vyjadrení zamestnancov s opisom, akou formou má podľa nich šikana na pracovisku prebiehať.
Košická záchranka je treťou najväčšou na Slovensku. Prevádzkuje 47 staníc rýchlej lekárskej i zdravotnej pomoci prevažne na východnom Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári