Primátora, poslancov a aktivistov sme sa opýtali: Čo považujete za najpálčivejší problém Košíc, ktorý by sa mal začať riešiť čo najskôr (ideálne v tomto roku) a prečo? Problémov môžete vymenovať aj viac, ak máte pocit že ich je viac, resp. nemusíte žiadny, ak si myslíte, že je všetko v poriadku a trendy v Košiciach sú nastavené správne.
Podľa ich odpovedí je zrejmé, že Košičanov trápi veľa vecí, od systémových po úplne triviálne ako je čistota pri kontajneroch.
Richard RAŠI, primátor

„V tomto roku máme jedinečnú príležitosť vyriešiť problém, ktorý pretrváva v našom meste už viac ako 20 rokov. Je ním neúmerne vysoký počet mestských častí. 22 mestských častí znamená pre toto mesto a jeho obyvateľov náklady na platy 22 starostov, na odmeny poslancov a kontrolórov 22 miestnych zastupiteľstiev, na mzdy zamestnancov a prevádzku 22 miestnych úradov. V tomto roku máme historickú šancu zredukovať počet mestských častí v Košiciach a ušetriť tak nemalé finančné prostriedky, ktoré budeme môcť využiť na ďalší rozvoj mesta. Mestské zastupiteľstvo v Košiciach vo svojom uznesení 12. decembra 2016 požiadalo Národnú radu SR, aby sa uzniesla na zákone, ktorým bude novelizovaný zákon o meste Košice. Mestské zastupiteľstvo ma ako primátora požiadalo, aby som zabezpečil predloženie návrhu zákona na rokovanie Národnej rady SR. 13. januára 2017 bol tento návrh doručený do podateľne Národnej rady SR. Cieľom zmeny zákona je presunúť rozhodovanie o samosprávnom usporiadaní v našom meste Košice z celoštátnej úrovne na samosprávne orgány v Košiciach. Zákon nám dáva možnosť zrealizovať takúto zmenu rok pred komunálnymi voľbami, takže preto platí teraz, alebo možno už nikdy. Verím, že sa nám to v záujme všetkých Košičanov podarí."
Dominik Karaffa, aktivista

Po prvé chýbajúce systémové opatrenia. Samospráva má svoje povinnosti vyplývajúce zo všeobecne záväzných právnych predpisov, ktoré plniť musí. A všetky ostatné činnosti sú len doplnkom, ktoré samospráva plniť môže.
V posledných rokoch sme svedkami ako sa povinnosti nahrádzajú doplnkovými činnosťami. No vytváranie potemkinovských kulís v podobe zbierania titulov „európskeho mesta pre všetko" a organizovania zábavných podujatí nič neriešia, len odvádzajú pozornosť.
Po druhé komunikácia samosprávy s vlastnými obyvateľmi. Udalosti okolo zavádzaného parkovacieho systému v Košiciach len zvýraznili neschopnosť našich volených zástupcov komunikovať s obyvateľmi. A nestalo sa tak po prvýkrát. Všetci si pamätáme na prístup mesta k informovaniu verejnosti ohľadom rekonštrukcie električkových tratí v rokoch 2014 a 2015.
Tým tretím problémom, ktorý ja osobne vnímam ako závažný, sú nevyriešené majetkovoprávne vzťahy pod pozemkami, na ktorých sa nachádza verejná zeleň. Mesto Košice už dnes čelí viacerým súdnym sporom a ak s nimi nezačne niečo robiť, budú v budúcnosti len pribúdať a náklady budú len rásť. Ako príklad uvediem pozemky pod Borovicovým hájom na Terase, pod parkom Anička, či neistá budúcnosť Ťahanovského lesa.
Ale aby sme do nového roka nevykročili pesimisticky, zdôrazňujem, že nič z toho, čo som uviedol nie je neriešiteľným problémom. A všetkým kompetentným prajem, aby pri hľadaní riešení mali na pamäti verejný záujem.
Oto Žarnay, poslanec NR SR a mesta Košice
Za najpálčivejší problém, ktorý zasahuje do všetkých oblastí života mesta Košice, považujem spôsob presadzovania moci predstaviteľmi mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári